Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنج نفر از جمله «سه عضو حزب‌الله» در خشونت‌های جنوب بیروت کشته شدند

پرچم حزب الله لبنان
پرچم حزب الله لبنان Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که دست‌کم پنج نفر از جمله سه نفر از اعضای حزب‌الله لبنان روز یکشنبه در درگیری جنوب بیروت کشته و چندین نفر زخمی شدند.

آگهی

یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفت که دست‌کم پنج نفر از جمله سه نفر از اعضای حزب‌الله لبنان روز یکشنبه در درگیری جنوب بیروت کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

خشونت در منطقه خلده، نزدیک پایتخت هنگامی آغاز شد که عده‌ای در مراسم تشییع جنازه یکی از اعضای حزب‌الله کمین کرده بودند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله منجر به تبادل آتش بین طرفداران این حزب شیعه لبنان و ساکنان سنی منطقه شد.

شامگاه شنبه علی شبلی، یکی از اعضای حزب‌الله لبنان از فاصله نزدیک در یک عروسی مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در منطقه خالده کشته شد. امروز مراسم تشییع جنازه وی برگزار شد.

یک منبع نظامی به خبرگزاری فرانسه گفت که پس از خشونت‌های روز یکشنبه، نیروهای ارتش به‌صورت دسته جمعی مستقر شده‌اند و «نیروهای کمکی» را به منطقه خلده فرستاده‌اند.

ارتش در بیانیه‌ای هشدار داد که «به روی هر فرد مسلح در مسیر خلده و به هر کسی که از هر نقطه دیگر تیراندازی کند، شلیک خواهد کرد.»

حزب‌الله از ارتش و نیروهای امنیتی خواست که عاملان «کمین» را بازداشت کنند.

نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید نیز خواستار «خویشتنداری» شد و نسبت به اختلاف‌های مذهبی هشدار داد.

آسوشیتدپرس ریشه این خشونت را در انتقام شخصی توصیف کرد و با ارجاع به رسانه‌های لبنانی گفت مردی از یکی از قبایل سنی خلده شنبه شب علی شبلی را کشت که در نهایت بازداشت شد و خانواده وی این حمله را انتقامگیری ارزیابی کردند. خانواده فرد مظنون به قتل، شبلی را متهم کردند که یک سال پیش یکی از اقوام آن‌ها را در یک تیراندازی کشته است. آن‌ها گفتند مقامات هرگز شبلی محاکمه نشد زیرا او تحت حمایت گروه حزب‌الله بود.

این خشونت در شرایطی رخ می‌دهد که لبنان از زمان قیام مردمی در پاییز ۲۰۱۹ علیه طبقه حاکم متهم به فساد، نزدیک به دو سال در بحران اقتصادی بی‌سابقه و افزایش بی‌ثباتی سیاسی گرفتار شده است.

درگیری‌های طایفه‌ای و فرقه‌ای سال گذشته نیز در منطقه خلده شدت گرفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا چارچوبی قانونی برای تحریم‌های هدفمند علیه لبنان تعیین کرد

میلیاردر لبنانی مامور تشکیل دولت جدید در بحبوحه بحران اقتصادی لبنان شد

ادامه اعتراضات سراسری در لبنان به دلیل بحران سوخت و سقوط ارزش پول ملی