دلهره‌های نظامیانی که با ناتو علیه طالبان جنگیدند؛‌ حکایت دو خلبان افغانستان در ترکیه

یک نیروی افغان همکار ناتو و مربی‌اش هنگام آموزش خلبانی
یک نیروی افغان همکار ناتو و مربی‌اش هنگام آموزش خلبانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه‌های مدافع حقوق پناهندگان ادعا می کنند که جناح تندرو دولت ترکیه حتی با دادن اجازه به کشورهای عضو ناتو برای رسیدگی به درخواست ویزای افغان‌ها در این کشور مخالف است.

آگهی

شماری از افغان‌ها که طی سال‌های اخیر درکنار ناتو با پیکارجویان طالبان جنگدیند برای طلب یاری و اقامت در کشورهایی که زمانی با آنها همکار بودند به استانبول پناه برده‌اند.

یوسف، خلبان هلی‌کوپتر که پیش‌تر در قالب نیروی دولتی افغانستان آموزش دیده بود عکس‌هایی ازنیروهای مامور ناتو نشان می‌دهد که در وی کنار آنها با طالبان جنگیده بود.

وی می‌گوید که با بریتانیایی‌ها، آمریکایی‌ها و آلمانی‌ها کار کرده و شانه به شانه آنها در تهیه و تدارک طرح‌های علمیاتی علیه شورشیان مشارکت داشته است.

حالا با تسلط طالبان بر افغانستان و قدرت گرفتن این گروه اسلام‌گرا افرادی چون یوسف که سوابق همکاری‌های آنها با نیروی مامور ناتو به راحتی قابل دسترس است احساس خطر می‌کنند.

یوسف در این خصوص به خبرنگار «ار اف ای» چنین توضیح می‌دهد: «در حال حاضر افرادی چون ما در شرایطی قرار دارند که نمی‌توانند در افغانستان بمانند زیرا کلیه اطلاعات مربوط به ما و همکاری ما با نیروهای ناتو در دست طالبان است.»

او همچنین می‌گوید که خوش شانس بوده که به محض ورود طالبان به کابل موفق شده با آخرین پرواز خطوط هوایی ترکیه کشورش را به مقصد استانبول ترک کند.

یوسف اکنون به دنبال دریافت ویزا از یکی از کشورهای عضو ناتو است که وی به همراه سربازان آنها در افغانستان با طالبان جنگیده است.

یکی از دوستان یوسف که همراه اوست و نمی‌خواهد هویتش فاش شود نیز در استانبول با خبرنگار «ار اف ای» گفتگو کرده است.

او نیز یک خلبان نظامی که دو ماه پیش در پی تهدیدهای طالبان به استانبول پناه برده است. این خلبان نظامی افغانی می‌‌‌گوید: «تهدیدهایی از طرف طالبان دریافت کرده بودم؛ تهدید‌ها زیاد بود. آنها ابتدا نامه می‌فرستاند و سپس شب‌ها تماس می‌گرفتند. گاهی با همان شماره‌ای که با پدرم تماس می‌گرفتند به من زنگ می‌زدند و می‌گفتند بمب در خانه و یا زیر خودروتان می‌گذرایم یا اینکه تهدید می‌کردند که دیگر خانواده‌ام را نخواهم دید.»

او وعده‌های طالبان مبنی بر بخشش کسانی که با آنها جنگیده‌اند را جدی نمی‌گیرد و می‌گوید: «می دانم که طالبان گفته است به کسی آسیبی نمی رسانند، اما این درست نیست.»

این خلبان افغان می‌افزاید: «ما هر روز گزارش‌هایی دریافت می کنیم که نشان می‌دهد افرادی که به زور از خانه‌هایشان ربوده می‌شوند روز بعد دیگر هیچ خبری از آنها دریافت نمی‌شود.»

او هم مانند یوسف درخواست‌های متعددی برای دریافت ویزاهای گران قیمت و پرهزینه از کشورهای عضو ناتو ارسال کرده است.

خلبان می گوید: «من آلمان و سپس کانادا را امتحان کردم، اما هنوز در هیچکدام از این دو مورد جواب مثبتی دریافت نکرده‌‌ام. من با نیروهای آلمانی و بریتانیایی همکاری کرده‌ام، ما در کنار هم کار می کردیم، ماموریت ها را طراحی، برنامه ریزی و اجرا می کردیم، اما وقتی شرایط بدی برای شما پیش می‌آید، اگر از دوست یا همکار خود کمک نگیرید، بسیار ناامید کننده است.»

این دو خلبان در محله «زیتینبورنو» واقع در استانبول زندگی می‌کنند که به جهت کثرت جمعیت مهاجر افغان توسط مردم محلی به «افغان‌بورنو» لقب گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به تازگی با پذیرش موج جدیدی از پناهجویان افغان در کشورش مخالفت کرده است.

وی برای توجیه این مخالفت گفته است که کشورش در حال حاضر میزبان نزدیک به پنج میلیون پناه‌جو است که عمدتا از جنگ سوریه گریخته و به این کشور پناه آورده‌اند.

گروه‌های مدافع حقوق پناهندگان ادعا می کنند که جناح تندرو دولت ترکیه حتی با دادن اجازه به کشورهای عضو ناتو برای رسیدگی به درخواست ویزای افغان‌ها در این کشور مخالف است.

یک عضو انجمن همبستگی با پناهجویان افغان در ترکیه می‌گوید که دولت پناهجویان جدید را ثبت نام نمی‌کند و لذا این افراد نمی‌توانند در داخل ترکیه درخواست پناهندگی کنند.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز احیای نیروی هوایی افغانستان؛ طالبان برای خلبانان فراخوان بازگشت به کار صادر کرد

رزمایش بزرگ تحت رهبری روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان آغاز شد

روایتی از رادیویی که بعد قدرت گرفتن مجدد طالبان، تنها برنامه‌های مذهبی پخش می‌کند