Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کدام میوه‌ها و خوراکی‌ها به سوزاندن چربی بدن کمک می‌کنند؟

میوه‌ها و خوراکی‌هایی که به سوزاندن چربی بدن کمک می‌کنند
میوه‌ها و خوراکی‌هایی که به سوزاندن چربی بدن کمک می‌کنند Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نقش مثبت برخی میوه‌ها و خوراکی‌های طبیعی در افزایش متابولیسم و کمک به روند سوزاندن چربی‌های اضافی ثابت شده است. هر چند برنامه‌ریزی برای رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش نقش مهمی در سوزاندن چربی بدن دارند اما مصرف این میوه‌ها و خوراکی‌ها نیز می تواند به این روند کمک کند.

آگهی

افزایش متابولیسم بدن و کاهش کالری دریافتی اغلب به عنوان راه‌های اصلی برای از دست دادن چربی‌های اضافی معرفی می‌شوند.

در این میان نقش مثبت برخی میوه‌ها و خوراکی‌های طبیعی در افزایش متابولیسم و کمک به روند سوزاندن چربی‌های اضافی ثابت شده است. هر چند برنامه‌ریزی برای رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش نقش مهمی در سوزاندن چربی بدن دارند اما مصرف این میوه‌ها و خوراکی‌ها نیز می تواند به این روند کمک کند.

از سوی دیگر بسیاری از افرادی که به دنبال سوزاندن چربی‌های اضافی بدن هستند به اشتباه فکر می‌کنند که مصرف هرگونه خوراکی آنها را از هدفشان دور می‌کند. این در حالی است که به گفته متخصصان تغذیه برخی میوه‌ها و خوراکی‌های طبیعی در واقع یار کمکی افراد برای رسیدن به هدفشان هستند.

اما کدام میوه‌ها و خوراکی‌ها به سوزاندن چربی‌های بدن کمک می کنند؟ در این گزارش برخی از آنها معرفی شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سیب

Canva
سیبCanva

متخصصان تغذیه مصرف یک تا دو سیب در روز را برای کاهش چربی توصیه می‌کنند. دلیل این امر وجود زیاد نوعی فیبر به نام پکتین است که توانایی سلول‌ها در جذب چربی را کاهش می‌دهند. فیبر زیاد در سیب باعث می‌شود که فرد احساس سیری کند.

نتیجه چند پژوهش نشان داده است که مصرف سیب بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پیش از وعده غذایی باعث کاهش کالری دریافتی می‌شود. از سوی دیگر بنا به تحقیقات انجام شده آنتی‌اکسیدان‌های موجود در سیب از ابتلا به سندرم متابولیسم (نشانگان سوخت و سازی) جلوگیری می‌کند.

سندرم متابولیسم به ترکیب چند عامل تهدیدکننده سلامتی از جمله کلسترول بالا، فشار خون بالا و وضعیت پیش‌دیابت (Prediabetes) که معمولا همراه با جمع شدن چربی به دور کمر روی می‌دهد اطلاق می‌شود.

جو دوسر

Canva
جو دوسرCanva

جو دوسر فیبرهای انحلال پذیر زیادی دارد و در نتیجه به کاهش کلسترول و چربی خون کمک می‌کند. جو دوسر همچنین آهسته هضم می‌شود و به این ترتیب هم احساس سیری ایجاد می‌کند و هم سطح قند خون را افزایش نمی‌دهد.

از سوی دیگر از بلغور جو دوسر به عنوان یکی از بهترین غذاها برای کمک به خواب خوب یاد می‌شود. برخی دیگر از کربوهیدرات‌ها مانند برنج سبوس‌دار و بلغور مانند جو دوسر فیبر زیادی دارند و به این ترتیب سطح انسولین را پائین نگه می‌دارند. دانمشندان بر این باور هستند که پائین نگه داشتن سطح انسولین به سوزاندن چربی سلول‌ها کمک می‌کند.

بدن انسان برای جذب جو دوسر، برنج سبوس‌دار و بلغور نسبت به برنج معمولی یا نان سفید وقت بیشتری صرف می‌کند.

دارچین

Canva
دارچینCanva

دارچین خوراکی نیست و در میان ادویه‌ها طبقه‌بندی می‌شود. هر چند این امر را نیز می‌توان یکی از مزایای آن دانست زیرا بدون اضافه کردن کالری می‌تواند به سوزاندن چربی‌های بدن کمک کند.

نتیجه پژوهش‌ها نشان داده است که دارچین می‌تواند به سوخت و ساز قندی در بدن کمک کند.

به گفته دانشمندان مصرف یک چهارم تا دو قاشق چایی خوری دارچین در روز قند خون را پائین می‌آورد و و سطح کلسترول را نیز بین ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. عواملی که به سوزاندن چربی سلول‌ها کمک خواهند کرد.

از سوی دیگر نتیجه پژوهش محققان در دانشگاه میشیگان در سال ۲۰۱۷ نشان داده بود که ماده سینامالدهید (Cinnamaldehyde) که بوی دارچین از آن ناشی می‌شود سلول‌های بدن را به سوزاندن چربی وا می‌دارد. دارچین همچنین آنتی‌اکسیدان‌ زیادی دارد.

آگهی

تخم‌مرغ

Canva
تخم‌مرغCanva

متخصصان تغذیه تخم‌مرغ را نوعی غلیظ از پروتئین حیوانی می‌دانند که بر گوشت ارجحیت دارد زیرا عاری از چربی اضافی همراه با گوشت است. به این ترتیب تخم‌مرغ یک منبع مغذی بسیار مناسب برای صبحانه است.

نتیجه تحقیقات نشان داده است آن دسته از افراد که همراه با صبحانه خود تخم مرغ می‌خورند در کاهش وزن بیش از دو برابر کسانی که در صبحانه‌شان تنها کربوهیدرات مصرف می‌کنند موفق هستند.

هضم تخم‌مرغ به آهستگی صورت می‌گیرد و به این ترتیب در ایجاد احساس سیری در فرد موثر است. این در حالی است که ویتامین‌ها و مواد مغذی معدنی موجود در تخم مرغ به ساز و کار بدن برای سوزاندن چربی کمک می‌کنند.

آووکادو

Canva
آووکادوCanva

نصف هر میوه آووکادو حدود ۱۰ گرم چربی سالم از نوع تک اشباع نشده (Monounsaturated fats) دارد که برای جلوگیری از افزایش قند خون کافی است. مقابله با افزایش قند خون در سوزاندن چربی بدن اهمیت زیادی دارد زیرا واکنش بدن در برابر افزایش قند خون، ذخیره چربی در اطراف شکم و کمر است.
چربی‌های سالم آووکادو همچنین به جذب کاروتنوئیدها کمک می‌کنند. کاروتنوئیدها که در میوه‌ها و سبزیجاتی مانند گوجه‌فرنگی، هویج و اسفناج یافت می‌شوند خاصیت ضدسرطانی دارند.

آگهی

نتیجه یک پژوهش در دانشگاه اوهایوی آمریکا نشان داده است جذب کاروتنوئیدها در کسانی که سالاد حاوی آووکادو مصرف می‌کنند ۱۵ برابر بیشتر از دیگران است.

از سوی دیگر آووکادو با چربی‌های سالم خود می‌تواند مانع از پرخوری فرد شود.

نوع تک اشباع نشده از چربی‌های سالم را می‌توان علاوه بر آووکادو در روغن زیتون و برخی حبوبات نیز یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می‌توان از مسمومیت ناشی از میوه و سبزیجات پیشگیری کرد؟

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن