شیر طلایی جشنواره ونیز برای فیلمی درباره سقط جنین به اودره دیوان، کارگردان فرانسوی رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
شیر طلایی جشنواره ونیز برای فیلمی درباره سقط جنین به اودره دیوان، کارگردان فرانسوی رسید
کپی رایت  Domenico Stinellis/AP

شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز به اودره دیوان، کارگردان ۴۱ ساله فرانسوی برای فیلم واقعه (رویداد) رسید. این فیلم روایت سقط جنین دختر جوان دانشجویی در سال‌های ۱۹۶۰ در فرانسه است. زمانی که سقط جنین در این کشور همچنان غیرقانونی بود. 

خانم دیوان در زمان اهدای این جایزه گفت: «متاسفانه وقتی درباره سقط جنین کار می‌کنید، هنوز هم بخشی از اخبار روز هستید. من با خشم و علاقه و با تمام وجودم این فیلم را ساختم.» 

انتخاب این فیلم برای دریافت شیر طلایی جشنواره ونیز با تصویب قانون جنجالی محدودیت (یا حتی ممنوعیت) سقط جنین در ایالت تگزاس آمریکا انجام شده است.

فیلم واقعه (رویداد) براساس یک خودزندگی‌نامه‌نوشت (اتوبیوگرافی) اثر انی ارنو ساخته شده است. آناماریا وارتولومه، هنرپیشه فرانسوی-رومانیایی ۲۲ ساله نقش اصلی این فیلم را بازی کرده است. 

هیات داوران جشنواره ونیز به ریاست بونگ جوت-هو، کارگردان کره‌ای فیلم انگل، به اتفاق آرا شیر طلای جشنواره ونیز را به این فیلم تقدیم کرد. 

جایزه بزرگ جشنواره ونیز به پائولو سورنتینو، کارگردان فیلم «دستِ خدا» اهدا شد. این فیلم روایت زندگی کودکی در ناپل ایتالیا در زمان حضور دیه‌گو مارادونا، اسطوره فوتبال جهان در این شهر است. 

جایزه بهترین کارگردان این دوره به جین کمپیون، کارگردان نیوزیلندی فیام قدرتِ سگ تعلق گرفت. 

پنه‌لوپه کروز، ستاره اسپانیایی سینمای جهان برای ایفای نقش در فیلم «مادران موازی» جایزه بهترین هنرپیشه زن جشنواره ونیز را دریافت کرد. پدرو آلمودووار، کارگردان صاحب‌نام اسپانیایی کارگردان این اثر است.

جایزه بهترین  هنرپیشه مرد جشنواره فیلم ونیز به جان آرسیلا برای بازی در نقش یک خبرنگار تحقیقی در فیلم «سر کار ۲: گم‌شده ۸» تعلق گرفت.