نفتالی بنت: امیدوارم عراق و لبنان خود را از «چنگال خفه‌کننده» سپاه پاسداران خلاص کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل   -  کپی رایت  AP Photo

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل می‌گوید ایران پشت رویدادهایی است که اخیرا در لبنان و عراق روی داده است. 

آقای بنت روز یکشنبه ۱۷ اکتبر و در آغاز جلسه کابینه اسرائيل به درگیری‌های مسلحانه روزهای گذشته در بیروت اشاره کرد و مدعی شد ناآرامی‌ها نتیجه حضور و نفوذ ایران و نیروهای تحت امر جمهوری اسلامی در لبنان است. 

در روزهای اخیر تظاهرات‌های گسترده‌ای در بیروت به دعوت حزب‌الله و جنبش امل برگزار شد که در آن معترضان خواهان برکناری قاضی پرونده انفجار بندر بیروت شدند. در جریان این اعتراضات که به خشونت کشیده شد دست‌کم ۶ نفر کشته و ۶۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

نخست وزیر اسرائيل با اشاره با این اتفاقات گفت: «ما تحولات لبنان و همچنین عراق را دنبال می‌کنیم. در هر دو مورد شاهد روندی هستیم که در آنجا نیروهایی که از کنترل و نفوذ ایران رنج می‌برند ضربه خورده‌اند. .هر جایی که ایران پایش را می‌گذارد فقر، اشوب و بحران پدید می‌آید.» 

آقای بنت در ادامه ابراز امیدواری کرد که ملت‌های لبنان و عراق بتوانند خود را از آنچه او «بند ایران» خوانده، برهانند و آینده‌ای بهتر برای کشور خود بسازند. 

نتایج اولیه در انتخابات عراق نشان می‌دهد گروه‌های مورد حمایت ایران نتوانسته‌اند نتایج چندان مطلوبی کسب کنند و جریان مقتدی صدر که در سالهای اخیر به یکی از مخالفان حضور ایران در این کشور تبدیل شده توانسته صاحب بیشترین کرسی در پارلمان آتی عراق شود. 

نخست وزیر اسرائيل در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «امیدوارم مردم عراق و لبنان بتوانند خود را از چنگال خفه‌کننده سپاه پاسداران رها کنند.» 

تظاهرات روزهای اخیر در لبنان در حالی شکل خشونت آمیز به خود گرفته که دو سال قبل گروه وسیعی از مردم این کشور در اعتراض به وضعیت اقتصادی و همچنین ناکامی دولت در اداره کشور دست به راه‌اندازی تجماتی گسترده در سراسر لبنان زدند. آن اعتراضات که روز ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شده بود در نهایت  و در روز ۲۹ اکتبر به استعفای سعد حریری، نخست وزیر وقت این کشور انجامید. 

 با وجود گذشت دو سال از آغاز این جنبش اعتراضی، مردم معترض هنوز نتوانسته‌اند به درخواست‌های ابتدایی خود دست یابند. از آن زمان تاکنون قیمت سوخت در این کشور بیشتر شده و ارزش پول ملی لبنان بیش از گذشته تنزل یافته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید