Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سمیر جعجع پس از احضار به دادگاه نظامی لبنان خواستار حضور حسن نصرالله شد

در درگیری‌های ۱۴ اکتبر بیروت هفت تن کشته شدند
در درگیری‌های ۱۴ اکتبر بیروت هفت تن کشته شدند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک هفته پس از کشته شدن ۷ شیعه لبنانی در درگیری‌های مسلحانه طیونه در بیروت، یک دادگاه نظامی سمیر جعجع، رهبر گروه مسیحی قوات البنانیه را احضار کرد.

آگهی

یک دادگاه نظامی در لبنان، سمیر جعجع، رهبر گروه مسیحی قوات البنانیه (نیروهای لبنانی) را برای بازجویی احضار کرد. جعجع اما می‌گوید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان نیز باید در دادگاه حاضر شود.

روز پنجشنبه ۱۴ اکتبر حامیان حزب الله لبنان و جنش امل، دو گروه شیعه لبنانی علیه تصمیم قاضی پرونده انفجار بندر بیروت در برابر دادگستری لبنان تجمع کرده‌ بودند که به مدت کوتاهی درگیری‌های مسلحانه آغاز شد. در این درگیری‌های مسلحانه هفت تن کشته شدند که به گزارش رویترز هر هفت تن از شیعیان بودند.

دو گروه شیعه مذهب امل و حزب الله بلافاصله شبه نظامیان مسیحی وابسته به «نیروهای لبنانی» را متهم به آغاز درگیری‌های مسلحانه و کشته شدن این هفت تن کردند.

امل و حزب الله هر دو مورد حمایت ایران هستند. حزب الله لبنان که یک نیروی شبه نظامی موثر در لبنان دارد، در سال‌های اخیر از بازوهای ایران در لبنان و حتی عراق، سوریه و برخی دیگر از کشورهای عربی بوده است.

نیروهای لبنانی که مسیحی مذهب هستند و در جریان جنگ داخلی لبنان یکی از بازیگران اصلی بود اما این سال‌ها مورد حمایت عربستان است و دارای روابط خصمانه‌ای با حزب الله لبنان است.

لبنان این روزها در یکی از بدترین شرایط اقتصادی خود به سر می‌برد، اختلافات سیاسی میان جناح‌های نزدیک به ایران و عربستان نیز همچنان ادامه دارد. درگیری‌های مسلحانه اخیر اما به نگرانی‌ها در خصوص احتمال آغاز یک جنگ فرقه‌ای دیگر در لبنان دامن زده است.

نصرالله از ۱۰۰ هزار نیروی شبه نظامی حزب الله گفت

آقای جعجع در یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه ام تی وی لبنان اتهامات حسن نصرالله را در خصوص دست داشتن شبه نظامیان قوات لبنانیه در درگیری‌های مسلحانه در طیونه بیروت و کشته شدن هفت تن را رد کرد.

او با بیان اینکه قوات لبنانیه شبه نظامی در اختیار ندارد گفت: «هیچ کس نباید به مقابله نظامی با حزب الله فکر کند. زیرا که اشتباه بزرگی خواهد بود.»

سخنان جعجع پس از آن بیان می‌شود که دبیرکل حزب الله لبنان روز دوشنبه و در اولین واکنش به درگیری‌ها در الطیونه تهدید کرده بود که ۱۰۰ هزار نیروی نظامی در اختیار دارد.

حسن نصرالله در سخنانش که از طریق تلویزیون پخش می‌شد گفت: «هدف اصلی قوات البنانیه راه اندازی یک جنگ داخلی است.»

دبیرکل حزب الله لبنان در این سخنرانی گفت که ما صد هزار نیرو داریم اما برای مقابله با دشنمان خارجی و در ادامه خطاب به جعجع گفته بود که با چه کسی را می‌خواهید به یک جنگ داخلی بکشانید؟ با چه نیرویی می‌خواهید با این صد هزارتن مقابله کنید؟

حزب الله لبنان که در یک ائتلاف سیاسی با جنبش آزاد ملی به رهبری میشل عون، یکی از مهمترین گروه‌های مسیحی لبنانی است، در سخنان خود بزرگترین تهدید برای جامعه مسیحیان لبنان را «نیروهای ملی و رئیس آنها» سمیر جعجع، عنوان کرده بود.

سمیر جعجع: شیعیان به عین الرمانه هجوم برده بودند

رهبر «نیروهای لبنانی» در گفتگوی خود با شبکه ام تی وی لبنان گفت که ماجرای روز پنج شنبه از آنجایی شروع شد که حامیان احزاب شیعه وارد محله مسیحی عین الرمانه شده بودند، آنها به خودروها آسیب زده‌اند و حتی قبل از آغاز درگیری‌های مسلحانه، چهار تن را زخمی کردند. او گفت که عین الرمانه روز پنجشنبه «مورد هجوم» قرار گرفته بود.

سمیر جعجع در مصاحبه خود گفت که نمی‌داند چه کسانی دست به شلیک زده‌اند اما ساکنان مسیحی محله در برابر شبه نظامیان حزب الله که می‌خواستند وارد خانه‌هایشان بشوند، مقاومت و از خود دفاع کرده‌اند. او افزود:«حسن نصرالله با این اقدام می‌خواست مانع تحقیقات قضایی در خصوص انفجار در بندر بیروت شود.»

حامیان دو گروه شیعه مذهبی حزب الله و جنبش امل در روز پنجشنبه گذشته تجمعی را در برابر دادگستری بیروت برگزار کرده بودند و قاضی پرونده را به سیاسی کاری متهم کرده بودند. تجمع در پی آن برگزار شد که قاضی پرونده دو وزیر نزدیک به این دو گروه را احضار کرده بود.

حزب الله خواستار برکناری طارق بیطار بازپرس ارشد این پرونده شده است و او را متهم به سیاسی کاری می‌کند.

سمیر جعجع می‌گوید:«ببینید اختلاف بر سر بیطار چگونه کابینه لبنان را فلج کرده است، حزب الله لبنان با گروگان گرفتن دولت می‌خواهد مانع تحقیقات در خصوص انفجار بیروت شود.»

در اوت۲۰۲۰ انفجار چند صد تن نیترات آمونیوم که برای سالها در بندر بیروت نگهداری می‌شد، موجب کشته شدن بیش از ۲۰۰ تن و خسارات گسترده و ویرانی بخش‌های بزرگی از شهر بیروت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا بیروت در اکتبر ۲۰۲۱ شبیه بیروت سال‌های جنگ داخلی لبنان شد؟

بیم از رویارویی تمام‌عیار حزب‌الله لبنان و اسرائيل؛ آمریکا جنگ گسترده دیگری نمی‌خواهد

اخبار متناقض از سرنوشت پدر شوهر زینب سلیمانی؛ آیا نفر دوم حزب‌الله لبنان کشته شده است؟