Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشمندان: واکسن‌های فایزر و مدرنا در برابر گونه دلتا ۶۶ درصد کارایی دارند

تزریق واکسن کرونا در آمریکا
تزریق واکسن کرونا در آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران در جریان تحقیق خود هر هفته آزمایش‌هایی را بر روی هزاران نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان در شش ایالت آمریکا انجام دادند.

آگهی

نتیجه پژوهشی که بر روی کارکنان بخش بهداشت و درمان در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد که میزان کارایی واکسن‌های فایزر و مدرنا علیه بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» به دنبال شیوع گونه دلتای ویروس کرونا از ۹۱ درصد به ۶۶ درصد رسیده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده از زمان صدور مجوز استفاده از واکسن‌های فایزر و مدرنا برای کادر درمان در حال بررسی میزان کارایی آنها بوده است. در جریان این تحقیق که نتیجه آن روز سه‌شنبه منتشر شد هزاران نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان در شش ایالت آمریکا هر هفته تحت آزمایش قرار گرفتند.

این آزمایش‌های هفتگی به محققان امکان داد تا میزان کارایی واکسن‌ها را در برابر انواع علائم دار یا بدون عوارض ابتلا به ویروس کرونا بسنجند. در اولین مرحله از این تحقیق که بین ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ تا ماه آوریل سال ۲۰۲۱ انجام شد میزان کارایی دو واکسن فایزر و مدرنا ۹۱ درصد تخمین زده شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که طی هفته‌های منتهی به نیمه ماه اوت سال جاری که با شیوع گونه بسیار واگیردار دلتا همراه بود میزان کارایی این دو واکسن به ۶۶ درصد رسید.

یکی از فرضیه‌های مطرح شده از سوی دانشمندان برای توضیح کاهش کارایی واکسن‌های فایزر و مدرنا همزمان با شیوع گونه دلتای ویروس کرونا احتمال کاهش سطح مصونیت در برابر بیماری «کووید ۱۹» با گذشت زمان است. دانشمندان همچنان با توجه به کارایی واکسن‌های فایزر و مدرنا در دو سوم موارد تاکید می‌کنند که واکسیناسیون در برابر «کووید ۱۹» اهمیت زیادی دارد.

پیش از این نیز نتیجه برخی تحقیقات از کاهش میزان کارایی واکسن‌ها در برابر گونه دلتای ویروس کرونا حکایت داشت. با این حال به گفته دانشمندان واکسن‌های فایزر و مدرنا همچنان در بیش از ۹۰ درصد موارد از ابتلا به شکل حاد بیماری «کووید ۱۹» جلوگیری می‌کنند.

نتیجه یک پژوهش دیگر در اسرائیل پیش از این نشان داده بود که تزریق دوز سوم واکسن فایزر در افراد بالای ۶۰ سال تا ۸۶ درصد کارایی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف دو نهاد آمریکایی درباره دُز سوم واکسن کرونا؛ دُز یادآور به چه کسانی تزریق می‌شود؟

تجمع معترضان مقابل ساختمان کنگره آمریکا همزمان با سخنرانی نتانیاهو در کاپیتول

از تحریم سخنرانی تا تظاهرات؛ نتانیاهو خطاب به کنگره آمریکا: پیروزی ما، پیروزی شما است