Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حزب بومیان نیوزیلند با امضای طوماری خواستار تغییر نام این کشور شد

یکی از دو رهبر حزب مائوری‌های نیوزیلند
یکی از دو رهبر حزب مائوری‌های نیوزیلند Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سالهای گذشته، برخی از نیوزلندی‌ها از جمله مقامات سیاسی و صاحبان شرکت‌ها در کنار نام نیوزیلند از نام آئوتئاروا استفاده کرده‌اند.

آگهی

رهبران حزب مائوری‌های بومی نیوزیلند با امضای طوماری خواستار تغییر نام این کشور به «آئوتئاروا» شدند. در سالهای گذشته، بسیاری از نیوزلندی‌ها از جمله مقامات سیاسی و صاحبان شرکت‌ها در کنار نام نیوزیلند از نام آئوتئاروا استفاده کرده‌اند.

دو رهبر حزب «ته‌پاتی مائوری» طی بیانیه‌ای اعلام کردند: «آئوتئاروا نامی است که کشور ما را متحد می‌کند، هرچند برخی از این نام برای تفرقه‌اندازی استفاده می‌کنند اما این نام نوعی ابزار همبستگی است که اجدادمان آن را به همه مایی که در این سرزمین زندگی می‌کنیم سپرده‌اند.»

نویسندگان متن طومار فوق همچنین خواستار آن شده‌اند که دولت نیوزیلند ظرف پنج سال آینده نام تمامی شهرها و نواحی این کشور را به نام اصلی آنها در زبان مائوری بازگرداند. قریب نیم قرن پیش نیز امضاکنندگان طوماری مشابه خواستار رسمیت‌بخشی به زبان مائوری در نیوزلند شدند و به این هدف رسیدند.

رهبران حزب ته‌پاتی مائوری در طومار اخیر خود تأکید کردند که تحمیل برنامه آموزشی استعماری در طول ۹۰ سال گذشته سبب تضعیف شدید زبان مائوری شده است به طوری که توانایی تکلم گویشوران این زبان نسبت به اوایل قرن از ۹۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است. آنان خواستار تقویت و به‌کارگیری این زبان در تمامی شئون اجتماعی شده‌اند.

جاسیندرا آردرن،‌ نخست‌وزیر نیوزیلند سال گذشته از این واقعیت که مردم بیش از پیش از نام آئوتئاروا استفاده می‌کنند استقبال کرد هرچند گفت «تغییر نام کشور چیزی نیست که (اعضای دولت) درباره‌اش اندیشیده باشند.»

مخالفان چنین اقدامی در احزاب راستگرای نیوزیلند آن را «پنهانکاری» خوانده‌اند و حتی خواستار برگزاری همه‌پرسی در این زمینه شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آخرین عضو یک قبیلۀ «قتل‌عام شده» در آمازون درگذشت

رقص بومیان پلی‌نزی در استقبال از امانوئل ماکرون

بومیان بولیوی سال نو باستانی خود را جشن گرفتند