Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خرابکاری در سفارت بلغارستان؛ صوفیه یک مقام مقدونیه شمالی را احضار کرد

پرچم و پارلمان بلغارستان
پرچم و پارلمان بلغارستان Copyright Petar Petrov/AP
Copyright Petar Petrov/AP
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بلغارستان پس از آسیب رساندن به یکی از ستون های سفارت و پاره کردن پرچم این کشور در مقدونیه شمالی، یکی از مقامات کشور همسایه را احضار کرد.

آگهی

در پی خرابکاری در روی سردر ساختمان سفارت بلغارستان در مقدونیه شمالی، صوفیه یک مقام این کشور را احضار کرد. وزارت خارجه بلغارستان اعلام کرد که یکی از ستونهای سفارت آنها در شهر بیتولا در آخر هفته گذشته آسیب دیده و پرچم این کشور نیز پاره شده است.

این وزارتخانه این واقعه را «اقدام دیگری برای هتک حرمت به نمادهای بلغاری در جمهوری مقدونیه شمالی» توصیف کرد.

دولت بلغارستان می گوید نگرانی زیادی نسبت به «افزایش موارد حملات ناشی از نفرت نسبت به بلغارها» در مقدونیه شمالی دارد. صوفیه گفت که آنها مسئول موقت سفارت مقدونیه شمالی را احضار کرده و در پی این خرابکاری بیانیه ای اعتراضی به وی تحویل داده اند.

وزارت امور خارجه بلغارستان سه شنبه دراین بیانیه نوشت: «هراقدامی که بیانگر نفرت از یک کشور دیگر و یا شهروندان آن باشد، با ارزشهای اساسی جوامع دموکراتیک مدرن مغایرت دارد و مانع ارتقای روابط خوب همسایگی می شود.»

در واکنش به این خرابکاری، وزارت خارجه مقدونیه شمالی نیز این حادثه را به شدت محکوم کرد و گفت که آنها برای یافتن فرد مسئول تحقیق خواهند کرد. این وزارتخانه اعلام کرد «چنین رفتارهای منفرد و کنترل نشده به تلاش ها برای تعمیق دوستی وهمکاری بین دو کشور ضربه می زند.»

دولت مقدونیه شمالی این خرابکاری را مانع از پیشرفت روند الحاق این کشور به اتحادیه اروپا دانست.

مقدونیه شمالی برای پیوستن به اتحادیه اروپا نیازمند حمایت همسایگان از جمله بلغارستان، یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، است.

صوفیه در سال های اخیر نه تنها کمکی به روند الحاق مقدونیه شمالی نکرده بلکه در این راه سنگ اندازی کرده است. این کشور در نوامبر گذشته با اعتراض به مذاکرات رسمی بین مقامات مقدونیه شمالی و اتحادیه اروپا روند الحاق این کشور را به تعویق انداخت. مقدونیه و آلبانی و صربستان از مهم ترین نامزدهای پیوستن به اتحادیه اروپا تا پیش از سال ۲۰۲۴ هستند.

بلغارستان به عنوان یکی از مهمترین همسایه های مقدونیه شمالی و عضو اتحادیه اروپا می گوید اسکوپیه پیمان دوجانبه سال ۲۰۱۷ بین دو کشور را نقض کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسیر دشوار و آینده‌ نامعلوم عضویت مقدونیه شمالی در اتحادیه اروپا

توافق اسکوپیه و صوفیه؛ پایان مخالفت بلغارستان با پیوستن مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا

فن در لاین خطاب به نمایندگان پارلمان مقدونیه شمالی: پیشنهاد فرانسه را بپذیرید و به اتحادیه بپیوندید