روبرتو گوالتیری شهردار جدید رم؛ سیاستمدار«چپ میانه» اداره پایتخت ایتالیا را برعهده گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
روبرتو گوالتیری، شهردار جدید شهر رم
روبرتو گوالتیری، شهردار جدید شهر رم   -  کپی رایت  AP Photo

روبرتو گوالتیری، وزیر دارایی سابق ایتالیا در دولت جوزپه کونته به عنوان شهردار جدید شهر رم، پایتخت ایتالیا انتخاب و معرفی شد.

به گفته وزارت کشور ایتالیا، آقای گوالتیری حدود ۶۰ درصد آرا را به دست آورد و انریکو میکتی ۴۰ درصد آرای باقی‌مانده در دور دوم انتخابات را کسب کرد. 

این آرا در دور دوم انتخابات شورای شهر به دست آمد و طی آن حزب دموکرات که گوالتیری هم عضو آن است توانست به نتایج بهتری در مقایسه با رقیب راست‌گرا دست یابد.

شهردار جدید رم که پیشتر استاد تاریخ در دانشگاه ساپینزا همین شهر بوده وعده داده با تمام توان خود کار خواهد کرد تا رم را به شهری تبدیل کند که شایستگی شهرت یک پایتخت بزرگ اروپایی را داشته باشد.

این سیاستمدار ۵۵ ساله که در دولت چپ میانه‌رو جوزپه کونته مدتی به عنوان وزیر اقتصاد فعالیت کرده کار دشواری برای اداره و بهبود وضعیت شهر رم در پیش خواهد داشت. از جمله مشکلات جدی پیش‌روی شهروندان این شهر، نقص سیستم جمع‌آوری زباله‌ها است که چهره پایتخت ایتالیا را کثیف و آلوده کرده است.

AP Photo
مشکل جمع‌آوری زباله‌ها تقریبا در تمام محله‌های شهر رم دیده می‌شودAP Photo

گوالتیری پس از اعلام پیروزی در همین خصوص گفت: «ما همانطور که در طول مبارزات انتخاباتی وعده داده بودیم، قبل از هرچیز برای تمیز کردن و پاکسازی دوباره شهر تلاش می‌کنیم.»

شهردار جدید ایتالیا جانشین ویرجینیا راگی از جنبش پوپولیستی ۵ ستاره خواهد شد. خانم راگی نخستین زنی بود که به عنوان شهردار پایتخت ایتالیا انتخاب شد و از سال ۲۰۱۶ در این سمت حضور داشته است. 

در طول این مدت پایتخت ایتالیا با مشکلات بسیاری مواجه شده که مهمترین آن کثیف شدن چهره شهر و نقص جدی سیستم جمع‌آوری زباله‌ها در محله‌های مختلف پایتخت ایتالیا بوده است. خانم راگی به واسطه همین عملکرد ضعیفش در رای‌گیری دور نخست که دو هفته پیش برگزار شد از دور رقابت کنار رفت.

در مقابل رقیب آقای گوالتیری، یکی از چهره‌های تندرو، از طرف حزب راست افراطی با ریشه‌های نئوفاشیستی به عنوان نامزد معرفی شده بود. انریکو میکتی همچون دیگر چهره‌های جریان راست افراطی در ایتالیا از مخالفان جدی ورود مهاجران به این کشور است و از عقاید تند فاشیستی مهاجرستیزانه حمایت می‌کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید