اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی در ایران بار دیگر به «تعویق» افتاد

آرمان عبدالعالی
آرمان عبدالعالی Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هادی صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در ایران ابراز امیدواری کرد که خانواده مقتول به عدم قصاص آرمان عبدالعالی رضایت دهند.

آگهی

گزارش‌ها از ایران حاکی است که اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی همزمان با فشارهای بین‌المللی بر مقامات قضایی جمهوری اسلامی روز شنبه بار دیگر به «تعویق» افتاد.

آرمان عبدالعالی مرد جوانی است که به اتهام قتل دوست دخترش در سن ۱۷ سالگی، به اعدام محکوم شده است. خبرگزاری دانشجو وابسته به بسیج دانشجویی به نقل از رئیس مرکز توسعه حل اختلاف گزارش داد که قوه قضائیه برای کسب رضایت اولیای دم تلاش می‌کند.

هادی صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف گفت: «امیدواریم خانواده مقتول رضایت دهند، جای خالی غزاله [مقتول] به راحتی پر نمی‌شود اما با قصاص هم این داغ تسکین پیدا نمی‌کند.»

وی افزود: «در این گونه موارد معمولا خانواده مقتول پس از قصاص احساس ناراحتی خواهند داشت.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی که پیش از این قرار بود روز چهارشنبه گذشته صورت گیرد به روز شنبه موکول شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از محکوم شدن آرمان عبدالعالی به اعدام به جرم ارتکاب قتل در سن ۱۷ سالگی تاکید کرده که اعترافات او زیر شکنجه صورت گرفته است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل نیز از مقامات ایران خواسته‌اند که اجرای حکم اعدام آرمان عبدالعالی را فورا متوقف کنند. به گفته رئیس مرکز توسعه حل اختلاف در ایران آرمان عبدالعالی که حالا ۲۵ سال دارد هنگام بازداشت در حال اخذ دیپلم بود و اکنون در زندان مدرک فوق لیسانس را نیز کسب کرده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر تاکنون بارها از ایران به دلیل اجرای حکم متهمانی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند انتقاد کرده‌اند.

بنا به آمار عفو بین‌الملل ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۴۶ نفر را اعدام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرمان عبدالعالی، محکومی که در زمان ارتکاب جرم ۱۷ سال داشت، در ۲۶ سالگی اعدام شد

اعدام نوید افکاری: پرونده‌ای قضایی یا سیاسی؟

واکنش‌ها به حکم اعدام توماج صالحی؛ اسماعیلیون: به خیابان‌ها برمی‌گردیم