زنان نقاب‌پوش و برقع‌پوش در حمایت از طالبان در یکی از دانشگاه‌های کابل گردهم آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گردهمایی زنان نقاب‌پوش و برقع‌پوش در دانشگاه «شهید ربانی» در کابل
گردهمایی زنان نقاب‌پوش و برقع‌پوش در دانشگاه «شهید ربانی» در کابل   -   کپی رایت  AP Photo

صدها زن افغان که نقاب‌ یا برقع پوشیده بودند روز شنبه در آمفی‌تئاتر یکی از دانشگاه‌های کابل گردهم آمدند تا حمایت خود از سیاست‌های طالبان را اعلام کنند.

تجمع این زنان که اکثر آنها با نقاب سیاه چهره خود را به استثنای چشم‌ها پوشانده بودند نزدیک به یک ماه پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان برگزار شد. این در حالی است که بازگشت طالبان به قدرت در داخل و خارج افغانستان نگرانی‌هایی را بابت حقوق زنان این کشور پدید آورده است.

زنان حاضر در گردهمایی روز شنبه در دانشگاه «شهید ربانی» که تعداد آنها حدود ۳۰۰ نفر گزارش شده است پرچم‌های سفید طالبان را در دست داشتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حالی که تعداد اندکی از آنها برقع پوشیده بودند بسیاری از آنها با دستکش سیاه دستان خود را نیز پوشانده بودند. پوشش برقع در اولین دوره حکومت طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ برای زنان اجباری بود.

زنان افغان در آن دوران اجازه تحصیل و کار در خارج از خانه را نداشتند. مقامات طالبان طی چهار هفته گذشته گفته‌اند که حقوق زنان افغانستان در «چهارچوب قوانین اسلامی» محترم شمرده خواهد شد. طالبان اعلام کرده است که زنان با رعایت پوشش اسلامی و برگزاری کلاس‌ها به صورت غیرمختلط می‌توانند در دانشگاه تحصیل کنند.

مقامات طالبان همچنین بدون ارائه جزئیات بیشتر گفته‌اند که زنان «براساس اصول اسلام» می‌توانند فعالیت حرفه‌ای داشته باشند.