سه‌شنبه اعتصاب در فرانسه؛ اعتراض سراسری به سیاست‌های اقتصادی بار دیگر آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فرانسه در سال‌های گذشته شاهد اعتراضات سراسری به سیاست‌های دولت ماکرون بوده است
فرانسه در سال‌های گذشته شاهد اعتراضات سراسری به سیاست‌های دولت ماکرون بوده است   -  Copyright  AP Photo

بزرگ‌ترین اتحادیه‌های صنفی فرانسه در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت این کشور روز سه شنبه ۵ اکتبر را روز اعتصاب و تظاهرات سراسری اعلام کردند و از کارمندان و کارگران خواستند تا به این جنبش اعتراضی بپیوندند.

فراخوان سندیکاهای فرانسوی در حالی اعلام شده است که برپایی تجمعات از ۱۸ ماه پیش و پس از شروع گسترش بیماری کرونا محدود شده بود.

پایین ماندن دستمزدها با توجه به تورم موجود، بالا رفتن مستمر تعرفه حامل‌های انرژی و همچنین تصویب قانون جدید بازنشستگی دولت ماکرون که مخالفان بسیاری دارد، دلیل عمده اعتصاب و تظاهرات سراسری معترضان اعلام شده است.

اعتصاب و اعتراض سراسری فرانسوی‌ها در حالی انجام می‌شود که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در ماه آوریل سال بعد برگزار شود.

بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده، تعداد گردهمایی‌ها و تجمعات اعتراضی در سراسر فرانسه به ۲۰۰ مورد خواهد رسید.

برنامه‌ریزان این جنبش اعتراضی از کارمندان دولت و بخش‌های مختلف حمل و نقل عمومی در فرانسه خواسته‌اند که به اعتصابات و اعتراضات روز سه شنبه بپیوندند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس دستورالعمل دولت، ۲۵ درصد کادر آموزشی باید در مدرسه‌ها حضور داشته باشند. با وجود این در مدارسی که غذاخوری‌هایشان توسط کارمندان شهرداری‌ها اداره می‌شود، این احتمال وجود دارد که امکان خدمات وجود نداشته باشد. بنابراین والدین دانش‌آموزان این مدرسه‌ها باید فرزندانشان را برای ناهار به خانه ببرند.

به نظر می‌رسد که شبکه حمل و نقل فرانسه تحت تأثیر این اعتصاب سراسری قرار گیرد. با این حال برخی از مسئولان حمل و نقل شهری در پاریس وعده داده‌اند که تردد در این کلان شهر تقریباً عادی باشد و فقط تردد اتوبوس‌های درون شهری کمی مختل شود.