Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرماندهان طالبان به رویترز: تمرکز بر تصرف شهرها پاسخ به حملات هوایی آمریکاست

جنگ در افغانستان
جنگ در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرماندهان طالبان می‌گویند در پی افزایش حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان علیه مواضع این گروه اسلامگرا، استراتژی خود را از هدف قرار دادن مناطق روستایی به تصرف شهرها تغییر داده اند.

آگهی

در پی افزایش حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان علیه مواضع طالبان، این گروه اسلامگرا استراتژی خود را از هدف قرار دادن مناطق روستایی به تسخیر شهرها تغییر داده است.

این خبر را خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام ارشد طالبان گزارش کرده است.

 یک مقام ارشد ارتش ایالات متحده در امور افغانستان گفته است که آمریکا ماه گذشته حملات هوایی خود را گسترش داده تا حملات طالبان را دفع کند.

در روزهای گذشته درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان طالبان و ارتش افغانستان در داخل شهر هرات، در نزدیکی مرز ایران، شدت گرفته است. سه فرمانده طالبان که نخواستند نامشان فاش شود به رویترز گفته‌اند این گروه بر تصرف هرات و قندهار تمرکز کرده‌ و لشگرگاه نیز در تیررس آن‌هاست.

در صورت سقوط لشکرگاه، این نخستین مرکز ولایت خواهد بود که از سال ۲۰۱۶ بدین سو به دست طالبان می‌افتد. پیشتر هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده بود دستکم ۱۰ غیرنظامی در درگیری‌های لشکرگاه جان باخته‌اند و بیش از ۸۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

یک فرمانده طالبان با اشاره به پیشروی‌های اخیر این گروه گفته است: «ملا یعقوب [رئیس کمیسیون نظامی طالبان و پسر ملا عمر رهبر پیشین گروه] تصمیم به تصرف قندهار، هرات و هلمند گرفته است. بعد از آن‌ها قندوز یا هر استان دیگری می‌تواند هدف بعدی باشد.»

قندهار و هرات دومین و سومین شهر بزرگ افغانستان به لحاظ جمعیت هستند. کارشناسان می‌گویند که از دست دادن آن‌ها ضربه سیاسی بزرگی به دولت خواهد بود و به طور بالقوه می تواند باعث تغییر جهت جنگ به نفع طالبان شود.

این در شرایطی است که تصرف قندهار نیز به معنای یک پیروزی استراتژیک برای طالبان به حساب خواهد آمد چرا که این شهر پایتخت آنان در زمان تسلط بر افغانستان محسوب می‌شد و تسخیر آن به منزله یک «تقویت روحی عظیم» برای اعضای طالبان است.

در همین حال سهیل شاهین، مذاکره‌کننده طالبان، گفته است این گروه به جای تمرکز بر شهرها به سیاست خود بر تصرف مناطق روستایی و اجرای شریعت اسلامی در این مکان‌ها ادامه می‌دهد.

طالبان در ماه‌های اخیر همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان و بی‌نتیجه ماندن مذاکرات صلح دوحه، پیش‌روی‌های سریعی در این کشور داشته و کنترل بسیاری از ولسوالی‌ها را در اختیار گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند فشار طالبان بر مراکز استان‌ها نه فقط برای منصرف کردن نیروهای آمریکایی و ارتش افغانستان از حملات هوایی، که برای تصرف واقعی آن‌ها در جهت تشکیل نهایی «امارت اسلامی» انجام می‌گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام آمریکایی: طالبان می‌تواند ظرف ۹۰ روز کابل را تصرف کند؛ افغان‌ها قادرند مسیر جنگ را تغییر دهند

ارتش افغانستان از ساکنان لشکرگاه خواست محل سکونت خود را ترک کنند

طالبان مسئولیت حمله به خانه سرپرست وزارت دفاع افغانستان را پذیرفت