پهپاد ۵۰ کیلویی برای نجات چند سگ‌ از میان گدازه‌های آتشفشانی به پرواز در می‌آید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فوران آتشفشانی در جزایر قناری
فوران آتشفشانی در جزایر قناری   -  Copyright  AP Photo

یک پهپاد به زودی بر فراز جزیره لاپالما در اقیانوس اطلس به پرواز در خواهد آمد تا چند سگ را که به دنبال فوران آتشفشانی در میان گدازه‌ها گرفتار شده‌اند نجات دهد.

این پهپاد قرار است بر روی هرکدام از این سه سگ‌ یک تور بیاندازد و سپس آنها را تک تک از منطقه‌ای که اکنون غیرقابل دسترس است خارج کند. پروازهای آزمایشی برای این عملیات به همراه امدادگران در حال انجام است.

پهپادی که در این عملیات از آن استفاده خواهد شد با ۵۰ کیلوگرم وزن قابلیت حمل ۲۳ کیلوگرم بار را دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سگ‌هایی که در میان گدازه‌های آتشفشانی جزایر قناری گرفتار شده‌اند طی هفته‌های گذشته از بسته‌های غذایی ارسالی از طریق پهپاد تغذیه کرده‌اند. آنها در یک زمین متروکه که به محاصره گدازه‌های آتشفانی در آمده است گرفتار شده‌اند. پرواز بالگرد بر فراز منطقه به دلیل گازهای منتشرشده در جریان فوران آتشفشان ممنوع شده است.

یکی از چالش‌های اصلی پیش‌رو در عملیات نجات پهپادی سگ‌ها محدودیت زمانی است. امدادگران تنها چهار دقیقه برای به تور انداختن یکی از سگ‌ها زمان دارند. آنها همچنین چهار دقیقه دیگر برای بالا کشیدن تور و انتقال آن به منطقه‌ای امن در فاصله ۴۵۰ متری زمان خواهند داشت.

خطر اصلی در جریان این عملیات تمام شدن شارژ باتری پهپاد در حین پرواز بر فراز گدازه‌های آتشفشانی خواهد بود.

مسئولان عملیات نجات می‌گویند موفقیت نهایی این ماموریت به واکنش سگ‌ها به استفاده از تور و پرواز با پهپاد بستگی خواهد داشت.

لاپالما یکی از هشت جزیره اصلی در جزایر قناری، متعلق به اسپانیا است.