آمریکا دوز سوم واکسن فایزر را برای افراد در معرض خطر و بالای ۶۵ سال مجاز اعلام کرد

تصمیم آمریکا برای تزریق سوم واکسن فایزر برای افراد در معرض خطر و بالای ۶۵ سال
تصمیم آمریکا برای تزریق سوم واکسن فایزر برای افراد در معرض خطر و بالای ۶۵ سال Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا روز چهارشنبه تزریق سومین دوز تقویت کننده‌ واکسن کرونای فایزر را برای افراد بالای ۶۵ سال یا بزرگسالان با بیماری‌های حاد و همچنین مشاغل پرخطر مجاز اعلام کرد.

آگهی

سازمان غذا و داروی آمریکا روز چهارشنبه تزریق سومین دوز واکسن کرونای فایزر را برای افراد بالای ۶۵ سال، بزرگسالان با بیماری‌های حاد و همچنین مشاغل پرخطر مجاز اعلام کرد.

بر اساس این تصمیم، ده‌ها میلیون آمریکایی پس از گذشت شش ماه از دومین دوز تزریقشان در حال حاضر واجد شرایط تزریق دوز سوم واکسن کرونا هستند.

جانت وودکاک، سرپرست سازمان غذا و داروی آمریکا گفت که اقدام امروز مسئولان دارویی کشورش نشان می‌دهد که «داده‌های جدید در مورد ایمنی و اثربخشی واکسن ها و همچنین دوزهای یادآور برای مبارزه با بیماری کرونا» همچنان راهنمای تصمیم گیری آن‌ها بوده است.

در هر حال اتخاذ این تصمیم توسط سازمان غذا و داروی آمریکا قابل پیش بینی بود. پیشتر یک هیأت متخصص مستقل که توسط سازمان تنظیم مقررات تشکیل شده بود با تزریق سومین دوز یادآوری واکسن کرونا موافقت کرده بود.

البته این گروه مستقل علمی به پیشنهاد اولیه فایزر مبنی بر تزریق واکسن تقویت کننده برای همه افراد ۱۶ سال به بالا که با حمایت دولت جو بایدن نیز همراه شده بود، مخالفت کرد.

این گروه علمی که شامل واکسینولوژیست‌ها، محققان بیماری‌های عفونی و اپیدمیولوژیست‌ها بود، به این نتیجه رسید که توازن فایده و خطر برای افراد جوان‌تر به ویژه مردان در معرض خطر میوکاردیتیس متفاوت است.

در حال حاضر یک گروه متخصص جداگانه که توسط مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا تشکیل شده در حال بررسی موضوع واکسن یادآوری فایزر است. از همین رو این احتمال وجود دارد که مشخصات بیشتری در مورد گیرندگان دوز سوم توصیه شود. به عنوان مثال می‌توان به میزان آسیب‌پذیری افراد چاق در برابر ویروس کرونا اشاره کرد که بیش از ۴۲ درصد از جمعیت آمریکا را در بر می‌گیردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا همچنین ممکن است مجبور شود تا در مورد محل‌های کاری که منجر به «تماس مکرر سازمانی یا شغلی با «سارس-کووید-۲» می‌شود، تصمیم بگیرد.

بر اساس نظر سازمان غذا و داروی آمریکا افراد بالای ۶۵ سال، کادر درمان، معلمان و مربیان مهد کودک‌ها، فروشندگان مواد غذایی، افراد ساکن پناهگاه‌ها، بی‌خانمان‌ها و زندانیان می‌توانند از دوز سوم پس از گذشت فاصله زمانی شش ماه از دوز دوم استفاده کنند.

تصمیم آمریکا برای تزریق دوز سوم فایزر در حالی اعلام شده است که دریافت کنندگان واکسن «مدرنا» و «جانسون اند جانسون» منتظر هستند تا آن‌ها نیز واجد شرایط تزریق دیگر شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان محدودیت‌های کرونایی؛ آمریکا مرزهای زمینی و دریایی خود را به روی گردشگران باز می‌کند

تصاویری از آمریکا؛ گردباد کارولینای شمالی را در هم کوبید و بام خانه‌ها را کند

نتیجه یک مطالعه علمی: داروی دیابت فایزر می‌تواند باعث کاهش وزن شود