Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران ذخایر اورانیوم با غنای بسیار بالا را افزایش داده است

canva.com
canva.com Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته آژانس بر اساس برآوردهای انجام شده در پایان ماه اوت، تهران ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را از ۲.۴ کیلوگرم در ماه مه به ۱۰ کیلوگرم و ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را از ۶۲.۸ کیلوگرم به ۸۴.۳ کیلوگرم رسانده است.

آگهی

بررسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که ایران بر خلاف تعهدات مندرج در توافق بین‌المللی ۲۰۱۵ میلادی، میزان اورانیوم بسیار غنی شده خود را در ماه‌های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

این خبر از سوی خبرگزاری فرانسه پس از مشاهده گزارش مربوطه اعلام شد.

گزارش اعلام می‌دارد که بر اساس برآوردهای انجام شده در پایان ماه اوت، تهران ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را که بسیار فراتر از حد مجاز ۳.۶۷ درصد است، از ۲.۴ کیلوگرم در ماه مه به ۱۰ کیلوگرم رسانده است.

ایران همچنین ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را از ۶۲.۸ کیلوگرم به ۸۴.۳ کیلوگرم رسانده است.

در گزارش همچنین آمده است که اکنون در مقابل فعالیت‌های نظارتی کارشناسان این آژانس در ایران «موانع جدی» وجود دارد و بر این اساس، آژانس عدم همکاری ایران را که ماموریت نظارتی کارشناسان را با مشکلات جدی روبرو کرده «بشدت محکوم می‌کند».

در این گزارش آمده است: «از فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی، با تصمیم ایران برای محدود کردن بازرسی‌ها، فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت به طور جدی مختل شده است.»

قرار است این گزارش هفته آینده در شورای حکام مورد بررسی قرار گیرد. گزاش اخیر آژانس در حالی به شورای حکام می‌رود که مذاکرات برای احیای توافق بین‌المللی ۲۰۱۵ میلادی نیز متوقف شده است.

تهران پیش از این در چهارچوب توافقی موقت به آژانس اجازه می‌داد تا سطحی از نظارت‌ها را بطور مثال از مسیر بررسی داده‌های دوربین‌ها و دیگر ابزار نظارتی ادامه دهد. اما این توافق در ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی منقضی شد و ایران با وجود درخواست‌های پیاپی از سوی آژانس، حاضر به همکاری نشد.

گزارش ضمن درخواست دوباره از ایران برای «اصلاح فوری وضعیت موجود» هشدار می‌دهد که تحت شرایط کنونی، توانایی فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای پیگیری برنامه هسته‌ای ایران در طول زمان «به شدت به خطر می‌افتد» و «اعتماد میان طرفین آن با گذشت زمان کاهش می‌یابد».

ایران از سال ۲۰۱۹ میلادی در واکنش به بازگشت تحریم‌های ایالات متحده که به دستور دونالد ترامپ انجام شد، به تدریج تعهدات هسته‌ای خود را کنار گذاشت و به تولید اورانیوم با غنای بالا و خارج از چهارچوب توافق روی آورد.

با وجود اعلام آمادگی جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای، دور جدید مذاکرات که در شهر وین پایتخت اتریش با حمایت اتحادیه اروپا آغاز شد، به نتیجه‌ای نرسید.

این مذاکرات از زمان به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس‌جمهوری ایران برگزار نشده و هنوز تاریخی نیز برای از سرگیری آن اعلام نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست روسیه از آمریکا برای اتخاذ رویکرد فعال‌تر در احیای توافق هسته‌ای با ایران

آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۶ برابر حد مجاز شد؛ عراقچی: در وین به موارد اختلاف رسیده‌ایم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران چهار آبشار سانتریفیوژ جدید در تاسیسات هسته‌ای فردو نصب کرده است