Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست وزیر مولداوی: برنامه ما اروپا محور یا روسیه محور نیست

نخست وزیر مولداوی: برنامه ما اروپا محور یا روسیه محور نیست
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Sandor Zsirosیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گاوریلیسا: «ما همیشه صریحا اعلام کرده ایم و این موضع ۳۰ سال گذشته ما بدون توجه به اینکه چه کسی در قدرت بوده، تغییر نکرده است که ما خواهان خروج نیروهای روس هستیم. ما همچنین خواستار تسریع اجرای قطعنامه خلع سلاح ساحل چپ در منطقه کوباسنا هستیم.»

ناتالیا گاوریلیسا نخست وزیر جدید دولت حامی غرب مولداوی، مهمان این برنامه گفتگوی جهانی است.مولداوی سالهاست که با بی ثباتی، فساد و افزایش فقر در حال مبارزه است. اکنون هدف او اصلاح کشور و نزدیک تر شدن به اتحادیه اروپاست. 

یورونیوز: شما احتمالا با توجه خاصی بروکسل را بعنوان مقصد نخستین سفر خارجی تان انتخاب کرده‌اید. حدس می زنم که این پیامی باشد برای اتحادیه اروپا. پیامی که شما برای اتحادیه اروپا آورده اید چیست؟

گاوریلیسا: «پیام ما این است که مولداوی اکنون انرژی تازه و شور و شوق مجددی برای مبارزه با فساد، بهبود نهادها و تضمین حاکمیت قانون، تضمین ثبات اقتصادی و رشد اقتصادی دارد. بطور خلاصه، برای اطمینان از اینکه ما به ارزشها و استانداردهای اروپایی و شیوه زندگی اروپایی نزدیک تر می شویم.»

یورونیوز: از نظر تاریخی ما شاهد بوده ایم که مولداوی بین دولتی با گرایش به روسیه یا با گرایش به غرب در تردید بوده است. فکر می کنید که موج فعلی حامی غرب دوام خواهد آورد؟ و چطور شما می تواند آنرا مستمر کنید؟

گاوریلیسا: «ما در یک پیروزی قاطع بر اساس یک برنامه عمدتا داخلی و نه انتخاب بین شرق و غرب، بلکه برای انتخاب زندگی بهتر برای شهروندان مولداوی، پیروز شدیم. بنابراین شهروندان مولداوی از دولت هایی که دروغ می گویند، سیاستمداران دزد، از خدمات عمومی که برای مردم کار نمی کند، از تصمیماتی که منافع عمومی را در نظر نمی گیرند، خسته شده‌اند. آنچه آنها در این انتخاب گفتند این است که آنها دولتی می خواهند که بتوانند به آن اعتماد کنند. و این به معنای دولتی است که هر روز تصمیاتی را با در نظر گرفتن منافع عمومی و نه منافع افراد اندکی می گیرد. بنابراین آیا این یرنامه حامی اروپا یا حامی روسیه است؟ این در واقع یک برنامه طرفدار شهروندان است.»

**یورونیوز: شما باید با فساد مبارزه کنید و باید اقتصاد را تغییر دهید. چطور می خواهید این کارها را انجام دهید؟
**

گاوریلیسا: «ما البته کارمان را با پاکسازی نهادها آغاز کرده ایم. چند هفته پیش ما یک پروژه تملک عمومی را متوقف کردیم که با فساد همراه بود. ما در حال پاکسازی شرکتهای دولتی هستیم. ما در حال جلوگیری از فساد در داخل دولت هستیم. همزمان ما در حال کار روی قوانین برای بهبود پاسخگویی در قوه قضاییه هستیم. ما در حال بهبود بخشیدن به  روند پاسخگویی دادستان کل کشور هستیم.»

**یورونیوز: مولداوی یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی است. برنامه تان برای بهبود اقتصاد چیست؟ وهمچنین شغل برای مردم؟
**

گاوریلیسا: «در ۳۰ سال بی ثباتی و فساد گسترده، بخش خصوصی نیز آلوده به منافع شخصی شده است. بنابراین کاری که ما باید دنبال کنیم این است که ورود فساد را کاهش دهیم. ما می خواهیم انحصار را کاهش دهیم. می خواهیم قوانین را بهبود دهیم بطوری که شرکت های مختلف بتوانند به راحتی  مشارکت کنند. ما به دنبال بوروکراسی زدایی برای شرکت های کوچک و متوسط هستیم. ما به دنبال اصلاح عملکرد کنترلی دولت هستیم و البته ما برای چهار سال آینده ثبات خواهیم داشت در وضعیتی که رئيس جمهور، پارلمان و دولت در یک جهت حرکت می کنند. ما امیدواریم از این فرصت برای سرمایه گذاری بیشتر استفاده کنیم.»

**یورونیوز: مبارزه علیه فساد همیشه خیلی خطرناک است. آیا احساس امنیت می کنید؟ آیا دولت شما حمایت های کافی در این مبارزه را داراست؟
**

گاوریلیسا: «ما حمایت وسیع مردم را داریم که الهام بخش ما برای حرکت به جلوست. شخصا احساس امنیت می کنم زیرا ما کار درست را انجام می دهم و من مطمئنم که هم شهروندان ما و هم شرکای ما بهترین حفاظت را برای ما فراهم می کنند.»

**یورونیوز:‌ در حال حاضر اتحادیه اروپا آماده توسعه بیشتر روابط نیست. چشم انداز شما برای دهه های آینده مولداوی چیست؟
**

گاوریلیسا: «به نظر من بزرگتر شدن اروپا و یکپارچکی اروپا یک فرایند است. بنابراین ما می دانیم که باید وظایف مان را انجام دهیم. ما می دانیم که باید نحوه کار نهادهایمان را به طرز چشمگیری بهبود ببخشیم. ما باید سطح زندگی مردم مان را ارتقا دهیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم این اصلاحات سبک اروپایی برگشت ناپذیرند و بعد می توانیم در مورد گسترش مناسبات با اروپا صحبت کنیم. اما در این میان هیچ چیز ما را از همکاری بیشتر و عمیق تر در زمینه های خاص باز نمی دارد.»

**یورونیوز: چه راه حلی برای منطقه جدا شده ترانس نیستریا وجود دارد؟‌
**

گاوریلیسا: «ما در حال تلاشیم تا کرانه سمت راست مولداوی را برای مردم کرانه چپ مولداوی جذاب تر کنیم. بنابراین با بهبود نهادها و مبارزه با فساد ما در واقع برای دستیابی به ادغام مجدد با جذابیت بیشتر برای مردمان کرانه چپ تلاش می کنیم. دوم اینکه ما معتقد به پاکسازی مناسبات فسادزایی هستیم که بین ساحل راست و چپ وجود دارد. و اساسا آن یک درگیری و تضادی بود که بوسیله سودها و منافع شخصی چه در سمت راست و چه کرانه چپ رودخانه ایجاد شده بود. بنابراین ما به دنبال مهار فساد در این حوزه هستیم.»

**یورونیوز: آیا شما آماده گفتگو با رهبران روسیه برای گفتگو درباره حضور نظامی شان در آن منطقه هستید؟‌
**

گاوریلیسا: «ما همیشه صریحا اعلام کرده ایم و موضع ۳۰ سال گذشته ما، بدون توجه به اینکه چه کسی در قدرت بوده، تغییر نکرده است که ما خواهان خروج نیروهای روس هستیم. ما همچنین خواستار تسریع اجرای قطعنامه خلع سلاح ساحل چپ در منطقه کوباسنا هستیم. البته ما در مبارزات انتخاباتی اعلام کرده ایم که ما سیاست خارجی متوازنی خواهیم داشت که بر نیازهای شهروندان متمرکز است و ما آماده ایم هر آنچه که لازم است برای حفظ منافع شهروندان و منافع عمومی انجام دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی یورونیوز با نخست وزیر مولداوی؛ از بحران پناهجویان اوکراینی تا تبعات گرانی انرژی

رهبران گرجستان، اوکراین و مولداوی از عزم قاطع خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا گفتند

مولداوی؛ ساندو نامزد نزدیک به اتحادیه اروپا پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد