Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

توضیح کمیسیون اروپا درباره مشکل پیش آمده برای انریکه مورا در فرودگاه فرانکفورت

انریکه مورا
انریکه مورا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیتر استانو، سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید مشکل انریکه مورا در فرودگاه فرانکفورت به سرعت حل شده و او بدون مشکل به سفر خود ادامه داده است.

آگهی

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حساب توییتری خود از بازداشت او و دو همکارش در فرودگاه فرانکفورت در مسیر بازگشت از تهران خبر داد. 

پیتر استانو، سخنگوی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توضیحی به یورونیوز گفت که اتفاق پیش آمده در فرودگاه فرانکفورت، مسئله خاصی نبوده و مورا توانسته سفر خود را طبق برنامه پی بگیرد. 

آقای مورا که پس از چندین روز حضور در ایران در حال بازگشت به بروکسل بوده، گفته است که پلیس آلمان صبح روز جمعه ۱۳ مه، بدون ارائه هیچ‌گونه توضیحی او را بازداشت کرده است. 

او در ادامه می‌نویسد: «پلیس آلمان در فرودگاه فرانکفورت بدون حتی یک توضیح ساده، یک مقام رسمی اتحادیه اروپا را در یک ماموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی بازداشت کرد.» 

او همچنین اضافه کرد که پلیس پاسپورت و گوشی‌های او را هم ضبط کرده است. 

هنوز مشخص نیست ضبط تلفن‌ها و پاسپورت این مقام اروپایی چه مدت طول کشیده ؟ آیا با نیت خاصی صورت گرفته یا صرفا یک سوتفاهم ساده بوده؟

مورا دقایقی بعد و در حالی که ظاهرا همچنان مشکل او در فرودگاه فرانکفورت آلمان حل نشده، در توییت دیگری نوشته که در تهران بر لزوم توقف اعدام احمدرضا جلالی، شهروند ایرانی سوئدی که جمهوری اسلامی به اتهام جاسوسی او را دستگیر و زندانی کرده، تاکید کرده است.

 معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته که از مقام‌های تهران خواسته آقای جلالی را به دلایل بشردوستانه آزاد کنند. 

دقایقی بعدتر آقای مورا در سومین توییت خود مرتبط با این اتفاق خبر داده که بالاخره به همراه دو همکار دیگرش آزاد شده است. او با اشاره به اینکه سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل در وین و همچنین رئيس گروه ویژه ایران سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا همراه با او آزاد شده‌اند، اضافه کرده که پلیس آلمان این افراد را جدا از یکدیگر نگه داشته بوده است. 

معاون جوزپ بورل در ادامه گفته است نیروهای آلمانی بدون هیچ گونه توضیحی اقدام به بازداشت و آزادی او کرده‌اند. رفتاری که به باور او «نقض کنوانسیون وین» بوده است. 

هنوز مشخص نیست علت واقعی این مسئله چه بوده و انریکه مورا هم دیگر اظهار نظری در این رابطه نداشته است. رخ دادن چنین اتفاقی به حدی غیرمنتظره بود که در ابتدای انتشار این توییت برخی از کاربران در فضای مجای این گمانه را مطرح کردند که شاید حساب توییتر آقای مورا هک شده باشد. 

بعد از افزایش چنین تردیدهایی، لارا روزن، خبرنگار مشهور آمریکایی که روی برنامه هسته‌ای ایران متمرکز است در حساب توییتری خود نوشت که یکی از همکاران آقای مورا، صحت اتفاقاتی را که برای معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افتاده، تایید کرده است. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در نشست وزرای خارجه گروه ۷ به سر می‌برد در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرده که با سفر مورا بن‌بست ایجاد شده در مذاکرات هسته‌ای ایران شکسته شده و گفتگوها بار دیگر از سر گرفته می‌شود. آقای بورل هم اشاره‌ای به ماجرای رخ داده برای مورا در فرودگاه فرانکفورت نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات احیای برجام؛ انریکه مورا برای ملاقات با باقری کنی‌ به تهران می‌رود

گفتگوی انریکه مورا با وزیر خارجه عربستان درباره برجام؛ «صحبت‌های خوبی داشتیم»

انریکه مورا در تهران؛‌ ایران و اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در بروکسل توافق کردند