بریتانیا به دنبال فرصت‌های تازه سرمایه‌گذاری؛ لیز تروس به عربستان و قطر سفر می‌کند

لیز تروس، وزیر امور خارجه بریتانیا
لیز تروس، وزیر امور خارجه بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا پس از نهایی شدن برکسیت یک توافق تجارت آزاد با شورای همکاری خلیج فارس به ارزش ۳۰ میلیارد پوند (۴۱.۴ میلیارد دلار) به امضا رساند.

آگهی

لیز تروس، وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است در چارچوب سفری با هدف ارتقا همکاری‌های تجاری و تقویت روابط دیپلماتیک با کشورهای حوزه خلیج فارس طی روزهای آینده عازم عربستان و قطر شود.

وزارت امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه با اعلام این خبر یادآور شد که خانم تروس در این سفر با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود و نیز تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است که لیز تروس پیش از به دست گرفتن سکان هدایت دستگاه دپیلماسی بریتانیا به عنوان وزیر تجارت نیز در دولت این کشور فعالیت کرده است.

سفر خانم تروس در حالی انجام می‌شود که بریتانیا اوایل ماه جاری نخستین گام‌ها را برای آغاز مذاکرات تجاری با شورای همکاری خلیج فارس که عربستان سعودی و قطر دو عضو مهم آن هستند، آغاز کرده بود.

لیز تروس از ماه گذشته میلای و در پی ترمیم صورت گرفته در کابینه دولت بوریس جانسون به گونه‌ای تلاش کرده تا ضمن همسو کردن جاه‌طلبی‌های اقتصادی و تجاری کشورش با مسائل دفاعی و امنیتی، گام‌های موثرتری در راستای تقویت دیپلماسی و تلاش برای حداکثرسازی نفوذ جهانی بریتانیا پس ازخروج این کشور از اتحادیه اروپا بردارد.

وی پیش از انجام این سفر به خبرگزاری رویترز گفت: ما تلاش داریم تا روابط تجاری و همکاری‌‌های بیشتری با خلیج فارس در زمینه سرمایه‌گذاری داشته باشیم و درکنار آن به تقویت مشارکت‌های جاری در زمینه تبادل اطلاعات، توسعه، امنیت و مسائل دفاعی بپردازیم.»

وی همچنین قرار است در جریان این سفر با مقامات قطری در خصوص همکاری‌های بیشتر در زمینه تحولات جاری در افغانستان بحث و تبادل نظر کند.

قطر پیش‌تر با برپایی نشست‌های متعدد در خاک خود نقشی اساسی در زمینه برقراری گفتگوهای دیپلماتیک و مذاکرات صلح میان طالبان و دولت آمریکا ایفا کرده و از زمان تسلط این گروه اسلام‌گرا بر کابل نیز محل انجام مذاکرات میان نمایندگان طالبان و کشورهای غربی بوده است.

در بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین ضمن اشاره به همکاری‌های پیشین قطر در زمنیه پشتیبانی و تامین امنیتِ عملیات تخلیه بیش از یکصد تبعه بریتانیایی از افغانستان در پایان ماه اوت، از تازه‌ترین پرواز صورت گفته در چارچوب همین عملیات در روز دوشنبه گذشته یاد شده که گفته می‌شود در جریان آن ۱۷ تبعه دیگر بریتانیا موفق به خروج از خاک افغانستان شده‌اند.

در این بیانیه همچنین از عربستان و قطر به عنوان شرکای مهم بریتانیا برای تعمیق روابط این کشور با دوستان و متحدان خود در سراسر جهان در زمینه‌های اقتصادی، فناوری، امنیتی و دفاعی نام برده شده است.

بریتانیا پس از نهایی شدن برکسیت یک توافق تجارت آزاد با شورای همکاری خلیج فارس به ارزش ۳۰ میلیارد پوند (۴۱.۴ میلیارد دلار) به امضا رساند تا ضمن گشوده شدن فرصت‌های تازه‌ به روی صادرکنندگان بریتانیایی، سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه میان بریتانیا و کشورهای عضو این شورا بیش از پیش تقویت شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میشل بارنیه: امیدوارم بریتانیایی‌ها پس از برکسیت بازارشکنی نکنند

سقوط آزاد مبادلات بریتانیا و اتحادیه اروپا در نخستین ماه تجارت پسابرکسیت

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش