درخواست روسیه از آمریکا برای اتخاذ رویکرد فعال‌تر در احیای توافق هسته‌ای با ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه   -  Copyright  AP Photo/Mary Altaffer

روسیه از ایالات متحده آمریکا خواست تا برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده با ایران با هدف احیای توافق هسته‌ای، رویکردی فعال‌تر اتخاذ کند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه ۲۵ سپتامبر در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در جمع خبرنگاران گفت: «اکنون بحث درباره بازگرداندن کامل توافق هسته‌ای با ایران است. به دنبال احیای کامل این توافق، ایران هیچگونه توجیهی برای استثناء قائل شدن در اجرای تعهدات خود نخواهد داشت.»

ایران با استناد به مصوبه پاییز گذشته مجلس شورای اسلامی، افزایش ذخایر اورانیوم، از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، محدود کردن سطح بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و توقف اجرای پروتکل الحاقی تا پیش از برداشته شدن کلیه تحریم‌های ایالات متحده را در پیش گرفت.

وزیر خارجه روسیه در سخنان روز شنبه خود در مقر سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین در کوتاه‌ترین زمان ممکن از سرگرفته شود. مذاکرات طرف‌های اروپایی برجام به اضافه آمریکا با تهران بر سر احیای توافق هسته‌ای پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران متوقف شده است.

این در حالی است که اظهارات وزیر امور خارجه ایران درباره بازگشت تهران به مذاکرات هسته‌ای با واکنش وزارت خارجه آمریکا روبرو شده است. حسین امیرعبداللهیان روز جمعه ۲۴ سپتامبر در نیویورک در پاسخ به خبرنگاران گفته بود که تهران در حال بررسی پرونده مذاکرات وین است و «به زودی» به میز مذاکره باز می‌گردد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اینباره گفت که باید از مقام‌های ایران معنی «به زودی» و «خیلی زود» را پرسید.

واشنگتن در هفته‌های اخیر بارها نسبت به تعلل ایران در بازگشت به مذاکرات هشدار داده است. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در روزهای آغازین ماه جاری میلادی گفته بود که بن‌بست مذاکرات و عدم همکاری ایران، کشورش را در آستانه رها کردن تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای وین قرار داده است.

از سوی دیگرابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران روز سه شنبه ۲۱ سپتامبر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار بازگشت و پایبندی همه طرف‌ها به توافق هسته‌ای شد و در عین‌حال ضمن متهم کردن ایالات متحده به نقض تعهدات در زمینه لغو کامل تحریم ها گفت: «ما به وعده‌های دولت آمریکا اطمینان نداریم.»