Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شرکت‌های نوپای آلمانی با تولید پرتابگر «اسپیس ایکس» را به چالش می‌کشند

تلاش شرکت‌های آلمانی برای به چالش کشیدن «اسپیس ایکس» در عرصه پرتاب‌های فضایی
تلاش شرکت‌های آلمانی برای به چالش کشیدن «اسپیس ایکس» در عرصه پرتاب‌های فضایی Copyright LENNART PREISS / AFP
Copyright LENNART PREISS / AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان که به عنوان یکی از قطب‌های خودروسازی جهان شناخته می‌شود امیدوار است تا به این ترتیب جایگاهی در مسابقه فضایی بخش خصوصی پیدا کند.

آگهی

شماری از شرکت‌های نوپای آلمان در تلاش برای تولید پرتابگرهای کوچک و رقابت با شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند «اسپیس ایکس» هستند.

آلمان که به عنوان یکی از قطب‌های خودروسازی جهان شناخته می‌شود امیدوار است تا به این ترتیب جایگاهی در مسابقه فضایی بخش خصوصی پیدا کند.

شرکت‌های آلمانی با سه طرح ویژه به یک بازیگر جدی در رقابت برای عرضه پرتابگرهای کوچک تبدیل شده اند. هدف از این طرح‌ها افزایش تعداد ماهواره های کوچکی است که زمین را رصد و شماری از خدمات اینترنتی مانند راهنمای وسایل نقلیه هوشمند را فراهم می‌کنند.

شرکت آلمانی «راکت فکتوری اوگسبورگ» (Rocket Factory Augsburg) در پایان ماه ژوئیه اولین آزمایش موفقیت آمیز موشک «آر.اف.آی.وان» (RFA One) خود را انجام داد و موتور آن را به مدت هشت ثانیه در کارخانه اش در کیرونای سوئد روشن نگاه داشت.

سیستم «احتراق مرحله‌ای» این موشک توسط شرکت «اسپیس ایکس» متعلق به ایلان ماسک و «بلو اوریجین» (Blue Origin) متعلق به جف بزوس استفاده می‌شود اما هنوز در اروپا عرضه نمی‌شود.

به گفته یورن اسپورمن، مدیر اجرایی «آر.اف.آی» (RFA)، این موفقیت اجازه می‌دهد ظرفیت وزنی که در مدار قرار می‌گیرد ۳۰ درصد افزایش یابد.

یکی دیگر از شرکت های آلمانی به نام «هایمپولس» (HyImpulse) مستقر در بادن-وورتمبرگ نیز با آزمایش موتور ۲۰ ثانیه ای در جزایر شتلند در ماه مه که از سوخت موم شمع برای به حداکثر رساندن کارایی استفاده کرد، امیدواری ایجاد کرده است.

کریستین اشمیرر، یکی از بنیانگذاران این شرکت آلمانی گفت: «فناوری ما به اندازه کافی پیشرفته است تا بتواند به بازار پرتابگرهای کوچک وارد شود.»

شرکت «ایزار ایروس پس» (Isar Aerospace) که در خارج از مونیخ توسط سه مدیر سی و اندی ساله اداره می‌شود هنوز اولین آزمایش موتور خود را انجام نداده اما در بین این سه شرکت، از بهترین منابع مالی بهره می‌برد.

این شرکت نوپا که با حمایت سرمایه گذارانی مانند بانک سوئیسی «لومبارد اودی یر» (Lombard Odier)، سرمایه گذاران خطرپذیر «اچ.وی کاپیتال» (HV Capital) و شرکت پورش، بیش از ۱۵۰ میلیون یورو (۱۸۰ میلیون دلار) سرمایه جذب کرده، امیدوار است موشک «اسپکترم» (Spectrum) خود را برای اولین بار در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«تاکسی‌های ماهواره‌ای»

شرکت «ایزار ایروس پس» پیش بینی کرده است که ارزش بازار پرتابگرهای کوچک تا سال ۲۰۲۷ به بیش از ۳۰ میلیارد یورو برسد و ماهواره های کوچک و متوسط، حدود یک سوم آن را تشکیل دهند.

این ماهواره های کوچک که تنها چند صد کیلوگرم وزن دارند، در مقایسه با ماشین‌های تا ۱۰ تن که توسط موشک های آریان آژانس فضایی اروپا به مدار زمین فرستاده می‌شوند، بسیار کوچک هستند.

کریستین اشمیرر از شرکت «هایمپولس» گفت: «یک موشک بزرگ مانند یک اتوبوس بسیار بزرگ است که همه مسافران خود را در یک ایستگاه رها می‌کند. یک پرتاب کننده کوچک مانند یک تاکسی کار می‌کند و ماهواره ها را دقیقاً در جایی که مشتری می‌خواهد قرار می‌دهد.»

به گفته دانیل متزلر، بنیانگذار شرکت «ایزار ایروس پس»، کوچک‌ترین آنها کمی بیشتر از «جعبه های ۱۰ سانتی متری، با وزن تنها یک کیلوگرم (۲.۲ پوند) و با سرعت ۲۸ هزار کیلومتر در ساعت» به دور زمین می‌گردند.

کاهش اندازه و افزایش کارایی نیز به معنی کاهش هزینه‌ها است

این سه استارتاپ آلمانی در نهایت قصد دارند با توسعه ناوگان خود، انجام ده‌ها پرتاب را در سال تضمین کنند.

پیمانکاران فرعی در صنعت خودروسازی که بسیاری از آنها به دنبال ایجاد تنوع محصول خارج از حوزه خودروهای احتراقی هستند، قطعات موتور موشک ها را تأمین می‌کنند.

اسپورمان با اشاره به انقلابی که صنعتگر آمریکایی در اوائل قرن بیستم در تولید خودروها ایجاد کرد، گفت: «ما می‌خواهیم یک لحظه هنری فورد برای سفرهای فضایی ایجاد کنیم.»

آگهی

با وجود این آلمان تنها کشوری نیست که به این بازار پر سود توجه دارد. شرکت «اسپیس ایکس» در حال حاضر ماهواره های کوچک را با همکاری ناسا در مدار زمین قرار داده است، در حالی که رقیب آمریکایی اش «راکت لب» (Rocket Lab) یکی از پیشگامان پروازهای تجاری خارج از زمین است.

این در حالی است که چین نیز در این بخش فعال است. همچنین پروژه های جدی در اروپا از جمله در اسپانیا و بریتانیا پیگیری می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افتتاح نخستین آژانس توریسم فضایی جهان؛ چطور می‌توان بلیط رزرو کرد؟

دهمین نمونه موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس با وجود فرود موفقیت‌آمیز، منفجر شد

پروژه هوافضای آلمان؛ چطور می‌توان در عرض ۶۰ روز با خوابیدن روی تخت ۱۸ هزار یورو درآمد داشت؟