Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پروازهای موفق «نبوغ»؛ ناسا به دنبال تولید نسل بعدی بالگردهای مریخی است

تصویرسازی از بالگرد «نبوغ» در کنار کاوشگر «پشتکار»
تصویرسازی از بالگرد «نبوغ» در کنار کاوشگر «پشتکار» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بالگرد «نبوغ» بنا به برنامه‌ریزی اولیه قرار بود تنها پنج بار بر روی سطح سیاره مریخ به پرواز درآید اما تعداد پروازهای آن اکنون به ۱۲ رسیده است.

آگهی

دانشمندان اداره ملی هوانوردی و فضا (ناسا) در آمریکا می‌گویند موفقیت ماموریت بالگرد «نبوغ» که به همراه کاوشگر «پشتکار» به سیاره مریخ فرستاده شده است فراتر از انتظارها بود. 

این بالگرد بنا به برنامه‌ریزی اولیه قرار بود تنها پنج بار بر روی سطح سیاره مریخ به پرواز درآید اما تعداد پروازهای آن اکنون به ۱۲ رسیده است. 

مقامات ناسا به دنبال موفقیت غیرمنتظره پروازهای بالگرد «نبوغ» ماموریت آن را به طور نامحدود تمدید کرده‌اند. جاش راویچ، مسئول گروه مهندسی طرح «نبوغ» می‌گوید: «همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود. کار در سطح مریخ بهتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد پیش می‌رود.» 

صدها نفر طی سالهای گذشته بر روی طرح پرواز بر فراز سیاره مریخ متمرکز شده بودند. جاش راپیچ به یاد می‌آورد که در ابتدا حتی این پرسش وجود داشت که «آیا اصلا امکان پرواز در مریخ وجود دارد؟»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سومین پرواز به همه اهداف مکانیکی دست یافته بودیم و همه اطلاعاتی را که دنبالش بودیم جمع‌آوری کرده بودیم.
جاش راویچ
مسئول گروه مهندسی طرح «نبوغ»

یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی دانشمندان ناسا در این طرح چگالی هوای مریخ بود. چگالی هوای مریخ یک درصد چگالی هوای زمین است و این امر به این معناست که پرواز در سطح مریخ شرایطی مشابه پرواز در ارتفاع ۳۰ کیلومتری از سطح زمین دارد. 

بالگرد «نبوغ» نه تنها در نهایت از آزمون پرواز در چگالی هوای مریخ سربلند بیرون آمد بلکه پرتاب به سوی فضا، سفر هفت ماهه به سیاره مریخ و فرود بر روی سطح آن را نیز در چهارچوب ماموریت «پشتکار» پشت سر گذاشت. 

جاش راویچ درباره پروازهای بالگرد «نبوغ» در مریخ می‌گوید: «ما در برابر بادهایی شدیدتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد تاب آوردیم.»

AP/NASA
تصویر ناسا از سایه بالگرد «نبوغ»AP/NASA

او می‌افزاید: «در سومین پرواز به همه اهداف مکانیکی دست یافته بودیم و همه اطلاعاتی را که دنبالش بودیم جمع‌آوری کرده بودیم.»

بالگرد «نبوغ» پس از آن پرواز در ارتفاع ۱۲ متری از سطح مریخ را نیز تجربه کرد. مدت آخرین پرواز این بالگرد دو دقیقه و ۴۹ ثانیه بود. این در حالی است که «نبوغ» تاکنون در مجموع مسیری ۲.۶ کیلومتری را طی کرده است.

موفقیت پروازهای «نبوغ» باعث شده است که دانشمندان اکنون به دنبال طراحی نسل‌های بعدی بالگردهای مریخی باشند. جاش راویچ درباره نسل بعدی این بالگردها می‌گوید: «چیزی حدودا ۲۰ یا ۳۰ کیلویی خواهد بود که توانایی جا به جایی تجهیزات علمی را دارد.»

مسئول گروه مهندسی طرح «نبوغ» اکنون در حالی از ساخت بالگرد «۲۰ یا ۳۰ کیلویی» برای پرواز بر روی سطح مریخ سخن می‌گوید که وزن بالگرد «نبوغ» تنها ۱.۸ کیلوگرم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جستجوی حیات فرازمینی در مریخ؛ عملیات حفاری کاوشگر ناسا آغاز شد

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟