Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استقبال اروپا از حضور گروسی در تهران؛ مدیرکل آژانس در فرودگاه وین: سفر بسیار سازنده داشتم

رافائل گروسی، مدیرکل‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه سفر بسیار مفیدی به تهران داشته تاکید کرد بار دیگر و به زودی به ایران خواهد رفت تا با مقام‌های ایرانی دیدار و گفتگو کند.

آگهی

رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در فرودگاه وین، سفر خود به تهران را بسیار سازنده خواند و تاکید کرد که فوری‌ترین مسئله آژانس با ایران حل شده است.

آقای گروسی در جمع گروهی از خبرنگاران با اشاره به اینکه دیدار او با مقام‌های ایرانی بسیار کوتاه بوده ابراز امیدواری کرد که این سفر بتواند مواضع طرفین را برای حل برخی از مسائل مهم یاری کند. او همچنین در ادامه افزود: «ما توانستیم بر سر ایجاد یک فضای دیپلماتیک برای رسیدن به راه حل‌های گسترده‌تر و همچنین رسیددگی به تجهیزات نظارتی با ایران به توافق برسیم.»

مدیرکل آژانس البته تاکید کرد که آنچه او در تهران با مقام‌های ایرانی به توافق رسیده راه حل دائمی نیست اما در عین حال امیدهای بیشتری برای حل و فصل مسائل در آینده با ایران ایجاد می‌کند.

در سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقام‌های ایرانی، طرفین توافق کردند کارت‌های حافظه و هاردهای دوربین‌های ذخیره اطلاعات آژانس تعویض شوند. بر اساس توافق موقتی که ایران و آژانس در ماه‌های آخر دولت روحانی به نتیجه رسیده بودند، ایران اعلام کرده بود تا زمانی که در مذاکرات سیاسی وین با کشورهای حاضر در گفتگوها به نتیجه‌ای نرسد فایل‌های ضبط شده از تاسیسات اتمی خود را به مسئولان آژانس تحویل نخواهد داد. با این حال همچنان ضبط تصاویر ادامه خواهد داشت. حالا با پر شدن حافظه دوربین‌ها مقام‌های آژانس نگران بودند که دیگر تصاویری از مراکز هسته‌ای ایران ثبت و ضبط نشود.

آقای گروسی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه دولت جدیدی در ایران روی کار آمده است افزود: «من به زودی مجددا به تهران باز خواهم گشت و تا در مورد چگونگی راه‌حل‌ها با مقام‌های جدید تهران گفتگو کنم. من با دولت قبلی ایران به توافقاتی رسیده بودم، امروز نیاز داریم که آن تعهدات اجرایی شود یا اگر مقام‌های تهران می‌خواهند آن‌را تغییر دهند، این‌کار طوری صورت گیرد که ما را به راه حل برساند.»

مدیرکل آژانس همچنین خاطرنشان کرد که کسی نباید انتظار داشته باشد در فاصله کوتاهی اختلافات با ایران حل شود و ادامه داد: «چیزی که ما باید انجام دهیم این است که بستر لازم برای ادامه کار را فراهم کنیم. این یک کار دیپلماتیک است و ممکن است زمان ببرد. این کاری نیست که ظرف ۱۰ ساعت به نتیجه برسد، روندی زمانبر خواهد بود اما در عین حال بهتر از هر گزینه دیگر جایگزین به شمار می‌رود.»

روز گذشته ۱۲ سپتامبر، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در نشست خبری مشترک خود با آقای گروسی، مذاکرات با آژانس را سازنده خوانده بود و تایید کرده بود که طرفین بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.

استقبال اتحادیه اروپا و روسیه

سفر آقای گروسی با استقبال مقام‌های اروپایی نیز مواجه شد. انریکه مورا، معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در حساب توییتری خود با تاکید بر اینکه «یک گام مثبت» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران صورت گرفته ابراز امیدواری کرد این قدم به باز شدن فضا برای دیپلماسی منتهی شود.

معاون جوزپ بورل در ادامه نوشت: «این یک گام مثبت در جهان اطمینان یافتن از تداوم اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران است. این به ما فضای دیپلماسی می‌دهد. از تلاش‌ها قدردانی می‌کنم. هدف اتحادیه اروپا همچنان اجرای کامل برجام از سوی همه طرف‌ها است. از این رو بسیار مهم است که ما در اسرع وقت گفتگوهای وین را از سر بگیریم.»

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه درسازمان‌های بین‌المللی وین هم در حساب توییتری خود در واکنشی مشابه ابراز امیدواری کرد طرفین بار دیگر پای میز مذاکره جمع شوند. آقای اولیانوف همچنین در ادامه نوشت «روسیه در این زمینه با اتحادیه اروپا هم‌نظر است. ما از نتایج سفر آقای گروسی به تهران استقبال می‌کنیم و همچنین خواهان ادامه هرچه سریعتر مذاکرات وین هستیم. امیدوارم آقای مورا و دیگر همکاران را هرچه زودتر پای میز مذاکرات وین ببینم.»

اشاره آقای اولیانوف به آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای در حالی صورت می‌گیرد که چند ماهی از آخرین دور این گفتگوها می‌گذرد. مقام‌های دولت جدید در ایران تاکید می‌کنند که از ادامه گفتگوهای هسته‌ای استقبال می‌کنند اما در عین حال هنوز اقدام عملی در این خصوص صورت نداده‌اند و با گذشت چندین ماه از توقف در گفتگوهای هسته‌ای همچنان چشم‌انداز روشنی در خصوص زمان بازگشت به میز مذاکرات در دسترس نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار دیدار با مقامات ارشد ایران شد

بیانیه مشترک سه کشور اروپایی: اقدامات نگران‌کننده ایران بازگشت به برجام را پیچیده می‌کند

گروسی پس از بازگشت از تهران: ایران برای نخستین‌بار مایل به «گفتگوی جدی» بر سر برنامه هسته‌ای است