Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید آمادگی حمله به ایران را دارند

بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اما سوال دیگر از گانتس درباره ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران بود که وی گفت رئیسی می‌تواند «ایران را از نظر رفتار منطقه‌ای و امنیتی به سمت خطوط بسیار افراطی سوق دهد.»

آگهی

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل روز پنج‌شنبه پنج اوت (۱۴ مرداد) گفت که کشورش آمادگی حمله به ایران را دارد و باید در برابر تهدید جمهوری اسلامی واکنش جهانی نشان داد.

تنش‌های بین ایران و اسرائیل پس از حمله مرگبار هفته گذشته به یک کشتی تجاری که مالک آن یک بازرگان اسرائیلی بود به بالاترین سطح خود رسیده است. در این حمله که بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل، ایران را به انجام آن متهم می‌کنند دو تبعه رومانی و بریتانیا کشته شدند.

گانتس در گفت‌وگو با شبکه ینت (Ynet) در پاسخ به این سوال که آیا دولت آمادگی حمله به تهران را دارد، در یک کلمه گفت «بله» و افزود: «جمهوری اسلامی تهدیدی برای کشور، خاورمیانه و کل جهان است.»

اسرائیل برنامه هسته‌ای ایران را دغدغه شماره یک خود می‌داند. گرچه تهران همواره ساخت سلاح هسته‌ای را رد کرده اما اسرائیل معتقد است که ایران در حال توسعه توانایی‌های خود برای تولید زرادخانه هسته‌ای و ساخت موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است.

گانتس در این گفت‌وگو تاکید کرد که «ایران یک مشکل بین‌المللی و منطقه‌ای است. جهان روز جمعه شاهد یک نمونه بود.»

اشاره گانتس به حمله مرگبار پهپاد به نفتکش مرسر استریت است. وی افزود: «این اتفاق ممکن است برای هر فرد دیگری هم رخ دهد.»

نظر گانتس درباره دولت ابراهیم رئیسی

اما سوال دیگر از گانتس درباره ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران بود که وی گفت رئیسی می‌تواند «ایران را از نظر رفتار منطقه‌ای و امنیتی به سمت خطوط بسیار افراطی سوق دهد.» وی تصریح کرد که به این دلیل در بودجه دفاعی اسرائیل بر این موضوع تاکید داشته است.

وی افزود: «به دنیا می‌گویم مراقب باشید.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین گفت: «ایران به دنبال چالش چند جبهه‌ای در مقابل اسرائیل است و در حال تقویت نیروهای خود در لبنان و غزه، استقرار شبه نظامیان در سوریه و عراق و حفظ حامیان خود در یمن است. ایران یک مشکل جهانی، منطقه‌ای و چالشی برای اسرائیل است.»

گانتس با این حال گفت که اسرائیل به طور فعال با تهدید ایران علیه نیروهای نیابتی‌اش در سوریه، لبنان و غزه برخورد می‌کند.»

وی همچنین تاکید کرد که اسرائیل باید به‌طور مداوم فعالیت‌های سیاسی-استراتژیک خود را با جهان متعادل کند زیرا نباید ایران به گونه‌ای رفتار کند که گویا مشکل اسرائیل است.

گانتس روز چهارشنبه در گفت‌وگو با دیپلمات‌های کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هشدار داد که ایران تمام قوانین برجام را نقض کرده است و تنها ۱۰ هفته تا دستیابی به مواد ساخت سلاح هسته‌ای باقی مانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر اسرائیل: پیشنهاد می‌کنم رهبران ایران به وضعیت مردم خود رسیدگی کنند

اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

واکنش اسرائیل به تهدید ایران در خصوص «محوکننده‌ بودن» جنگ احتمالی با حزب‌الله؛ میانجی‌ها هشدار دادند