جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۱ به عبدالرزاق گورنه نویسنده تانزانیایی رسید

عبدالرزاق گورنه نویسنده تانزانیایی
عبدالرزاق گورنه نویسنده تانزانیایی Copyright PalFest/Flickr
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آکادمی سلطنتی سوئد روز پنجشنبه ۷ اکتبر (۱۴ مهر) اعلام کرد جایزه نوبل سال ۲۰۲۱ خود را به عبدالرزاق گورنه، نویسنده تانزانیایی اهدا می‌کند.

آگهی

آکادمی سلطنتی سوئد روز پنجشنبه ۷ اکتبر (۱۵ مهر) اعلام کرد جایزه نوبل سال ۲۰۲۱ خود را به عبدالرزاق گورنه، نویسنده تانزانیایی اهدا می‌کند.

بنا بر اعلام کمیته نوبل، آقای گورنه به دلیل نوشته‌های «رسوخ‌گر و دلسوزانه در زمینه تاثیرات استعمار و سرنوشت پناهجویان در خلیج میان فرهنگ‌ها و قاره‌ها» شایسته این جایزه تشخیص داده شده است.

آقای گورنه که متولد زنگبار و ساکن انگلستان است، در دانشگاه کنت به تدریس اشتغال دارد. رمان «بهشت» او در سال ۱۹۹۴ در لیست نهایی جایزه معتبر «بوکر» قرار گرفته بود.

از این رمان‌نویس ۷۲ ساله تا کنون کتاب‌هایی همچون سکوت تحسین‌برانگیز (۱۹۹۶)، آخرین هدیه (۲۰۱۱) و قلبی از سنگریزه (۲۰۱۷) منتشر شده است.

آقای گورنه زمانی که ۱۸ ساله بود در پی کودتای خونین سال ۱۹۶۴ در تانزیانیا این کشور را به عنوان پناهنده ترک کرد. وی اولین فرد آفریقایی است که در دو دهه گذشته این جایزه را، که معتبرترین جایزه ادبیات جهان به شمار می‌رود، به خود اختصاص می‌دهد.

جایزه نوبل سال گذشته به لوئیز الیزابت گلوک شاعر و جستارنویس ۷۷ سالهٔ آمریکایی رسیده بود و پیش از آن نیز پیتر هانتکه (۲۰۱۹)، اولگا توکارچوک (۲۰۱۸)، کازو ایشی‌گورو (۲۰۱۷) و باب دیلن (۲۰۱۶) برنده این جایزه ارزشمند شده بودند.

 بنابر وصیت‌نامه آلفرد نوبل، بنیانگذار جوایز نوبل، جایزه نوبل ادبیات باید به کسی اعطا شود که «در حوزه ادبیات، برجسته‌ترین آثار را در مسیری آرمانی یا ایده‌آل آفریده باشد».

پیشتر جوایز نوبل در پزشکی، فیزیک و شیمی اعلام شده بود. پایان ‌بخش فصل جوایز نوبل در سال ۲۰۲۱ جایزه نوبل اقتصاد است که قرار است در روز دوشنبه ۱۲ اکتبر به برندگان اهدا شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه دانشمند از آمریکا، فرانسه و اتریش بطور مشترک جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۲۲ را دریافت کردند

ایرج پزشکزاد، خالق دایی جان ناپلئون در سن ۹۴ سالگی درگذشت

جایزه نوبل ادبیات سال گذشته و امسال همزمان اعلام و اهدا خواهد شد