تلفات جانی «طوفان شاهین»؛ جسد یکی از ماهیگیران مفقود شده ایرانی پیدا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
طوفان شاهین خسارت‌های گسترده‌ای را در عمان به بار آورده است
طوفان شاهین خسارت‌های گسترده‌ای را در عمان به بار آورده است   -  Copyright  AP Photo

طوفان شاهین در جنوب شرقی ایران و دریای عمان جان دست‌کم ۱۲ نفر را در دو کشور گرفته و تعدادی از ماهیگیران هم با شدت گیری وضعیت بحرانی در آب‌های دریای عمان ناپدید شده‌اند.

مقام‌های عمانی می‌گویند جسد مردی را پیدا کرده‌اند که با شدت‌گیری سیلاب از کنار خودروی خود ناپدید شده بود. یک کودک هم در این کشور روز یکشنبه به شکلی مشابه غرق شده و جان باخته بود.

این سوی آب‌ها و در ایران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرده گروه‌های امداد جسد یک ماهیگیر را پیدا کردند که به همراه ۴ نفر دیگر در روزهای اخیر و بعد از آغاز طوفان شاهین مفقود شده بودند. این نگرانی حالا بالا گرفته که دیگر ماهیگیران هم سرنوشت مشابهی پیدا کرده باشند.

علی نیکزاد، نایب رئيس مجلس ایران گفته است بیم آن می‌رود که ۵ ماهیگیر دیگر مفقود شده، در اثر طوفان جان خود را از دست داده باشند. مقام‌های محلی می‌گویند یک لنج ایرانی که با نقص فنی رو به رو بوده، در پی وقوع طوفان شاهین در آب گرفتار می‌شود و یک لنج دیگر برای نجات اولی عازم می‌شود، اما به دلیل شدت گیری طوفان به صخره برخورد می‌کند. ۵ نفر از سرنشینان این دو قایق مفقود می‌شوند. بومیان محلی در استان سیستان و بلوچستان البته توانسته‌اند ۱۱ نفر از صیادان را نجات دهند.

مقام‌های محلی در ایران می‌گویند سرعت این طوفان به ۸۰ کیلومتر در ساعت نیز رسیده است. این در حالیست که شدت این طوفان در سواحل عمان شدیدتر بود و حتی سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت را نیز ثبت کرده بود.

اداره هواشناسی هند می‌گوید این طوفان در حال ضعیف‌تر شدن است و در حال حاضر سرعت آن به ۹۰ کیلومتر در ساعت دکاهش یافته است.

تلویزیون دولتی عمان تصاویری از سیلاب جاده‌ها و دره‌ها را منتشر کرده که مشکلات بسیاری را در کشور پدید آورده است. این طوفان در بسیاری از مناطق استان «مطرح» عمان سیل به راه انداخته است.

در همین حال امارات عربی متحده نیز به ساکنان خود هشدار داده بود که طوفان در این کشور راه خواهد بود و شهروندان این کشور کوچک در حاشیه خلیج فارس تدابیر لازم را برای جلوگیری از خسارات جانی و مادی در نظر گرفته بودند. با این حال وزش باد در حالی از روز یکشنبه در عمان شدت گرفته و محوطه‌ نمایشگاه تازه افتتاح شده دبی یا «اکسپو-۲٠۲٠» را نیز درنوردیده است.

کمیته اضطراری ملی عمان روز دوشنبه ۴ اکتبر اعلام کرد در پی بروز طوفان شاهین ۷ نفر دیگر نیز جان خود را در این کشور از دست داده‌اند. کارشناسان هواشناسی می‌گویند با وجود اینکه از شدت این طوفان کاسته شده اما در عین حال بارش‌های پراکنده همچنان ادامه خواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید