Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معاون وزیر خارجه ایران: توافق کردیم که مذاکرات پیش از پایان نوامبر آغاز شود

محل مذاکرات هسته‌ای وین
محل مذاکرات هسته‌ای وین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است و تنها مذاکرات دوجانبه یا گفتگوها در چهارچوب ۱+۴ را قبول دارد.

آگهی

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که وی و انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافق دست یافته‌اند که «مذاکرات» را پیش از پایان ماه نوامبر آغاز کنند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در توئیت خود به طور مشخص از «مذاکرات هسته‌ای» نام نبرده و تنها به «مذاکرات» اشاره کرده است. علی باقری کنی برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است.

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه گفت که تهران با برگزاری جلسه مشترک با نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا مخالف است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرانسه، آلمان و بریتانیا از جمله کشورهای امضاء کننده برجام و حاضر در مذاکرات وین بودند. وزیر امور خارجه ایران در سخنان انتقادآمیز خود گفت که نمایندگان سه کشور اروپایی به جای ملاقات در «ظرفیت ملی» با مقامات ایران پس از دیدار با مسئولان ایرانی «بیانیه‌های یکجانبه» صادر می‌کنند.

حسین امیرعبداللهیان افزود که تهران همچنان از دیدار دوجانبه با نمایندگان فرانسه، بریتانیا و آلمان استقبال می‌کند اما مذاکره مشترک با این سه کشور باید در چهارچوب ۱+۴ و با حضور نمایندگان روسیه و چین صورت گیرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «ما مذاکرات هسته‌ای را از دو هفته پیش در تهران کلید زدیم. گفتگوهای معاون سیاسی و آقای مورا شروع شد. امروز آقای باقری در بروکسل حضور دارد برای تکمیل گفتگوها.»

آمریکا از ایران خواست در پرونده هسته‌ای «حسن نیت» داشته باشد

از سوی دیگر آمریکا روز چهارشنبه از ایران خواست که در دور بعدی مذاکرات هسته‌ای «حسن نیت» خود را نشان دهد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «درها برای ابد باز نخواهد بود زیرا ایران به اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای خود ادامه می‌دهد. در همین راستا امیدواریم که زودتر برای مذاکره به وین بازگردند و حسن نیت خودشان را نشان دهند.»

تهران و واشنگتن تا زمان انتخابات ریاست جمهوری ایران که به انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران انجامید به صورت غیرمستقیم در حال مذاکره با یکدیگر برای احیای برجام، لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران و اجرای تعهدات هسته‌ای ایران براساس برجام بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با مجید گلپور؛ ایران برای خروج از بن‌بست مذاکرات هسته‌ای چقدر زمان دارد؟

تایید برگزاری نشست هسته‌ای ایران و اروپا؛ آمریکا: گزینه جایگزین مذاکرات را مطرح کردیم

امیرعبداللهیان می‌گوید مذاکرات هسته‌ای «به زودی» از سر گرفته می‌شود