جستجوی حیات فرازمینی در مریخ؛ عملیات حفاری کاوشگر ناسا آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حفاری مریخ‌نورد ناسا
حفاری مریخ‌نورد ناسا   -   کپی رایت  AP Photo

مریخ‌نورد سازمان فضایی آمریکا، ناسا، در تازه‌ترین ماموریت خود حفاری بر روی سطح این سیاره را با هدف نمونه‌برداری از سنگ‌های زیرسطحی آغاز کرد تا به دانشمندان در جستجوی یافتن حیات فرازمینی کمک کند.

در تصویری که روز جمعه توسط ناسا منتشر شد، مریخ‌نورد «پشتکار» (Perseverance) در کنار حفره‌ای حاصل از سوراخ کردن سطح سیاره به وسیله مته مکانیکی و کپه‌ کوچکی از خاک در کنار آن دیده می‌شود. توماس زوربوچن، مدیر بخش ماموریت علمی ناسا، در توییتی با اشاره به این عکس نوشت: «جمع‌آوری نمونه‌ها شروع شد!».

حفاری سطح مریخ و تحقیق بر روی سنگ‌های زیرین سیاره سال‌هاست که یکی از اهداف اصلی دانشمندان ناسا به شمار می‌رود. انتظار می‌رود انجام مراحل نمونه‌برداری از لایه زیرین مریخ حدود ۱۱ روز به طول انجامد.

دانشمندان می‌گویند ممکن است نمونه‌‌ها از سنگهای این لایه، که زمانی بستر یک دریاچه را تشکیل می‌دادند، نشانه‌های از زندگی میکروبی را در خود داشته باشد.

«پشتکار» در تاریخ ۱۸ فوریه در دهانه «جزرو» مریخ فرود آمد. این گودال حدود ۲۵۰ متر عمق دارد و از برخورد یک شهاب سنگ آسمانی به وجود آمده است. دانشمندان این ناحیه را منطقه خوبی برای جستجو در خصوص حیات میکروسکوپی تصور می‌کنند، چرا که حدس می‌زنند سه تا چهار میلیارد سال پیش در این مکان یک دریاچه وجود داشته است.

ناسا در نظر دارد تا در دهه ۲۰۳۰ میلادی حدود ۳۰ نمونه سنگ را به زمین بازگرداند تا با ابزارهایی بسیار پیچیده‌تر از آنچه روی کاوشگر مریخ نصب شده‌اند، آن‌ها را در آزمایشگاه‌های پیشرفته خود مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید