Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا تنها چند ساعت پس از پیمان «اوکوس» راهبرد جدیدش در هند-آرام را اعلام کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا در حالی از راهبرد جدید خود تقویت روابط با کشورهای منطقه هند-آرام سخن می‌گوید که این منطقه از جهان با توجه به جمعیت آن، وزن سیاسی کشورهای منطقه و نقش آن در تجارت و امنیت جهانی اهمیت بیشتری یافته است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه تنها چند ساعت پس از تشکیل اتحاد امنیتی جدید بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا، راهبرد جدید خود برای تقویت روابط با کشورهای منطقه هند-آرام را اعلام کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جزئیات این راهبرد را که برای تقویت روابط در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و دفاعی تنظیم شده است تشریح کرد. هر چند روابط اتحادیه اروپا با چین در مقطع زمانی کنونی به سردی گرائیده است اما بروکسل تاکید می‌کند که هدف از راهبرد جدیدش برای تقویت همکاری‌ها با کشورهای منطقه هند-آرام مقابله با نقوذ پکن نیست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت: «همکاری چین در بسیاری از حوزه‌ها از جمله تغییرات آب و هوایی و تنوع زیست محیطی حیاتی است. مبنای راهبرد ما همکاری است نه رویارویی! به نظرم مهم است که بر روی این جمله تاکید کنم: اساس راهبرد ما به جای رویارویی بر تمایل به همکاری بنا شده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا در حالی از راهبرد جدید خود تقویت روابط با کشورهای منطقه هند-آرام سخن می‌گوید که این منطقه از جهان با توجه به جمعیت آن، وزن سیاسی کشورهای منطقه و نقش آن در تجارت و امنیت جهانی اهمیت بیشتری یافته است. از سوی دیگر نقش منطقه هند-آرام در رویارویی با چالش تغییرات آب و هوایی به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های پیش‌روی بشر انکارناپذیر خواهد بود.

اتحادیه اروپا هم اکنون مهمترین سرمایه‌گذار در هند-آرام و شریک اول کشورهای این منطقه برای توسعه بیشتر است. با این حال بروکسل با توجه به افزایش تنش‌های ژئوپولیتیک در این منطقه و تاثیر آن بر تجارت، چرخه تامین مواد اولیه و امنیت در هند-آرام به دنبال گسترش نفوذ خود است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در نشست خبری مجازی با بوریس جانسون و اسکات موریسون، نخست‌وزیران بریتانیا و استرالیا از پیمان امنیتی جدید (اوکوس) بین این سه کشور سخن گفت. در همین راستا قرار است استرالیا به زیردریایی‌هایی با انرژی هسته‌ای مجهز شود. پکن ضمن «تحریک‌آمیز» دانستن تجهیز استرالیا به زیردریایی‌هایی با انرژی هسته‌ای گفته است که این اقدام ثبات منطقه را زیر سوال می‌برد.

فرانسه نیز که به دنبال تشکیل اتحاد امنیتی جدید با فسخ قراردادش با استرالیا برای فروش زیردریایی به این کشور روبرو شده است این تصمیم را «خنجر از پشت» توصیف کرد. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه رویکرد جو بایدن در تشکیل اتحاد امنیتی جدید با مشارکت بریتانیا و استرالیا را مشابه رویکرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده دانست.

جوزپ بورل روز پنجشنبه درباره ناخرسندی پاریس از پیمان امنیتی بین آمریکا، بریتانیا و استرالیا گفت که این رویدادها نشانده اهمیت منطقه هند-آرام و لزوم نقش‌آفرینی اتحادیه اروپا در این منطقه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش فن درلاین به فسخ «قرارداد قرن»: رفتاری که با فرانسه شد غیرقابل قبول است

اتحادیه اروپا: طرح گسترش نفوذ در اقیانوس هند و آرام برای ضدیت با چین نیست

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟