Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات آلمان؛ کمبود مسکن و تقاضا برای متوقف کردن رشد اجاره بها

انتخابات آلمان؛ کمبود مسکن و تقاضا برای متوقف کردن رشد اجاره بها
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت محلی برلین سال گذشته تلاش کرد با سیاست «سقف اجاره»، اجاره خانه را به مدت ۵ سال ثابت نگه دارد اما دادگاه قانون اساسی آلمان در ماه آوریل اعلام کرد که تعیین مقررات اجاره در دست دولت فدرال است و نه ایالت.

آگهی

بیش از ۸۰ درصد از جمعیت ۳.۷ میلیونی ساکن برلین خانه خای خود را اجاره می کنند. اما جذابیت شهر برای سرمایه گذاران، فقدان ساختارهای لازم برای مسکن و ورود حدود ۳۵۰ هزار نفر در دهه گذشته باعث شده است قیمت اجاره بها افزایش یابد.

برخی از خواسته های معترضان برلینی در ماههای گذشته شامل توقف افزایش اجاره بها در سطح کشور و ساخت مسکن اجتماعی جدید و مقرون به صرفه است.

یکی از شهروندان می گوید: «من فکر می کنم که مهم است که مردم بتوانند در برلین زندگی کنند و مردم از آنجا رانده نشوند.»

شهروند دیگری می افزاید: «شما دیگر نمی دانید صاحبخانه شما کیست. برخی شرکت ها یا شرکتی در خارج از کشور.»

و شهروند دیگری ساکن برلین میگوید: «هزینه زندگی بالا می رود بدون افزایش دستمزدمان.»

دولت محلی برلین سال گذشته تلاش کرد با سیاست «سقف اجاره»، اجاره خانه را به مدت ۵ سال ثابت نگه دارد اما دادگاه قانون اساسی آلمان در ماه آوریل اعلام کرد که مقررات اجاره در دست دولت فدرال است و نه ایالت منطقه.

انجمن مستاجران برلین می گوید شکاف فزاینده بین فقیر و ثروتمند در بازار مسکن تشدید شده است. راینر وایلد از انجمن مستاجران می گوید: «مشکل این است که برای خانوارهایی با درآمد کمتر از متوسط، هزینه مسکن شامل ۵۰ درصد درآمدشان است.»

اجاره در برلین در حال حاضر بین ۵.۳۰ یورو برای هر متر مربع برای آپارتمان های پیش ساخته و حداقل ۱۳ یورو برای هر متر مربع از ساختمان های بازسازی شده قبل از جنگ و ساختمان های لوکس جدید است.

رقابت برای آپارتمان ها نیز بالاست. در ژانویه سال جاری، به طور متوسط ۲۱۴ برلینی برای یک آپارتمان با یکدیگر رقابت می کردند.

اما فروش هزاران آپارتمان دولتی به شرکت های ساختمانی در اوایل دهه ۲۰۰۰ به عنوان یکی از بزرگترین عوامل بحران مسکن برلین شناخته می شود.

ونکه کریستوف، وزیر در امور ساخت و ساز برلین می گوید:‌ «این مشکلی است که برای سالها ما سعی کرده ایم آن را نه تنها متوقف کنیم بلکه با شهرداری علیه برخی مالکان اقدام کنیم.»

در ۲۶ سپتامبر، برلینی ها همچنین در رفراندوم مشاجره آمیزی در مورد مصادره احتمالی بیش از ۲۴۰ هزار خانه که در حال حاضر در مالکیت شرکت های بزرگ اند، رای خواهند داد. اگر چه نتیجه این رفراند،م از نظر قانونی لازم الاجرا نیست، اما امید است که برلین را تحت فشار سیاسی قرار دهد.

در همین حال، خانه های جدیدی در حال ساخت است. اما در شمال غربی برلین، هاینزیوگن کورته و همسایگانش نگران برنامه های سرمایه گذاران هستند که زمینی را که در آن زندگی می کنند برای ساخت آپارتمان های گران قیمت خریداری کرده‌اند.

هاینز یورگن کورته که در این منطقه زندگی می کند، می گوید:‌ «البته که ما می خواهیم به زندگی مان اینجا ادامه دهیم. این بدان معنا نیست که ساخت و ساز در اینجا مجاز نیست . برلین به آپارتمان نیاز دارد. اما ما متعهد به توسعه جامعه محور و اجتماعی برای این ملک هستیم.»

در حال حاضر نقشه های ساخت و ساز متوقف شده اند اما ساکنان نگران اند که چه کسی دوباره برای این کار در آینده تلاش خواهد کرد.

کمبود مسکن و افزایش اجاره بر شهرهای آلمان فراتر از پایتخت تاثیر گذاشته است. تضمین خانه‌ای مقرون به صرفه از جمله دیدگاههایی خواهد بود که بسیاری از رای دهندگان در هنگام رای گیری در روز انتخابات در نظر خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سبزهای جوان آلمان برای آینده‌شان مبارزه می کنند

نامزدهای انتخابات آلمان؛ آنالنا بربوک، رقیبی سرسخت از حزب سبزها

اهتزاز پرچم رنگین‌کمان در برلین در روز مبارزه با همجنس‌گراهراسی، دوجنس‌گراهراسی و ترنس‌هراسی