جنازه تحت تعقیب‌ترین جنگجویان اسلام‌گرای اندونزی از جنگل به بیمارستان پلیس منتقل شد

پلیس اندونزی کشته شدن دو فرمانده مجاهدین اندونزی شرقی را تایید کرد
پلیس اندونزی کشته شدن دو فرمانده مجاهدین اندونزی شرقی را تایید کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مجاهدین اندونزی شرقی» که از سوی ایالات متحده آمریکا هم به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، یکی از ده‌ها شبکه اسلام‌گرای مسلح این کشور است که با داعش بیعت کرده اند.

آگهی

فرمانده یک گروه اسلام‌گرای افراطی اندونزی مرتبط با گروه دولت اسلامی (داعش) در جریان یک درگیری با نیروهای امنیتی کشته شد.

پلیس اندونزی با صدور بیانیه‌ای ضمن تایید این خبر اعلام کرد: «علی کالورا، تحت تعقیب‌ترین مجاهد اندونزی و رئیس شبکه «مجاهدین اندونزی شرقی» روز شنبه در جنگل‌های جزیره سلبر همراه با عضو دیگر گروه به نام «جاکا رمضان» به قتل رسیده است. جنازه این دو نفر برای تحقیقات بیشتر به بیمارستان پلیس منتقل شده است.

عملیات پلیس برای یافتن ۴ عضو دیگر همین گروه ادامه دارد.

درگیری مسلحانه روز شنبه میان پلیس و جنگجویان اسلام‌گرا، دو ماه پس از کشته شدن دو عضو دیگر همین شبکه روی داد. هر چهار نفر در منطقه پاریگی موتنگ در استان سولاوزی و با گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند.

«مجاهدین اندونزی شرقی» که از سوی ایالات متحده آمریکا هم به‌عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، یکی از ده‌ها شبکه اسلام‌گرای مسلح این کشور است که با داعش بیعت کرده اند.

مقام‌های امنیتی اندونزی می‌گویند این گروه پس از سال‌ها اختفا در جنگل، بیشتر اعضای خود را از دست داده است. در جریان آخرین حمله این گروه، در ماه مه امسال چهار کشاورز در روستایی دور افتاده کشته شدند. مجاهدین شرق اندونزی در جریان آن حمله سر یکی از قربانیان را از تنش جدا کرده بودند.

علی کالورا از سال ۲۰۱۶ و پس از قتل سانتوسو، معروف به ابو ورده، رهبر پیشین «مجاهدین شرق اندونزی» که به شدت تحت تعقیب بود، به ریاست این گروه مسلح برگزیده شد.

این سازمان در زمان رهبری «کاریزماتیک» سانتوسو، موفق به عضوگیری حتی در میان اویغورهای چین هم شده بود.

دولت و ارتش اندونزی در دو دهه گذشته و به‌ویژه پس از حملات مرگ‌بار بالی در سال ۲۰۰۲، یک برنامه منسجم برای سرکوب گروه‌های اسلام‌گرای افراطی را در دستور کار قرار دادند.

اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع اندونزی با کارنامه نقض حقوق بشر مدعی پیروزی در انتخابات شد

انتخابات در بزرگترین دموکراسی مسلمان جهان؛ چه‌کسی میراث‌دار اوبامای آسیا در اندونزی می‌شود؟

تولد نادر توله کرگدن سوماترایی در اندونزی امید به حفظ این گونه درحال انقراض را افزایش داد