Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توافق امنیتی آمریکا، بریتانیا و استرالیا؛ واکنش اتحادیه اروپا چه خواهد بود؟

پیمان امنیتی آمریکا، بریتانیا و استرالیا
پیمان امنیتی آمریکا، بریتانیا و استرالیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرح راهبردی اتحادیه اروپا برای منطقه اقیانوس هند و آرام آنگونه که جوزپ بورل به آن اشاره کرد شامل بررسی راه‌هایی با هدف تقویت حضور دریایی کشورهای عضو به منظور کمک به حفاظت از خطوط دریایی و آزادی ناو‌بری است.

آگهی

استرالیا بواسطه یک پیمان دفاعی مشترک با ایالات متحده و بریتانیا قرار است زیردریایی‌هایی با سوخت اتمی را که قبلا سفارش خرید آنها را به فرانسه داده بود از واشنگن تحویل بگیرد.

پاریس روز پنجشنبه به شدت از این موضوع خشمگین شد و اقدام کانبرا در لغو سفارش خرید زیردریایی‌های اتمی را «خنجری از پشت» توصیف کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز در واکنشی صریح و بسیار انتقاد آمیز نسبت به دولت آمریکا رویکرد بایدن را با آنچه پیشتر ترامپ در تقابل با اروپایی‌ها انجام می‌داد مقایسه کرد.

توافق ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا بر سر یک پیمان دفاعی که برخی تحلیل‌گران اعلام خبر آن را بویژه برای اروپایی‌ها غافلگیرکننده خواندند تا حدی دست واشنگتن برای مقابله با چین در منطقه هند و اقیانوس آرام را باز‌تر می‌کند.

این توافق اما به نوشته تحلیل‌گر سی‌ان‌ان ضمن برافروختن خشم فرانسوی‌ها مقامات اتحادیه اروپا را تا حدودی نسبت به آنچه باید در قبال چین انجام دهند دچار سردرگمی خواهد کرد.

قرارداد دفاعی آمریکا، بریتانیا و استرالیا که از آن به عنوان پیمان «اوکوس» نام برده می‌شود روز چهارشنبه رونمایی شد و بلافاصله پس از انتشار خبر آن اعلام شد که تیم‌هایی راهبردی و فنی قرار است به زودی از سوی واشنگتن و لندن عازم کانبرا شوند تا نحوه در اختیار گذاردن زیردیایی‌های هسته‌ای به استرالیا را با مقامات این کشور مورد بررسی قرار دهند.

این اقدام به منزله آن است که دولت استرالیا به سادگی سفارش چند میلیارد دلاری خرید زیردریایی‌های هسته ای از فرانسه را لغو کرده‌ است.

کانبرا: قبلا فرانسه را از لغو احتمالی قرارداد خرید زیردریایی مطلع کرده بودیم

نخست وزیر استرالیا اما روز جمعه اعلام کرد کشورش پیش‌تر فرانسه را نسبت به احتمال لغو قرارداد خرید زیردریایی از این کشور مطلع کرده است.

اسکات موریسون در این خصوص تصریح کرد که در جریان گفتگوهایی که ماه ژوئن با امانوئل ماکرون داشته به وی یادآور شده که کشورش احتمالا قرارداد خرید زیر دریایی که سال ۲۰۱۶ با یک شرکت فرانسوی امضا کرده را لغو خواهد کرد.

 اگر از غرور جریحه‌دار شده فرانسه در این میان بگذریم باید گفت که پیمان دفاعی و ژئوپولیتیک جدید میان سه کشور انگلیسی زبان دردسر تازه‌ای نیز برای اتحادیه اروپا خواهد بود.

سی‌ان‌ان به نقل از مقامات بروکسل اعلام کرده که زمان رونمایی از پیمان «اوکوس» شرایط را کمی مبهم و پیچیده کرده است زیرا مسئول بلند پایه سیاست خارجی اتحادیه اروپا همزمان بنا داشت عصر روز پنجشنبه در سخنانی استراتژی اتحادیه اروپا را در قبال هند و اقیانوس آرام تشریح کند.

بورل: اتحادیه اروپا پس از پیمان اوکوس باید متحد‌‌تر شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرانجام در سخنانی که با اعلام پیمان دفاعی مشترک میان آمریکا، بریتانیا و استرالیا همزمان شده بود تاکید کرد که راهبرد منطقه‌ای این اتحادیه باید تقویت شود.

جوزپ بورل در این خصوص تصریح کرد که پیمان «اوکوس» نشان می‌دهد اتحادیه اروپا باید استراتژی‌های دفاعی و امنیتی خود را بویژه در هند واقیانوس آرام توسعه دهد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که بروکسل در خصوص توافق واشنگتن و کانبرا بر سر تامین یک ناوگان زیردریایی هسته‌ای برای استرالیا که مستلزم لغو توافق قبلی با فرانسه بود طرف مشورت قرار نگرفته است.

وی با اشاره به این نکته که می‌داند دولت فرانسه چقدر از این موضوع سرخورده است یاد آور شد: «ما باید همانند دیگران به خودمان متکی باشیم.»

آقای بورل که بنا بود راهبرد اتحادیه اروپا برای هند و اقیانوس آرام را در این سخنان تشریح کند سپس به طرح موضوع «خودمختاری استراتژیک» پرداخت که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیش‌تر از آن دفاع کرده بود.

طرح راهبردی اتحادیه اروپا برای منطقه اقیانوس هند و آرام آنگونه که جوزپ بورل به آن اشاره کرد شامل بررسی راه‌هایی با هدف تقویت حضور دریایی کشورهای عضو به منظور کمک به حفاظت از خطوط دریایی و آزادی ناو‌بری است.

سایر محورهایی که این طرح به آن می‌پردازد تقویت همکاری با کشورهای منطقه در زمینه تجارت، بهداشت، تبادل اطلاعات، ارتقا زیرساخت‌ها و محیط زیست خواهد بود.

آگهی

هشدار چین نسبت به تقویت رقابت تسلیحاتی

چین که پیش‌تر پیمان مشترک دفاعی میان ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا را مخل امنیت حوزه اقیانوس‌های هند و آرام و برهم زننده منافع کشورهای ثالث خوانده بود بار دیگر از این پیمان دفاعی به شدت انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر اینکه پیمان مشترک دفاعی یاد شده صلح منطقه‌ای را به خطر خواهد انداخت نسبت به تشدید رقابت تسلیحاتی به سه کشور ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا هشدار داد.

کارشناسان معتفدند که این پیمان از جمله راهبردهای تازه دولت آمریکا برای مقابله با نفوذ چین در اقیانوس آرام و مهار اقدامات این کشور در منطقه مناقشه خیز دریای جنوبی چین است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال لغو فروش زیردریایی‌های اتمی؛ فرانسه: انتقام بگیرید

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است