درخواست همسر حاکم دبی از بریتانیا برای حمایت از فرزندش در برابر ازدواج اجباری

شاهدخت هیا بنت حسین، همسر شیخ دبی
شاهدخت هیا بنت حسین، همسر شیخ دبی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز سه‌شنبه همسر حاکم دبی که در پی دعوای شخصی و خانوادگی به لندن گریخته است در جلسه دادگاه حاضر شد، اما خود شیخ محمد در این دادگاه حضور نیافت.

آگهی

همسر حاکم دبی که به بریتانیا گریخته است از دیوان عالی این کشور خواست تا حکم حمایت از یکی از دو فرزندش در برابر «ازدواج اجباری» را صادر کند.

شاهدخت هیا بنت حسین، همسر ۴۵ ساله محمد بن راشد آل مکتوم روز سه‌شنبه ۸ مرداد همچنین از دادگاه خواست تا یک «حکم عدم مزاحمت» به هدف جلوگیری از آزار و تهدید صادر کند. معلوم نیست او این حکم را برای چه کسی درخواست کرده است.

خانم هیا بنت حسین دختر ملک حسین، پادشاه پیشین اردن و خواهر ناتنی ملک عبدالله است.

او با حضور در ساختمان دیوان عالی بریتانیا و ولز همچنین از مقام‌های قضایی درخواست پذیرش حضانت کرد. این درخواست بدان معناست که در شرایط خاص و در مواردی که نیاز به گرفتن تصمیم مهمی هست، دادگاه سرپرستی کودکی را به عهده بگیرد.

یک مقام سفارت امارات متحده عربی در لندن در پاسخ به پرسش خبرنگار رویترز در مورد جزئیات درخواست شاهدخت هیا بنت حسین گفته است که دولت این کشور درباره «زندگی خصوصی افراد» اظهار نظر نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

شیخ ۷۰ ساله دبی که همزمان نایب‌رئیس و رئیس هیأت وزیران امارات متحده عربی است، در سال ۲۰۰۴ با خانم بنت حسین که در آن زمان عضو کمیته بین‌المللی المپیک بود، ازدواج کرد. گفته می‌شود که شاهدخت هیا بنت حسین ششمین همسر اوست. شیخ دبی از زنان خود در مجموع بیش از ۲۰ فرزند دارد.

شاهدخت هیا در سال ۲۰۰۰ در مسابقات پرش با اسب المپیک سیدنی حضور داشت و اغلب نیز به همراه همسرش شیخ محمد در مسابقات سوارکاری سلطنتی اسکات در بریتانیا شرکت می‌کرد.

روز سه‌شنبه همسر شیخ دبی که در پی دعوای شخصی و خانوادگی به لندن گریخته است در جلسه دادگاه حاضر شد، اما خود شیخ محمد در این دادگاه حضور نیافت. دادگاه برای رسیدگی به اختلافات حقوقی این زوج برگزار شده بود. وکلای هر دو طرف تأیید کردند که جلسه امروز دادگاه برای رسیدگی به وضعیت دو فرزند شاهدخت و شیخ تشکیل شده و موضوع طلاق در آن مطرح نشده است.

عفو بین‌الملل در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که یکی از دختران شیخ محمد به نام شیخه لطیفه بنت محمد آل مکتوم از یکی دیگر از همسرانش، مخفیانه در مکانی در امارات بازداشت شده است. او در ماه مارس همان سال تلاش کرده بود تا با کمک دوستانش با یک قایق از دبی بگریزد اما مأموران شیخ او را شناسایی و بازداشت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم ۱۰ سال حبس علیه فعال مدافع حقوق بشر در امارات تائید شد

رد درخواست تجدید نظر «عروس داعش»؛ دادگاه بریتانیا حکم سلب تابعیت شمیمه بیگم را تایید کرد

آخرین نبرد حقوقی بنیانگذار ویکی‌لیکس در دادگاه بریتانیا برای جلوگیری از استردادش به آمریکا