حزب بومیان نیوزیلند با امضای طوماری خواستار تغییر نام این کشور شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یکی از دو رهبر حزب مائوری‌های نیوزیلند
یکی از دو رهبر حزب مائوری‌های نیوزیلند   -   کپی رایت  آسیوشیتد پرس

رهبران حزب مائوری‌های بومی نیوزیلند با امضای طوماری خواستار تغییر نام این کشور به «آئوتئاروا» شدند. در سالهای گذشته، بسیاری از نیوزلندی‌ها از جمله مقامات سیاسی و صاحبان شرکت‌ها در کنار نام نیوزیلند از نام آئوتئاروا استفاده کرده‌اند.

دو رهبر حزب «ته‌پاتی مائوری» طی بیانیه‌ای اعلام کردند: «آئوتئاروا نامی است که کشور ما را متحد می‌کند، هرچند برخی از این نام برای تفرقه‌اندازی استفاده می‌کنند اما این نام نوعی ابزار همبستگی است که اجدادمان آن را به همه مایی که در این سرزمین زندگی می‌کنیم سپرده‌اند.»

نویسندگان متن طومار فوق همچنین خواستار آن شده‌اند که دولت نیوزیلند ظرف پنج سال آینده نام تمامی شهرها و نواحی این کشور را به نام اصلی آنها در زبان مائوری بازگرداند. قریب نیم قرن پیش نیز امضاکنندگان طوماری مشابه خواستار رسمیت‌بخشی به زبان مائوری در نیوزلند شدند و به این هدف رسیدند.

رهبران حزب ته‌پاتی مائوری در طومار اخیر خود تأکید کردند که تحمیل برنامه آموزشی استعماری در طول ۹۰ سال گذشته سبب تضعیف شدید زبان مائوری شده است به طوری که توانایی تکلم گویشوران این زبان نسبت به اوایل قرن از ۹۰ درصد به ۲۰ درصد رسیده است. آنان خواستار تقویت و به‌کارگیری این زبان در تمامی شئون اجتماعی شده‌اند.

جاسیندرا آردرن،‌ نخست‌وزیر نیوزیلند سال گذشته از این واقعیت که مردم بیش از پیش از نام آئوتئاروا استفاده می‌کنند استقبال کرد هرچند گفت «تغییر نام کشور چیزی نیست که (اعضای دولت) درباره‌اش اندیشیده باشند.»

مخالفان چنین اقدامی در احزاب راستگرای نیوزیلند آن را «پنهانکاری» خوانده‌اند و حتی خواستار برگزاری همه‌پرسی در این زمینه شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید