Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کووید ۱۹؛ وزیر بهداشت سابق فرانسه به اتهام «به خطر انداختن جان دیگران» تحت پیگرد قرار گرفت

آنیِس بوزَن، وزیر بهداشت سابق فرانسه
آنیِس بوزَن، وزیر بهداشت سابق فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنیِس بوزَن زمانی که همه جهان پس از دریافت نخستین اطلاعات هشدار دهنده از شیوع یک بیماری همه‌گیر در استان ووهانِ چین نگران و بهت زده بودند طی سخنانی خطر سرایت ویروس کرونا و گسترش آن در کشورش را بسیار اندک توصیف کرده بود.

آگهی

آنیِس بوزَن، وزیر بهداشت سابق فرانسه که مدیریت وی در ابتدای شیوع ویروس کرونا مورد انتقاد قرار گرفته بود از سوی دستگاه قضایی این کشور به آنچه «به خطر انداختن جان دیگران» خوانده شده است متهم شد.

دادستانان در دیوان دادگستری جمهوری فرانسه در پایان نشست روز جمعه که به استماع سخنان وزیر سابق بهداشت این کشور اختصاص داشت، وی را به دلیل «ناکارآمدی» در مدیریت بحران همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» تحت پیگرد قضایی قرار داد.

پرونده بزرگ و فراگیر رسیدگی به «سهل‌انگاری و مدیریت نادرست بحران کرونا» در فرانسه از ژوئیه ۲۰۲۰ در دست بررسی قرار گرفت و خانم بوزن نخستین فردی است که در این ارتباط تفهیم اتهام می‌شود.

وزیر بهداشت سابق فرانسه همچنین بر اساس مستندات این پرونده در اتهامی دیگر با عنوان «خودداری داوطلبانه در مبارزه با فاجعه» در جایگاه مطلوب ‌تری به عنوان «شاهد آگاه» قرار گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بازجویی از خانم بوزن که پیش از وزارت در سال ۲۰۱۷ به داشتن سابقه درخشان در حرفه پزشکی شهرت داشت نخستین مرحله از رسیدگی جدی به پرونده چگونگی مدیریت بحران کرونا در فرانسه به خصوص در ابتدای همه‌گیر شدن ویروسی است که بر اساس آمارهای دولتی تاکنون دست کم ۱۱۵هزار کشته بر جای گذاشته است.

آنیِس بوزَن که تا فوریه سال گذشته میلادی سکان هدایت وزارت بهداشت فرانسه را در دست داشت از جمله شخصیت‌های کلیدی و تصمیم‌ساز در نخستین موج همه‌گیری بیماری «کووید ۱۹» در کشورش بود.

کم اهمیت جلوه دادن شیوع ویروس کرونا

وی در زمانی که همه جهان پس از دریافت نخستین اطلاعات هشدار دهنده از شیوع یک بیماری همه‌گیر در استان ووهانِ چین نگران و بهت زده بودند در روز بیست و چهارم ژانویه ۲۰۲۰ طی سخنانی خطر سرایت ویروس کرونا و گسترش آن در کشورش را «بسیار اندک» توصیف کرده و سپس تصریح کرده بود که این تحلیل ممکن است در آینده دستخوش تغییر شود.

وی اوایل فوریه سال گذشته برای تدارک کارزار انتخاباتی خود جهت رقابت بر سر تصدی شهرداری پاریس از دولت خارج شد و جای خود را به اولیویه وران، وزیر بهداشت کنونی فرانسه داد.

پیگرد قضایی پس از شکست سیاسی

خانم بوزَن که اینک برای نحوه مدیریت خود در ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا در فرانسه تحت پیگرد قرار گرفته ماه ژوئن سال گذشته در دور دوم انتخابات شهرداری پاریس شکست خورد.

این در حالی است که آنیِس بوزَن چند روز پس از شکست در دور اول انتخابات و هنگامی که قرنطینه سراسری در فرانسه اعلام شده بود در گفتگو با روزنامه لوموند جمله‌ای را به زبان راند که سر و صدای زیادی به پا کرد. وی گفته بود: «وقتی وزارت را ترک کردم، گریه‌ام گرفته بود زیرا می‌دانستم موج سونامی (از بیماری) در مقابل ما قرار گرفته است.»

وی در ادامه و در خصوص برپایی انتخابات گفته بود: «من از ابتدا تنها به یک چیز فکر می‌کردم و آن هم ویروس کرونا بود. ما می‌بایست همه چیز را متوقف می‌کردیم.»

اظهاراتی که در نشست ژوئن سال ۲۰۲۰ در کمیسیون تحقیق مجلس فرانسه در خصوص مدیریت بحران کرونا تکرار شد.

وی مدعی است که قبلا در ماه ژانویه به کاخ الیزه و دفتر نخست وزیری در خصوص خطر بالقوه شیوع ویروس کرونا هشدار داده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان آزمایش رایگان تشخیص کرونا در فرانسه؛ افراد واکسینه نشده‌ باید تا ۴۴ یورو هزینه کنند

نارضایتی از مدیریت بحران کرونا در ژاپن؛ نخست‌وزیر از قدرت کنار می‌رود

ارائه «گواهی بهداشت» در فرانسه برای قطار و رستوران الزامی و اجرایی شد