جایزه نوبل ادبیات سال گذشته و امسال همزمان اعلام و اهدا خواهد شد

جایزه نوبل ادبیات سال گذشته و امسال همزمان اعلام و اهدا خواهد شد
نگارش از Euronews

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸ که به دلیل رسوایی‌ و بحران‌های آکادمی نوبل ادبیات در سال گذشته به تعویق افتاده بود، به همراه برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ اعلام می‌شود.

آکادمی سوئد می‌گوید که جایزه نوبل ادبیات سال گذشته میلادی را به همراه جایزه امسال اعلام می‌کند.

روزنامه داگنز نی‌هتر روز سه‌شنبه پنجم مارس به نقل از رئیس این آکادمی گزارش کرد که جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۸ که به دلیل رسوایی‌ و بحران‌های آکادمی نوبل ادبیات در سال گذشته به تعویق افتاده بود، به همراه برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ اعلام و اهدا خواهد شد.

آکادمی یا فرهنگستان سوئد که یکی از شش آکادمی سلطنتی این کشور است وظیفه انتخاب برنده جایزه نوبل در رشته ادبیات را بر عهده دارد.

سال گذشته میلادی شش تن از اعضای این آکادمی در اعتراض به نحوه برخورد این موسسه غیردولتی با موضوع اتهام سوء‌رفتار جنسی همسر یکی از اعضای کمیته نوبل ادبیات، از مقام خود استعفا دادند و به همین دلیل برای اولین بار طی ۷۵ سال گذشته، جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۸ اعلام نشد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ژان کلود آرنو، همسر یکی از اعضای سابق آکادمی نوبل و متهم به آزار جنسی

اتهامات سوء رفتار جنسی نوامبر سال ۲۰۱۷ علیه ژان کلود آرنو، همسر کاترینا فوستنسون از اعضای آکادمی نوبل ادبیات مطرح شد. وی که روابط نزدیک و نفوذ بسیاری در آکادمی نوبل داشت و از حامیان مالی تاسیس باشگاه فرهنگی در استکهلم بود، به آزار جنسی ۱۸ زن در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷ متهم شده بود.

این عکاس ۷۲ ساله اکتبر سال ۲۰۱۸ توسط دادگاهی در سوئد به دو سال زندان محکوم شد.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط