Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عکاس‌خبرنگار رویترز در جریان پوشش درگیری‌های نیروهای افغانستان با طالبان کشته شد

دانش صدیقی، عکاس خبرگزاری رویترز که صبح جمعه در افغانستان کشته شد
دانش صدیقی، عکاس خبرگزاری رویترز که صبح جمعه در افغانستان کشته شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانش صدیقی، عکاس‌خبرنگار خبرگزاری رویترز که برای پوشش درگیری‌ها میان شبه نظامیان طالبان و نیروهای نظامی افغانستان به ولایت قندهار در این کشور رفته بود، کشته شد.

آگهی

دانش صدیقی، عکاس‌خبرنگار خبرگزاری رویترز که برای پوشش درگیری‌ها میان شبه نظامیان طالبان و نیروهای نظامی افغانستان به ولایت قندهار در این کشور رفته بود، کشته شد.

به گفته منابع خبری محلی، آقای صدیقی در جریان پوشش رویدادهای نظامی افغانستان صبح امروز جمعه در شهرستان «سپین بولدک» در نزدیکی مرز مشترک با پاکستان کشته شده است.

آقای صدیقی شهروند هند بود که حدود دو هفته پیش برای پوشش اخبار درگیری‌های افغانستان، وارد این کشور و با نیروهای ویژه افغان مستقر در قندهار همراه شده بود.

یک فرمانده افغان با تأیید خبر کشته شدن این عکاس‌خبرنگار به رویترز گفت که نیروهای ویژه افغان در حال جنگ برای بازپس گیری منطقه اصلی بازار شهرستان «سپین بولدک» بودند که دانش صدیقی و یک افسر ارشد افغانستان در اثر شلیک‌های طالبان کشته شدند.

آقای صدیقی پیش از کشته شدنش به رویترز گفته بود که هنگام تهیه گزارش از درگیری‌های صبح روز جمعه به دلیل اصابت ترکش، مجروح شده است.

صدیقی از سال ۲۰۱۰ به عنوان عکاس رویترز جنگ‌های افغانستان و عراق و همچنین بحران پناهندگان روهینگیا، اعتراضات هنگ کنگ و زلزله‌های نپال را پوشش داده است. او برنده جایزه پولیتزر سال ۲۰۱۸ برای پوشش وضعیت پناهندگان روهینگیا بود.

AP
مداوای مجرحانی که گفته می شود به گروه طالبان وابسته هستند در شهر مرزی پاکستانAP

تلاش برای بازپس گیری گذرگاه سپین بولدک

به گفته منابع خبری، نیروهای نظامی افغانستان روز جمعه برای باز پس گرفتن یک گذرگاه مرزی با پاکستان با جنگجویان طالبان درگیر شدند. آنان همچنین به نقل از شاهدان عینی از درگیری های شدید میان ارتش افغانستان و شبه نظامیان طالبان و تعداد زیاد کشته شدگان در این منطقه خبر دادند.

شبه نظامیان طالبان روز چهارشنبه گذرگاه «سپین بولدک» در مرز با پاکستان را تصرف کرده بودند. صاحب نظران نظامی از این تصرف به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای طالبان در جریان پیشروی در سراسر افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی یاد کرده‌اند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز تأیید کرد که میان نظامیان افغانستان و جنگجویان طالبان در گذرگاه مرزی «سپین بولدک» درگیری شدیدی رخ داده است.

هم زمان آسوشیتدپرس خبر داد که به تصاویری دست یافته است که نشان می‌دهد جنگجویانی به ظاهر «طالب» در بیمارستانی در یک شهر مرزی پاکستان تحت درمان هستند.

روابط پاکستان و افغانستان در سال‌های گذشته پر از سوء تفاهم بوده است. افغانستان، پاکستان را متهم می‌کند که به طالبان پناه داده است. آمریکا نیز در گذشته از اسلام اباد انتقاد کرده‌ بود که به جنگجویان طالبان اجازه داده‌ تا برای درمان وارد پاکستان شوند.

نزدیک به دو میلیون پناهنده افغان در پاکستان زندگی می‌کنند.

توئیت ذبیح الله مجاهد، عضو ارشد طالبان

نبرد در شبرغان

تلاش برای بازپس گیری گذرگاه مرزی «سپین بولدک» در حالی در جریان است که خبرها از حمله جنگجویان طالبان برای تصرف دروازه ورودی شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان حکایت دارند. این منطقه تحت کنترل عبدالرشید دوستم، نظامی شناخته شده افغان بوده است.

ذبیح الله مجاهد، عضو بلندپایه گروه طالبان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که «مجاهدین امارت اسلامی با تصرف دروازه ورودی شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، به شهر شبرغان رسيدند. جزئيات بعدا»

با وجود این مقام های محلی در منطقه گفتند که نیروهای دولتی در ورودی شهر شبرغان با جنگجویان طالبان در حال جنگ هستند و مانع ورود آنان به مرکز شهر شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بامزه‌ترین عکس‌های حیوانات در سال ۲۰۲۱ میلادی

مجید سعیدی هنگام عکاسی از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه بازداشت شد

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند