Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نارضایتی از مدیریت بحران کرونا در ژاپن؛ نخست‌وزیر از قدرت کنار می‌رود

یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن
یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منتقدان دولت ژاپن بر این باور هستند که واکنش مقامات این کشور به شیوع بیماری «کووید ۱۹» کُند و نامتناسب بود. برگزاری مسابقات المپیک توکیو با وجود مخالفت افکار عمومی نیز بر ارزیابی رای‌دهندگان از عملکرد دولت تاثیر منفی گذاشته است.

آگهی

یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن روز جمعه تائید کرد که از نامزدی برای رهبری حزب حاکم لیبرال دموکرات منصرف شده است. این تصمیم وی در عمل زمینه‌ساز کناره‌گیری او از قدرت پس از تنها یک سال زمامداری است.

انتخابات برای تعیین رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن قرار است روز ۲۹ سپتامبر (هفتم مهر) برگزار شود. یوشیهیده سوگا گفت که پیش از این خود را برای نامزدی در این انتخابات آماده کرده بود اما مدیریت بحران همه‌گیری کرونا و هدایت کارزارش به طور همزمان از او انرژی زیادی می‌گیرد.

نخست‌وزیر ژاپن گفت: «تصمیم گرفتم در انتخابات رهبری حزب شرکت نکنم زیرا مایلم بر روی تدابیر مقابله با کرونا تمرکز کنم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدیریت همه‌گیری ویروس کرونا در ژاپن انتقادهایی را برانگیخته است. منتقدان بر این باور هستند که واکنش دولت به شیوع بیماری «کووید ۱۹» کُند و نامتناسب بوده است. برگزاری مسابقات المپیک توکیو با وجود مخالفت افکار عمومی نیز بر ارزیابی رای‌دهندگان از عملکرد دولت تاثیر منفی گذاشت.

محبوبیت دولت یوشیهیده سوگا، ۷۲ ساله، طی ماه‌های گذشته به شدت کاهش یافته بود.

حزب لیبرال دموکرات ژاپن اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد. به این ترتیب رهبر آینده این حزب مسئولیت اداره دولت را نیز برعهده گرفت.

کناره‌گیری یوشیهیده سوگا از قدرت به حزب لیبرال دموکرات ژاپن این امکان را می‌دهد تا با چهره‌ای جدید کارزار خود برای انتخابات پیش‌رو را آغاز کند. یوشیهیده سوگا ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ جانشین شینزو آبه شد که به دلیل «مشکلات سلامتی» از قدرت کنار رفت.

فومیو کیشیدا، وزیر خارجه اسبق ژاپن اکنون با کناره‌گیری یوشیهیده سوگا نامزد اصلی رهبری حزب لیبرال دموکرات محسوب می‌شود. با این حال احتمال نامزدی تارا کونو، وزیر اصلاحات اداری و شیگرو ایشیبا، وزیر دفاع پیشین نیز وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام پیروزی نخست وزیر ژاپن در انتخابات پارلمانی؛ کیشیدا: «اعتماد گرانبهایی بدست آوردیم»

کووید ۱۹؛ وزیر بهداشت سابق فرانسه به اتهام «به خطر انداختن جان دیگران» تحت پیگرد قرار گرفت

محافظه‌کاران مقدونیه شمالی با شکست حزب حاکم به قدرت رسیدند