نگرانی از افزایش تورم؛ رئیس بانک مرکزی افغانستان: موجودی نقد دلار به حد صفر رسید

بازار ارز کابل
بازار ارز کابل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی افغانستان با اعلام این که از زمان سرعت گرفتن پیشروی شبه‌نظامیان طالبان در کشور ورود محموله‌های دلار متوقف شده، تاکید کرد که ذخایر نقدی کشور به حد صفر رسیده است.

آگهی

اجمل احمدی، رئیس بانک مرکزی افغانستان با اعلام این که با سرعت گرفتن پیشروی شبه‌نظامیان طالبان در کشور ورود محموله‌های دلار متوقف شده، تاکید کرد که ذخایر نقدی کشور به حد صفر رسیده است.

رئیس بانک مرکزی افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور حدود ۹ میلیارد دلار ذخیره در خارج از کشور دارد ولی با کمبود اسکناس دلار در داخل مواجه شده است.

آقای احمدی با انتشار پیامی توییتری یادآور شد که عمده ذخیره ۷ میلیارد دلار افغانستان در آمریکا صرف خرید اوراق قرضه، دارایی‌های مالی و طلا شده که نزد فدرال رزرو(بانک مرکزی ایالات متحده) نگهداری می‌شود.

رئیس بانک مرکزی افغانستان همچنین توضیح داد که در جریان حمله هفته گذشته طالبان که در تمامی کشور فراگیر شد، برنامه‌ریزی انتقال محموله‌های نقدی دلار به افغانستان به هم خورد و ارسال‌ آنها متوقف شد. آقای احمدی یادآور شد که کمبود دلار در بازار افغانستان موجب کاهش نرخ برابری افغانی و افزایش نرخ تورم در کشور خواهد شد که تبعات آن زندگی فقرا را دشوارتر خواهد کرد.

احمدی ابراز امیدواری کرد که شرکای خارجی افغانستان نسبت به آن چه پیشِ رویِ اقتصاد افغانستان است، وقوف لازم را داشته باشند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

این در شرایطی است که یک مقام دولت جو بایدن روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته بود که دسترسی طالبان به ذخایر پولی بانک مرکزی افغانستان در ایالات متحده دسترسی ممکن نخواهد بود؛ تصمیمی که مطابق اعلام رئیس بانک مرکزی افغانستان این کشور را می‌تواند با روند تازه‌ای از کاهش نرخ برابری افغانی و افزایش نرخ تورم مواجه کند.

نرخ برابری هر دلار آمریکا در برابر افغانی پس از تصرف کابل از سوی شبه‌نظامیان طالبان از ۷۹ به ۸۷ رسید که پایین‌ترین نرخ برابری افغانی در مقابل دلار آمریکا طی حداقل ۱۸ سال گذشته به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نزول همزمان ریال و افغانی؛ یورو با عبور از مرز ۳۲ هزار تومان به اوج ۹ ماه گذشته بازگشت

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند