Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سوریه برای کمک به واردات انرژی به لبنان اعلام آمادگی کرد

کنفرانس خبری مشترک هیئت لبنانی با وزیر خارجه و دیگر مسئولان دولت سوریه در دمشق
کنفرانس خبری مشترک هیئت لبنانی با وزیر خارجه و دیگر مسئولان دولت سوریه در دمشق Copyright AFP Photo
Copyright AFP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع آگاه روز جمعه اعلام کردند که بخشی از سوخت مورد نیاز لبنان از سوی ایران تامین شده و قرار است با کامیون از خاک سوریه به این کشور منتقل شود.

آگهی

دولت سوریه روز شنبه اعلام کرد که برای کمک به لبنان جهت تامین انرژی مورد نیاز خود از طریق واردات با این کشور همکاری می کند.

این اعلام آمادگی در جریان سفر یک هیئت بلندپایه لبنانی به دمشق که برای نخستین بار طی ده سال گذشته صورت می‌گیرد،‌ مطرح شده است.

یک مقام ارشد لبنانی که به همراه هیئت یاد شده با مقامات سوری دیدار و گفتگو کرده بود ضمن تایید اعلام آمادگی سوریه برای کمک به واردات انرژی به کشورش یاد آور شد که مقامات سوری برای ترانزیت گاز و برق از خاک کشورشان به سوی لبنان چراغ سبز داده‌اند.

لبنان که طی دو سال گذشته با بحران سیاسی دست و پنجه نرم می‌کنم همزمان قربانی رکورد و فروپاشی اقتصادی است که تحلیلگران و بسیاری از شهروندان این کشور فساد و ناکارآمدی طبقه حاکم را منشا اصلی آن می‌دانند.

وضعیت بغرنج اقتصادی که معیشت روزمره را برای شهروندان بسیار دشوار کرده مدت‌ها است با کمبود شدید سوخت و قطع مداوم برق همراه شده است.

چنین شرایطی جدا از آن که برای مردم این کشور بسیار آزاردهنده شده فعالیت بخش‌های خدماتی، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و صنعت این کشور را کاملا مختل کرده است.

سوریه در حالی برای کمک به واردات انرژی لبنان اعلام آمادگی کرده که ایالات متحده برغم تحریم‌های وضع شده علیه دمشق به صورت استثنایی برای این فراهم شدن این همکاری چراغ سبز نشان داده است.

بدین ترتیب بیروت قادر خواهد بود از طریق سوریه و زیرساخت‌های این کشور گاز مصر و برق اردن را به لبنان وارد کند.

منابع آگاه روز جمعه اعلام کردند که بخشی از سوخت مورد نیاز لبنان از سوی ایران تامین شده و قرار است با کامیون از خاک سوریه به این کشور منتقل شود.

رسانه‌های خبری دو روز پیش اعلام کرده بودند یک کشتی حامل سوخت ایران برای تحویل به لبنان وارد آب‌های سوریه شده است.

روزنامه الاخبار نزدیک به حزب‌الله با تایید این خبر اعلام کرده بود که سوخت ارسالی از سوی ایران از یکی از بنادر سوریه تخلیه و پس از بارگیری از راه زمینی با کامیون به لبنان منتقل خواهد شد.

هیئت متشکل از وزرای لبنانی به ریاست خانم زينه عكر، وزیر دفاع و معاون نخست وزیر این کشور روز شنبه در دمشق با فیصل مقداد و بسام طعمه وزرای خارجه و نفت سوریه دیدار و گفتگو کردند و سپس در یک کنفرانس خبری مشترک به همراه طرف‌های سوری حضور یافتند.

یک مقام ارشد لبنانی که در میان وزرای لبنانی و سوری احاطه شده بود به خبرنگاران گفت که دمشق برای عبور و انتقال گاز مصر و برق اردن از خاک سوریه به لبنان اعلام همکاری کرده است.

اعضای هیئت لبنانی را در این سفر علاوه بر زینه عکر، معاون نخست وزیر دولت موقت، قاضی وزنی، وزیر دارایی، ریموند قجر، وزیر انرژی و عباس ابراهیم، سرپرست پرنفوذ اداره امنیت عمومی لبنان تشکیل می دادند.

تحلیلگران معتقدند که زیرساخت‌های فنی کشور سوریه به خصوص در زمینه گاز و برق به دلیل آسیب‌های جدی که در طول بیست سال مناقشه در این کشور متحمل شده نیازمند مرمت و بازسازی است.

این نخستین سفر یک هیئت بلند پایه لبنانی به سوریه طی یک دهه گذشته است. دو کشور روابط دیپلماتیک خود را حفظ کرده‌اند اما هیچ سفر رسمی میان مقامات دو طرف طی دوره یاد شده انجام نشده بود.

با این حال وزرای وابسته به احزاب لبنانیِ نزدیک به دمشق، به خصوص حزب‌الله چند بار به صورت شخصی به سوریه سفر کرده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه بحران اقتصادی و بن‌بست سیاسی در لبنان؛ نخست وزیر درخواست میشل عون برای جلسه اضطراری را رد کرد

یکسال بعد از انفجار بیروت؛ کمک‌ مالی رهبران جهان برای بازسازی لبنان

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند