واکنش فن درلاین به فسخ «قرارداد قرن»: رفتاری که با فرانسه شد غیرقابل قبول است

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است دوشنبه شب در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جلسه‌ای به ریاست جوزپ بورل پیامدهای اعلام اتحاد امنیتی بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا را بررسی کنند.

آگهی

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید رفتاری که در جریان اعلام پیمان امنیتی «اوکوس» بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا با فرانسه صورت گرفت «غیرقابل قبول» است.

ایالات متحده در چارچوب این پیمان امنیتی قرار است زیردریایی‌هایی با انرژی اتمی در اختیار استرالیا بگذارد. امری که باعث شد کانبرا قرارداد خرید زیردریایی‌های متعارف از فرانسه را فسخ کند. پاریس در واکنش به فسخ این قرارداد و اعلام پیمان امنیتی جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام سفرای خود در واشنگتن و کانبرا را برای مشورت فرا خواند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان» گفت: «با یکی از کشورهای عضو [اتحادیه اروپا] به نحوی رفتار شده است که قابل قبول نیست. ما می‌خواهیم دریابیم ماجرا چه بوده و چرا اینچنین شده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اصول اولیه بین متحدان شفافیت و اعتماد است. ما اکنون شاهد عدم شفافیت و عدم اعتماد هستیم.
شارل میشل
رئیس شورای اتحادیه اروپا

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه از آنچه «عدم وفاداری» آمریکا در جریان شکل‌گیری اتحاد جدید در منطقه اقیانوس هند-آرام خواند انتقاد کرد. وی گفت: «اصول اولیه بین متحدان شفافیت و اعتماد است. [...] ما اکنون شاهد عدم شفافیت و عدم اعتماد هستیم.»

رئیس شورای اتحادیه اروپا ضمن ابراز دلسردی از رویکرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «[با ترامپ] حداقل همه چیز خیلی روشن بود. چه لحن، محتوا یا زبان! بسیار واضح بود که از نظر او اتحادیه اروپا شریک و متحد مفیدی نبود.»

ارزش قرارداد فرانسه با استرالیا که از آن به عنوان «قرارداد قرن» یاد می‌شد ۵۶ میلیارد یورو بود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه در جریان اعلام پیمان امنیتی «اوکوس» نبود و طرف مشورت در این باره نیز نبود.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است دوشنبه شب در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جلسه‌ای به ریاست جوزپ بورل پیامدهای اعلام اتحاد امنیتی بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا را بررسی کنند.

فرانسه در آخرین واکنش اعتراضی خود به اعلام پیمان «اوکوس» دیدار از پیش برنامه‌ریزی شده بین فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح (دفاع) این کشور با بن والاس، همتای بریتانیایی‌اش را لغو کرد.

گابریل اتال، سخنگوی دولت فرانسه گفته است که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این کشور قرار است طی روزهای آینده با جو بایدن، همتای آمریکایی خود گفتگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش استرالیا برای کاهش سطح تنش با اروپا؛ کانبرا خواستار توافق تجارت آزاد با اعضای اتحادیه شد

اولین روز ۷۶امین نشست مجمع عمومی سازمان ملل؛ بایدن: ایران به توافق هسته‌ای بازگردد ما نیز برمی‌گردیم

اتحادیه اروپا تنها چند ساعت پس از پیمان «اوکوس» راهبرد جدیدش در هند-آرام را اعلام کرد