Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درباره واکسن‌های آلوده تولیدی شرکت مدرنا در ژاپن چه می‌دانیم؟

واکسن‌های تولیدی شرکت مدرنا
واکسن‌های تولیدی شرکت مدرنا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ضربه بزرگی به واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در ژاپن با افزایش گزارش‌ها درباره آلودگی واکسن‌های تولیدی شرکت مدرنا وارد شده است. در این مطلب چند نکته کلیدی درباره این موضوع مطرح می‌شود:

آگهی

ضربه بزرگی به واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در ژاپن با افزایش گزارش‌ها درباره آلودگی واکسن‌های تولیدی شرکت مدرنا وارد شده است.

در این مطلب چند نکته کلیدی درباره این موضوع مطرح می‌شود:

نخستین گزارش درباره آلودگی واکسن مدرنا چه زمانی رخ داد و چگونه گسترش یافت؟

نخستین آلودگی به شرکت داروسازی تاکدا توزیع کننده محلی واکسن مدرنا در تاریخ ۱۶ اوت گزارش شد. این موضوع منجر به کشف ۳۹ ویال (ظروف شیشه‌ای مخصوص واکسن) حاوی ذرات خارجی شد که همگی از یک بسته ۵۷ هزار ویالی یا حدود ۵۷۰ هزار دُزی بودند.

ژاپن در تاریخ ۲۶ اوت اعلام کرد که استفاده از ۱.۶۳ میلیون دُز مدرنا را که به ۸۶۳ مرکز واکسیناسیون در سراسر این کشور ارسال شده است، به‌عنوان اقدام احتیاطی متوقف می‌کند. در مجموع تزریق سه بسته حاوی ویال‌های واکسن تولیدی شرکت مدرنا تعلیق شد.

به گفته وزارت بهداشت ژاپن روز یکشنبه در یک بسته دیگر (بسته چهارم) از ویال‌های واکسن کرونا، مواد سیاه رنگ در سرنگ و در یک ویال مشاهده شد در حالی که مواد صورتی در سرنگ دیگری یافت شد.

این نهاد روز دوشنبه اعلام کرد که به نظر می‌رسد برخی از موارد آلودگی ناشی از قرار دادن اشتباه سوزن در ویال‌ها و شکستن قطعات درپوش لاستیکی بوده است. به گفته وزارت بهداشت ژاپن استان‌های اوکیناوا و گونما که دو مورد آلودگی اخیر را اعلام کردند می‌توانند از ویال‌های دیگر بسته ارسالی برای آن‌ها استفاده کنند.

آلاینده‌ها چه هستند؟

شبکه دولتی آن‌اچ‌کی به نقل از منابع وزارت بهداشت گزارش داد که آلاینده‌هایی که باعث تعلیق استفاده از سه بسته شیشه‌های واکسن کرونا شده‌اند، ذرات فلزی هستند.

این وزارتخانه به‌طور رسمی اعلام نکرده که این ذرات چیست و منتظر تحقیقات شرکت تاکدا، مدرنا و شرکت رووی، شریک اسپانیایی‌اش که این واکسن‌ها را تولید کرده، است. این شرکت‌ها هنوز درباره اینکه ذرات خارجی چیست اظهار نظر نکرده‌اند.

CANVA PRO
واکسن مدرناCANVA PRO

آیا مسئله سلامت وجود دارد؟

ژاپن و مدرنا روز شنبه اعلام کردند هیچ مشکلی در ارتباط با سلامتی و ایمنی شناسایی نشده است.

با این حال وزارت بهداشت ژاپن روز شنبه اعلام کرد که دو مرد ۳۸ و ۳۰ ساله در ماه جاری پس از دریافت دُز دوم مدرنا جان خود را از دست داده‌اند. هر دو این افراد دُز واکسن خود را از یکی از بسته‌ ویال‌های آلوده دریافت کرده بودند که اکنون تزریق آن‌ها تعلیق شده است. هر دو مرد روز بعد از تزریق دُز دوم تب کردند و دو روز پس از تب جان خود را از دست دادند. با این حال یک مقام وزارت بهداشت ژاپن به خبرنگاران گفت هیچ مدرکی مبنی بر اینکه دُز تزریقی به آن‌ها حاوی آلاینده‌ها بوده است، وجود ندارد.

تارو کونو، وزیر مسئول واکسیناسیون در ژاپن روز جمعه به خبرنگاران گفت که حدود ۵۰۰ هزار نفر از بسته ویال‌هایی که تزریق آن‌ها تعلیق شده است، واکسن زده‌اند.

آیا کشورهای دیگر هم درگیر شده‌اند؟

شرکت رووی اسپانیا که واکسن‌های مدرنا را در بازارهای غیر از ایالات متحده تولید می‌کند هفته گذشته گفت که بسته‌های مورد نظر تنها برای توزیع در ژاپن بود.

کره جنوبی که واکسن‌های مدرنا تولید شده از ایالات متحده آمریکا و اسپانیا را دریافت می‌کند اعلام کرد که مورد آلوده‌ای پیدا نکرده است.

آژانس دارویی اروپا هفته گذشته اعلام کرد که در حال بررسی این اتفاق است اما دلیلی برای تعلیق موقت تولید پس از ارزیابی اولیه پیدا نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا مجوز تزریق واکسن مدرنا به نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله را صادر کرد

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سطح امید به زندگی در اتحادیه اروپا به ۸۱.۵ سال رسید