پیمان جبلی، رئیس جدید صدا و سیما کیست؟ دوست «حاج آقا مجتبی» و سعید جلیلی

پیمان جبلی، رئیس جدید سازمان صدا و سیما
پیمان جبلی، رئیس جدید سازمان صدا و سیما Copyright خبرگزاری تسنیم
Copyright خبرگزاری تسنیم
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جبلی ضمن حضور در سازمان صدا و سیما، سابقه حضور در شورای عالی امنیت ملی در دورانی که سعید جلیلی دبیری این نهاد امنیتی را عهده‌دار بود، در کارنامه دارد.

آگهی

پنج سال پس از حضور عبدالعلی علی عسگری در ریاست سازمان صدا و سیما، رادیو و تلویزیون ایران رئيس جدیدی را بر خود خواهد دید.

پیمان جبلی، یکی از خبرنگاران و مدیران قدیمی این سازمان روز چهارشنبه با حکم علی خامنه‌ای رهبر ایران، جانشین علی عسگری شد. آقای جبلی که دانش‌آموخته ارتباطات است از افراد رسانه‌ای نزدیک به سعید جلیلی به شمار می‌رود.

او طراح ایده راه‌اندازی شبکه «هوسا» است که همچون پرس تی وی و هیسپان تی‌وی زیر نظر جمهوری اسلامی فعالیت بین‌المللی داشته باشد و در قاره آفریقا صدای آنچه جبلی «ندای مقاومت» خوانده را به گوش مردم آفریقا برساند. آقای جبلی که پیش از معرفی به عنوان رئیس این سازمان معاونت برون مرزی صدا و سیما را برعهده داشت در فرودین ۹۹ در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در این رابطه گفته بود: «استعداد و آمادگی مردم آفریقا برای ارتباط با ایران و انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت، نیازمند رسانه‌های متنوع و با دایره دربرگیری بیشتر است که «هوسا تی وی» یکی از آنهاست. مخاطبان ما با جدیت متقاضی پخش ماهواره‌ای و انتقال امواج از طریق فرکانس و پخش تلویزیونی‌اند و ما امیدواریم بودجه پخش ماهواره‌ای این شبکه فراهم شود.»

جبلی که ۵۵ سال دارد در سالهای ۸۸ و ۸۹ مسئولیت رسانه‌ای شورای عالی امنیت ملی را بر عهده داشت. دوره‌ای که جلیلی دبیری این شورا و مسئولیت هدایت مذاکرات هسته‌ای بر دوشش بود. آقای جبلی البته پیشتر سابقه زیادی در معاونت سیاسی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی داشته است. ورود او به این مجموعه در دهه ۷۰ و از مسیر همین معاونت بوده است.

استعداد و آمادگی مردم آفریقا برای ارتباط با ایران و انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت، نیازمند رسانه‌های متنوع و با دایره دربرگیری بیشتر است که «هوسا تی وی» یکی از آنهاست
پیمان جبلی، معاون وقت برون مرزی سازمان صدا و سیما

او دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق است. مجموعه‌ای که مدیران بسیاری به نظام جمهوری اسلامی تحویل داده و روند ورود به آن پس از انجام گزینش‌های متعدد امکان‌پذیر است. رئيس جدید سازمان صدا و سیما در سال ۷۲ مدرک کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی را از این دانشگاه دریافت کرد. او یک دهه بعد از همین دانشگاه دکترای فرهنگ و ارتباطات گرفت.

گفته می‌شود او روابط بسیار نزدیکی با مجتبی خامنه‌ای، فرزند علی خامنه‌ای دارد. آقای جبلی ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹ و در همایشی تحت عنوان «رسانه و مکتب سلیمانی» تلویحا این موضوع را تایید و تصریح کرده بود که خبر کشته شدن سلیمانی را «حاج آقا مجتبی» فرزند رهبر ایران به او اعلام کرده است: «نیمه شب بود که به منزل ما زنگ زده شد و گفتند که حاج آقا مجتبی پشت خط هستند و من مطمئن شدم که حتماً اتفاق مهمی رخ داده است. وقتی گوشی را گرفتم، گفتند که حاج قاسم در فرودگاه بغداد شهید شد. ما به سرعت آماده شدیم و همه معاونان موثر سازمان را صدا زدم و قبل از اذان صبح همگی اینجا بودیم. گفتم باید زینب وار مرثیه شهادت او را روایت کنیم. از آن زمان تا الان صدا و سیما حماسه و شجاعت سردار سلیمانی را پیگیری کرده است که امیدواریم خداوند قبول کند.»

نیمه شب بود که به منزل ما زنگ زده شد و گفتند که حاج آقا مجتبی پشت خط هستند و من مطمئن شدم که حتماً اتفاق مهمی رخ داده است. وقتی گوشی را گرفتم، گفتند که حاج قاسم در فرودگاه بغداد شهید شد
پیمان جبلی، رئیس جدید صدا و سیما

از جمله سوابق او در صدا و سیما می‌توان به مدیر کل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیر کل اخبار شبکه العالم، سردبیر اخبار سراسری ۲۲:۳۰ شبکه ۲ اشاره کرد. جبلی پیش از معرفی به عنوان رئيس صدا و سیما، معاون برون مرزی این سازمان بود.

او همچون سعید جلیلی از مخالفان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ به شمار می‌رفت و در زمان حضور او در معاونت برون مرزی صدا و سیما، شبکه پرس تی وی به یکی از رسانه‌هایی تبدیل شد که انتشار اخبارش درباره مذاکرات هسته‌ای اعتراض تیم مذاکره‌ کننده ایرانی را به همراه داشت. در ماه‌های پایانی دولت حسن روحانی و در حالی که طرفین حاضر در مذاکرات وین از پیشرفت در این گفتگوها خبر می‌دادند، شبکه پرس تی وی با انتشار اخباری به نقل از منابع مطلع، تصویر دیگری را از این گفتگوها به تصویر می‌کشید. تصویری که موجب اعتراض تیم مذاکره کننده و همچنین حامیان دولت حسن روحانی شده بود.

محمد مهاجری از اعضای شورای سردبیری خبرآنلاین که از حامیان دولت به شمار می‌رود، روز ۲۱ آوریل با انتشار تصویری از پیمان جبلی، او را به «دروغ‌گویی در ماه رمضان» متهم کرد.

آقای مهاجری که سابقه فعالیت در روزنامه کیهان را هم در کارنامه دارد در حساب توییتری خود نوشت: «شبکه پرس تی وی‌، متعلق به صدا و سیما مرتبلا به نقل از منبع مطلع در وین خبرهای کاملا دروغ می‌فرستد برای بر هم زدن مذاکرات.»

این روزنامه نگار همچنین با اشاره به سابقه همکاری جبلی با سعید جلیلی، او را «منبع مطلع» پرس تی وی خوانده بود.

پیش از مهاجری، عباس عراقچی، مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم نسبت به انتشار اخباری به نقل از منابع آگاه از سوی پرس تی وی واکنش نشان داده بود.

معاون وزیر خارجه وقت ایران روز ۲۰ آوریل با کنایه نسبت به این موضوع گفته بود نمی‌داند منبع آگاه پرس تی وی کیست اما هر که هست، حتما آگاه نیست.

با این حال شبکه پرس تی وی در همان زمان با انتقاد از آقای عراقچی، مدعی شده بود که منابعش واقعا آگاه هستند و به مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای توصیه کرده بود به جای تکذیب، واقعیات را برای مردم روشن سازد.

برخی از اهالی رسانه در ایران هم، همان زمان از نزدیکی میان شورای عالی امنیت ملی و دبیر آن یعنی علی شمخانی با منابع آگاه پرس تی وی سخن گفته بودند. آقای جبلی در سالهای ۸۸ و ۸۹ مسئول رسانه‌ای سعید جلیلی در این شورا بود. علی شمخانی، دبیر کنونی این شورا روز چهارشنبه از نخستین کسانی بود که در پیامی انتخاب جبلی به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما را تبریک گفت. آقای شمخانی در این پیام انتصاب جبلی را « رخدادی مهم و امیدوار کننده برای ایجاد تحول سازنده» در صدا و سیمای ایران خوانده است.

جبلی البته مدتی هم به عنوان سفیر جمهوری اسلامی راهی تونس شده بود. او در اواخر دولت محمود احمدی نژاد و در سال ۱۳۹۰ به عنوان نماینده ایران به تونس سفر کرد و تا سال ۹۳ هم در مقام سفیر به فعالیت خود ادامه داد. جبلی حالا در حالی جانشین علی عسگری می‌شود که برخلاف سنت مرسوم، علی خامنه‌ای دوران ریاست صدا و سیما را تمدید نکرد و تنها پس از ۵ سال حضور علی عسگری در این صندلی فرد دیگری را برای این منظور معرفی کرد.

علی عسگری ۵ سال قبل و پس از استعفای محمد سرافراز از ریاست این سازمان با حکمی از سوی علی خامنه‌ای بر این صندلی تکیه زد. این در حالیست که پیش از سرافراز چه عزت الله ضرغامی و چه علی لاریجانی هر دو برای دو دوره ۵ ساله ریاست صدا و سیمای ایران را بر عهده داشتند.

حالا پیمان جبلی در حالی هشتمین رئیس سازمان صدا و سیما در جمهوری اسلامی خواهد بود که سوابق او در سمت‌های مختلف نشان از جهت‌گیری‌های سیاسی او دارد و روابط نزدیک مجتبی خامنه‌ای و همچنین پیشینه همکاری جبلی با سعید جلیلی در زمینه رسانه‌ای، می‌تواند تصویر شفاف‌تری از آینده بزرگترین مجموعه رسانه‌ای در ایران ارائه دهد.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدا و سیما با شرکت‌های کامبوجی و قبرسی تحریم آمریکا را «دور می‌زند»

آمریکا زندان اوین،‌ رئیس صدا و سیما و حسین الله کرم را تحریم کرد

محمد سرافراز استعفا کرد، عبدالعلی علی‌عسگری به ریاست صدا و سیما منصوب شد