Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

زنان افغان در اعتراض به پوشش‌های «وارداتی» اسلامی کارزار #به لباسم دست نزن را آغاز کردند

زنان افغان معترض به قوانین طالبان در تظاهرات روز ۱۲ شهریور
زنان افغان معترض به قوانین طالبان در تظاهرات روز ۱۲ شهریور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زنان افغان در سراسر جهان کارزاری آنلاین را در اعتراض به قوانین جدید پوشش برای دانشجویان دختر آغاز کرده‌اند. آنها در این کارزار عکس‌هایی از خود با لباس‌های رنگارنگ سنتی افغان منتشر می‌کنند.

آگهی

زنان افغان در سراسر جهان کارزاری آنلاین را در اعتراض به قوانین جدید پوشش برای دانشجویان دختر آغاز کردند. آنها در این کارزار عکس‌هایی از خود با لباس‌های رنگارنگ سنتی افغان منتشر می‌کنند تا نشان دهند پوششی که مطلوب طالبان است متعلق به فرهنگ افغانستان نیست.

این کارزار را دکتر بهار جلالی، استاد دانشگاه در آمریکا آغاز کرد. او در واکنش به تصویر زنان طرفدار حکومت طالبان که روز شنبه در دانشگاه شهید ربانی کابل برای طرفداری از دولت جدید طالبان گردهم آمده بودند در توییتی تصویر خود را با لباس سنتی افغان، منتشر کرد. خانم جلالی در این توییت نوشت : «این فرهنگ افغانستان است. من یک لباس سنتی افغان بر تن دارم.»

او اعلام کرد که این کارزار را برای «اطلاع‌رسانی، آموزش و مبارزه با اطلاعات دروغین ترویج‌شده توسط طالبان» آغاز کرده است. وی با اشاره به پوشش‌های سرتاسری زنان طرفدار طالبان و نقابی که صورت را به طور کامل می‌پوشاند تصریح کرد: «هیچ زنی در تاریخ افغانستان تا به حال چنین لباسی نپوشیده است. این [پوشش] کاملاً بیگانه و بیگانه با فرهنگ افغانستان است. من عکس خود را با لباس سنتی افغان برای اطلاع رسانی، آموزش و مبارزه با اطلاعات نادرستی که طالبان تبلیغ می‌کنند، قرار دادم.»

این کارزار با هشتگ #به لباسم دست نزن یا #فرهنگ_افغانستان (#DoNotTouchMyClothes و #AfghanistanCulture) موفق شده است تا کنون صدها زن افغان را به انتشار تصاویر پوشش‌های رنگارنگ زنان در این کشور و تأکید بر اهمیت حفظ این میراث فرهنگی و زیر سؤال بردن ادعای طالبان در حفظ فرهنگ افغان تشویق کرده است.

لباس‌های سنتی زنانه افغانستان شامل پیراهن‌های جلیقه‌داری است که مچ پا را می‌پوشاند. زنان برای پوشاندن سرخود از روسری استفاده می‌کنند. این در حالی است که برقع یا نقاب‌های که صورت را می‌پوشاند به اجبار توسط طالبان در دوران حکومت قبلی خود به زنان تحمیل شده بود و دوباره توسط دولت جدیدشان بازگردانده شده است.

روز شنبه عکس‌‌هایی از «زنان دانشجو» منتشر شد که با چادرها و دستکش‌ها و نقاب‌های سیاه به طرفداری از طالبان پرچم حکومت جدید را در سالن سخنرانی یک دانشگاه دولتی در کابل تکان می‌دادند.

Felipe Dana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
دانشجویان دختر طرفدار طالبان در سالن سخنرانی دانشگاه شهید ربانی کابلFelipe Dana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

طالبان از زمان بازگشت به قدرت دستوراتی را برای محدود کردن آزادی‌های زنان افغان صادر کرده‌اند. با این حال عبدالباقی حقانی، وزیر آموزش عالی طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که دختران می‌توانند در دانشگاه تا بالاترین ادامه تحصیل دهند به شرطی که در کلاس‌های غیرمختلط حضور یابند و حجاب اسلامی را رعایت کنند.

ممنوعیت تحصیل دختران و زنان در دوران حکومت پنج‌ ساله طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) حساسیت‌های جهانی نسبت به رویکرد همین‌ گروه را که ادعا می‌کند «تغییر کرده است» به‌شدت برانگیخته بود.

وزیر آموزش عالی طالبان روز یک‌شنبه تصریح کرد: «ما نمی‌خواهیم به ۲۰ سال قبل بازگردیم. ساختن کشورمان را روی همین چیزی که موجود است آغاز می‌کنیم.» وی با وجود تاکید بر اجباری بودن حجاب در دانشگاه نگفت که آیا این اجبار فقط ناظر به روسری است یا دانشجویان دختر باید صورت خود را هم بپوشانند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پای درد دل‌های زکیه؛ «می‌گفتند ما این دختر را می‌کشیم»

یونسکو: افغانستان با خطر فاجعه نسلی در زمینه آموزش مواجه است

تظاهرات زنان در مزار شریف برای مطالبه حقوق برابر از دولت آینده افغانستان