Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگوی انریکه مورا با وزیر خارجه عربستان درباره برجام؛ «صحبت‌های خوبی داشتیم»

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به ریاض سفر کرده، بعد از دیدار با وزیر خارجه سعودی از این ملاقات ابراز خرسندی کرد.

آگهی

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر در ریاض با فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی دیدار کرد.

آقای مورا پس از این دیدار با بیان اینکه گفتگوهای خوبی با مقام‌های سعودی داشته است تاکید کرد که در این ملاقات‌ها در خصوص موضوعات متنوعی همچون رویکرد اتحادیه اروپا در قبال مسائل منطقه خلیج فارس، برجام و موضوعات دوجانبه گفتگو کرده است.

وزارت خارجه عربستان هم در بیانیه‌ای در خصوص این دیدار گفت که طرفین در این ملاقات درخصوص موضوعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و آخرین تحولات مربوط به این مساله با یکدیگر گفتگو کرده‌اند. مقام‌های سعودی می‌گویند که در دیدار با معاون جوزپ بورل تاکید کرده‌اند که باید اقدامی مشترک برای توقف حمایت‌های ایران از اقدامات و فعالیت‌های «ناامن‌کننده» در خاورمیانه و جهان صورت پذیرد.

آقای مورا در حالی با مقام‌های سعودی دیدار کرده که پیشتر برای پیگیری آخرین تحولات برنامه هسته‌ای ایران به تهران سفر کرده بود و با مقام‌های دولت ابراهیم رئيسی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار و گفتگو کرده بود.

پیش از سفر آقای مورا به ریاض، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز به عربستان سفر کرده بود و در ملاقات با مقام‌های سعودی گفتگوهایی در رابطه با آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین گفتگوهای مربوط به بازگشت به برجام انجام داده بود.

چند ماهی است که به درخواست ایران گفتگوهای هسته‌ای وین که برای بازگشت طرفین به برجام شکل گرفته بود تعلیق شده است. هرچند مقام‌های ایرانی می‌گویند مشکلی برای بازگشت به مذاکرات ندارند، اما اظهارات مسئولین مختلف در دولت ابراهیم رئيسی در این زمینه تناقض‌های بسیاری دارد و تهران هنوز هیچ اقدام عملی برای بازگشت به میز گفتگوها انجام نداده است.

از سوی دیگر مقام‌های تهران و ریاض تایید کرده‌اند که در ماه‌های اخیر مذاکرات محرمانه‌ای میان دو کشور در جریان بوده و مسیر خوبی در جهت تنش‌زدایی میان این دو قدرت منطقه خاورمیانه طی شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توضیح کمیسیون اروپا درباره مشکل پیش آمده برای انریکه مورا در فرودگاه فرانکفورت

ایران مواضع مشترک چهار کشور غربی درباره برنامه‌ هسته‌ای خود را رد کرد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد