قاضی بریتانیایی: حاکم دُبی دستور هک تلفن همسر سابق خود را صادر کرده بود

حاکم دبی و همسر سابقش در سال ۲۰۱۶
حاکم دبی و همسر سابقش در سال ۲۰۱۶ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق حکم دادگاه بریتانیا که روز چهارشنبه شش اکتبر (۱۴ مهر) منتشر شد، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دُبی اجازه استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی برای هک تلفن همسر سابق خود را صادر کرده بود.

آگهی

طبق حکم دادگاه بریتانیا که روز چهارشنبه شش اکتبر (۱۴ مهر) منتشر شد، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دُبی اجازه استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی برای هک تلفن همسر سابق خود را صادر کرده بود.

بر اساس یافته‌های دادگاه عالی، تلفن شاهدخت هیا بنت حسین ۴۷ ساله، وکلای او و برخی دیگر از اطرافیانش با استفاده از نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس در جریان پرونده طلاق این دو در لندن هک شد.

شیخ آل مکتوم ۷۲ ساله طبق حکم دادگاه «اجازه مستقیم یا ضمنی» خود را برای هک کردن تلفن شاهدخت هایا با نرم‌افزار چند میلیون پوندی که فقط در اختیار دولت‌ها است ارائه کرده بود.

اندرو مک فارلین، قاضی دادگاه به این نتیجه رسید که شیخ محمد «در استفاده از بازوی سیستم امنیتی دولتی برای آنچه که درست می‌دانست، حاضر بود». این قاضی تصریح کرد که تلفن دست‌کم شش نفر هک شده بود.

وی اضافه کرد که حاکم دبی قبل از عزیمت همسرش به انگلیس و پس از آن آزار و اذیت‌های خود را ادامه داده است.

شاهدخت هیا در سال ۲۰۱۹ همراه دو فرزند خود به لندن فرار کرد.

پس از درخواست شیخ محمد برای بازگشت دو فرزندش، شاهدخت هایا ششمین همسر حاکم دبی و خواهر ناتنی پادشاه اردن درخواست حضانت فرزندانش را به دادگاه بریتانیا ارائه کرد.

شرکت اسرائیلی «ان‌اس‌او» توسعه دهنده و عرضه‌کننده تجاری بدافزار پگاسوس در جهان معرفی شده است. این بدافزار به محض ورود به تلفن‌های هوشمند می‌تواند پیام‌ها، عکس‌‌ها، فهرست تماس‌ها و تمامی محتویات وسیله ارتباطی صاحب آنرا بازیابی و حتی تماس‌های تلفنی را نیز شنود کند.

اما شرکت «ان‌اس‌او» که بارها به همدستی با رژیم‌های استبدادی متهم شده مدعی است که نرم‌افزار توسعه یافته توسط متخصصان این شرکت جز با هدف به دست آوردن اطلاعات از «شبکه‌های جنایتکار و یا تروریستی» طراحی و ساخته نشده است.

شیخ محمد هرگونه اطلاع از هک شدن را رد کرده است: «مرتب این ادعاها را تکذیب کرده‌ام و به تکذیب آنها ادامه می‌دهیم و این نتایج با استناد به اطلاعاتی ناقص است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حاکم دبی به پرداخت بیش از ۷۰۰ میلیون دلار به همسر سابقش محکوم شد

خداحافظی با کیوسک‌های قرمز رنگ تلفن در بریتانیا؛ تنها شماری از آن‌ها حفظ خواهند شد

ماجرای فرار همسر حاکم دبی به لندن چیست؟