Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجید سعیدی هنگام عکاسی از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه بازداشت شد

مجید سعیدی، عکاس سرشناس ایرانی بازداشت شد
مجید سعیدی، عکاس سرشناس ایرانی بازداشت شد Copyright ویکی پدیا
Copyright ویکی پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجید سعیدی، عکاس سرشناس مطبوعات ایران که برای تهیه گزارشی از وضعیت پناهجویان افغان به مناطق مرزی سفر کرده بود، سوم شهریور ماه در شهر خوی بازداشت شد.

آگهی

مجید سعیدی، عکاس سرشناس مطبوعات ایران که برای تهیه گزارش از وضعیت پناهجویان افغان به مناطق مرزی سفر کرده بود، سوم شهریور ماه در شهر خوی بازداشت شد.

نزدیکان آقای سعیدی گفته‌اند که این عکاس سرشناس ایرانی با مجوزهای لازم برای عکاسی از اردوگاه پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه به این منطقه رفته بود اما مقام های امنیتی او را بازداشت کردند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، جمعی از پناهجویان افغان که در انتظار ورود به ترکیه هستند، در اردوگاهی در استان آذربایجان غربی اِسکان داده شده‌اند.

برخی از وب‌سایت‌های خبری در ایران، علت بازداشت آقای سعیدی را «عکاسی از مناطق ممنوعه» اعلام کرده‌اند اما تاکنون مقام های امنیتی و قضایی ایران در این خصوص موضع گیری نکرده اند.

این عکاس خبری سرشناس ۴۷ ساله ایرانی که از سال ۱۳۶۹ فعالیت خود را در این رشته شروع کرده، در سال‌های گذشته جوایز بسیاری را در ایران و در عرصه بین‌المللی کسب کرده است. آقای سعیدی در سال‌های گذشته تمرکز اصلی کارهایش را بر موضوع های اجتماعی گذاشته بود.

او در سال ۱۳۹۲ برای مجموعه عکس‌هایش از زندگی مردم افغانستان، جایزه انجمن «لوکاس دو‌له‌گا» در فرانسه را از آن خود کرد که هر سال به عکاسان خبری مستقل اهدا می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای سعیدی از سال ۱۳۸۹ مدتی را در افغانستان زندگی کرده بود که حاصل این اقامت، گردآوری مجموعه عکس‌هایی با عنوان «زندگی در جنگ» است که به زندگی زنان و کودکان افغانستان می‌پردازد.

منابع خبری در ایران همچنین گفته‌اند که خبرنگار روزنامه شرق هم که همراه آقای سعیدی بوده نیز برای مدتی بازداشت شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلاروس ۳ روزنامه نگار را در ادامه روند سرکوب رسانه‌ها بازداشت کرد

عکاس‌خبرنگار رویترز در جریان پوشش درگیری‌های نیروهای افغانستان با طالبان کشته شد

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد