امیدواری آمریکا به «عبور امن» پس از ۹ سنبله؛ فرانسه خواهان ایجاد منطقه‌ای امن در کابل است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
the gate of Hamid Karzai international Airport in Kabul
the gate of Hamid Karzai international Airport in Kabul   -   کپی رایت  AP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد که قرار است روز دوشنبه به همراه بریتانیا از سازمان ملل متحد بخواهند برای ایجاد یک «منطقه امن» در کابل، پایتخت افغانستان با هدف محافظت از فعالیت‌های بشردوستانه تلاش کند.

به گفته آقای ماکرون «این کار بسیار مهم است و می‌تواند چارچوبی را برای سازمان ملل فراهم کند تا در موارد اضطراری وارد عمل شود.»

او افزود ایجاد این منطقه امن، به جامعه بین‌الملل نیز اجازه می‌دهد تا «فشارها بر طالبان» را که اکنون در قدرت است، ادامه دهند.

۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل یعنی فرانسه، بریتانیا، ایالات متحده، روسیه و چین روز دوشنبه تشکیل جلسه خواهند داد تا درباره تحولات افغانستان گفتگو کنند.

سخنان آقای ماکرون در حالی بیان شده که تلاش‌های بین‌المللی برای تخلیه اتباع خارجی و افغان‌های آسیب پذیر از افغانستان رو به پایان است.

امانوئل ماکرون یک روز پیش از این اعلام کرده بود که «مذاکرات با طالبان» برای محافظت از آن دسته از شهروندان افغان که در معرض خطر هستند و تخلیه آنها در زمانی بعد از ۳۱ اوت، آغاز شده است.

او که در عراق مقابل خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود با کمک قطر که روابط خوبی با طالبان دارد، امکان انجام عملیات بیشتر حمل و نقل هوایی ممکن شده است.

طالبان به آمریکایی‌ها اجازه «عبور امن» می‌دهد

دولت بایدن امیدوار است که طالبان پس از مهلت ۳۱ اوت (۹ سنبله) نیز به اتباع آمریکا و سایرین اجازه «عبور امن» برای خروج از افغانستان را بدهد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن در جریان مصاحبه‌ای با شبکه خبری «سی‌بی‌اس» ایالات متحده اعلام کرد که «طالبان هم به صورت خصوصی و هم به صورت عمومی اعلام کرده که اجازه "عبور امن" را خواهد داد.»

ایالات متحده آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که تا ۳۱ ماه اوت یعنی سه شنبه آینده عملیات تخلیه اتباع خود را به پایان خواهد رساند. اما احتمال وقوع حملات تروریستی جدید مانند آنچه در پنج‌شنبه گذشته روی داد و منجر به کشته شدن بیش از ۱۷۰ نفر شد، اجرای کامل این عملیات را با دشواری روبرو کرده است.

بر این اساس جیک سالیوان اعلام کرد: «پس از ۳۱ اوت ما مطمئن می‌شویم که یک گذرگاه امن برای شهروندان آمریکایی و افغان‌هایی که به ما کمک کرده‌اند، بوجود آمده است.»

او همچنین اعلام کرد که ایالات متحده در حال حاضر برنامه‌ای برای فعال بودن سفارتش در افغانستان ندارد.