فرماندار نیویورک پس از اتهامات آزار جنسی از سمت خود استعفا می‌دهد

فرماندار نیویورک
فرماندار نیویورک Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای کومو متهم است که بدون رضایت زنان، لب‌های آنها را می‌بوسیده و بخش‌های مختلف بدن آنها را بدون اجازه لمس می‌کرده است. بعد از اثبات این اتهامات، کومو اعلام کرد ظرف دو هفته آینده از سمت خود کنار خواهد رفت.

آگهی

اندرو کومو، فرماندار نیویورک که پروند‌ه‌های مختلفی از آزار و اذیت جنسی داشت اعلام کرد از سمت خود استعفا می‌دهد.

این سیاستمدار ۶۳ ساله دموکرات روز سه‌شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی با اشاره به اینکه هرگز نخواسته به زنان بی‌احترامی کند، اظهار داشت: «بهترین کمکی که می‌توانم به حزب دموکرات بکنم این است که کنار روم و بگذارم دولت به اداره کشور برسد.»

اظهارات آقای کومو بعد از آن مطرح می‌شود که فشارهای زیادی در خصوص استعفا به این سیاستمدار دموکرات وارد شده بود. جو بایدن پیشتر تاکید کرده بود در صورتی که اتهامات وارده به کومو ثابت شود، او باید از سمت خود استعفا دهد.

فرماندار نیویورک در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه او عموما همراه سه دخترش تلویزیون تماشا می‌کند، گفت: «وقتی با دختران برنامه‌های تلویزیونی را تماشا می‌کردیم که بخشی از آنها به اتهامات مربوط به من در خصوص این پرونده می‌پرداختند. می‌خواهم دخترانم بدانند که من هرگز به زنان به صورت عامدانه بی‌احترامی نکرده‌ام.» او در عین حال افزود: «پدر شما مرتکب اشتباه شد و بابت این مسئله عذرخواهی می‌کند.»

سه‌شنبه هفته قبل لتیتا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک اعلام کرده بود که تحقیقات نشان می‌دهد اتهامات وارده به کومو در خصوص آزار جنسی چندین زن درست بوده است.

پس از آن بود که جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا، نانسی پلوسی رئيس مجلس نمایندگان این کشور و همچنین بسیاری از سناتورها و نمایندگان کنگره خواستار استعفای کومو شدند.

این در حالیست که پیشتر اعلام شده بود کومو یکی از چهار گزینه‌ای بوده که جو بایدن برای سمت وزارت دادگستری در نظر گرفته است. وزارتخانه‌ای که هنوز تکلیفش از سوی جو بایدن مشخص نشده است.

آقای کومو همچنین اعلام کرد که طی دو هفته آینده از سمت خود کنار می‌رود.

تحقیقات از شاکیان این پرونده مشخص کرده که آقای کومو بدون رضایت طرف مقابل، لب‌های آنها را بوسیده و بخش‌های مختلف از بدن این زنان را لمس کرده است.

قرار است کتی هوچول، ۶۲ ساله که پیشتر عضو کنگره آمریکا بوده به جای آقای کومو فرماندار نیویورک شود. خانم هوچول نخستین زنی خواهد بود که این پست را عهده‌دار خواهد شد.

هوچول در حساب توییتری خود از تصمیم کومو برای استعفا حمایت کرد و نوشت: «من با تصمیم فرماندار کومو برای کناره‌گیری موافقم. این کاری درست و به نفع نیویورکی‌ها است.»

کومو در حالی در نهایت حاضر به استعفا شد که ماه‌ها تمام اتهامات را تکذیب می‌کرد و بروز برخی از رفتارهایش را نشانه‌ای از تفاوت‌های فرهنگی و نسلی دانسته بود.

با این حال آقای کومو در سالهای اخیر محبوبیت بسیاری کسب کرده بود. او از کسانی بود که در دوران اوج‌گیری کرونا بارها مردم را تشویق به ماندن در خانه و رعایت محدودیت‌ها و همچنین مراقبت‌های بهداشتی می‌کرد. این در حالی بود که رئیس جمهوری وقت، دونالد ترامپ چندان با این سیاست موافق نبود. آقای کومو در زمره دموکرات‌های ترقی‌خواهی شناخته می‌شود که اقدامات جدید و متفاوتی انجام داده است. او از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۱۱ با تصویب قانونی، ازدواج همجنس‌گرایان را قانونی کرده بود. همچنین شروع به افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار و همچنین افزایش مزایای مرخصی با حقوق از جمله دیگر کارهایی بود که به افزایش محبوبیت او انجامید. کومو در عین حال در حوزه پروژه‌های زیربنایی هم کارهای بزرگی در کارنامه داشت که از آن جمله می‌توان به حمایت‌های او از تعمیرات اساسی فرودگاه جان اف کندی این شهر و ساخت پل جدیدی بر روی رودخانه هادسون که به نام پدرش نامگذاری شد، اشاره کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشگاه کالیفرنیا ۱ میلیارد دلار به قربانیان آزار جنسی پزشک این دانشگاه می‌پردازد

بزرگترین آتش‌سوزی تاریخ تگزاس جان دست کم ۲ نفر را گرفت

دیپلمات باسابقه پیشین آمریکایی به جاسوسی برای کوبا اعتراف کرد