Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جستجوی حیات فرازمینی در مریخ؛ عملیات حفاری کاوشگر ناسا آغاز شد

حفاری مریخ‌نورد ناسا
حفاری مریخ‌نورد ناسا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مریخ‌نورد سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در تازه‌ترین ماموریت خود حفاری بر روی سطح این سیاره را با هدف نمونه‌برداری از سنگ‌های زیرسطحی آغاز کرده است تا بتواند دانشمندان را در جستجوی یافتن حیات بیگانه کمک کند.

آگهی

مریخ‌نورد سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در تازه‌ترین ماموریت خود حفاری بر روی سطح این سیاره را با هدف نمونه‌برداری از سنگ‌های زیرسطحی آغاز کرد تا به دانشمندان در جستجوی یافتن حیات فرازمینی کمک کند.

در تصویری که روز جمعه توسط ناسا منتشر شد، مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) در کنار حفره‌ای حاصل از سوراخ کردن سطح سیاره به وسیله مته مکانیکی و کپه‌ کوچکی از خاک در کنار آن دیده می‌شود. توماس زوربوچن، مدیر بخش ماموریت علمی ناسا، در توییتی با اشاره به این عکس نوشت: «جمع‌آوری نمونه‌ها شروع شد!».

حفاری سطح مریخ و تحقیق بر روی سنگ‌های زیرین سیاره سال‌هاست که یکی از اهداف اصلی دانشمندان ناسا به شمار می‌رود. انتظار می‌رود انجام مراحل نمونه‌برداری از لایه زیرین مریخ حدود ۱۱ روز به طول انجامد.

دانشمندان می‌گویند ممکن است نمونه‌‌ها از سنگهای این لایه، که زمانی بستر یک دریاچه را تشکیل می‌دادند، نشانه‌های از زندگی میکروبی را در خود داشته باشد.

«پشتکار» در تاریخ ۱۸ فوریه در دهانه «جزرو» مریخ فرود آمد. این گودال حدود ۲۵۰ متر عمق دارد و از برخورد یک شهاب سنگ آسمانی به وجود آمده است. دانشمندان این ناحیه را منطقه خوبی برای جستجو در خصوص حیات میکروسکوپی تصور می‌کنند، چرا که حدس می‌زنند سه تا چهار میلیارد سال پیش در این مکان یک دریاچه وجود داشته است.

ناسا در نظر دارد تا در دهه ۲۰۳۰ میلادی حدود ۳۰ نمونه سنگ را به زمین بازگرداند تا با ابزارهایی بسیار پیچیده‌تر از آنچه روی کاوشگر مریخ نصب شده‌اند، آن‌ها را در آزمایشگاه‌های پیشرفته خود مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروازهای موفق «نبوغ»؛ ناسا به دنبال تولید نسل بعدی بالگردهای مریخی است

حرکت چند متری مریخ‌نورد ناسا روی سیاره سرخ؛ عکس اثر چرخ‌ها به زمین مخابره شد

فرود مریخ‌نورد جدید ناسا بر سیاره سرخ؛ ۸ ویژگی کاوشگر «پشتکار»