Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حمله به کشتی تاجر اسرائیلی در دریای عمان؛ اسرائیل با متهم کردن ایران: پاسخ شدید نیاز است

کشتی اسرائیلی
کشتی اسرائیلی Copyright Johan Victor/AP
Copyright Johan Victor/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل روز جمعه ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) ایران را به حمله به یک کشتی تجاری متعلق به یک تاجر ثروتمند اسرائيلی در سواحل دریای عمان در دریای عرب متهم کرد. در این حادثه دو تن از خدمه کشتی کشته شدند.

آگهی

اسرائیل روز جمعه ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) ایران را به حمله به یک کشتی تجاری متعلق به یک تاجر اسرائيلی در سواحل دریای عمان در دریای عرب متهم کرد و گفت که پاسخ شدید نیاز است. در این حادثه دو تن از خدمه کشتی کشته شدند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که به وزیر خارجه بریتانیا گفته است باید در قبال حمله‌ای که در آن دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند واکنش سختی نشان دهد. یکی از خدمه‌های کشته شده بریتانیایی بود.

وی افزود: «ایران تنها مشکل اسرائیل نیست بلکه صادر کننده تروریسم، ویرانی و بی‌ثباتی است که به همه ما آسیب می‌رساند.»

لاپید در این بیانیه گفت: «جهان نباید در مقابل تروریسم ایران که به آزادی کشتیرانی نیز لطمه می‌زند سکوت کند.»

ایران تنها مشکل اسرائیل نیست بلکه صادر کننده تروریسم، ویرانی و بی‌ثباتی است که به همه ما آسیب می‌رساند
یائیر لاپید
وزیر خارجه اسرائیل

گروه «زودیاک مریتیم»، تحت مالکیت ایل اوفر میلیاردر اسرائیلی، با صدور بیانیه‌ای گفته است این نفتکش بدون بار با پرچم لیبریا از بندر دارالسلام تانزانیا به فجیره امارات در حال حرکت بوده که در شمال اقیانوس آرام هدف حمله قرار می‌گیرد. این نفتکش در اصل متعلق به ژاپن بوده است.

گروه زودیاک مریتیم بدون اشاره به جزئیات حادثه، این حمله را «دزدی دریایی» توصیف کرده و گفته است دو تبعه رومانیایی و بریتانیایی که به عنوان خدمه در کشتی حضور داشته‌اند جان خود را در این حادثه از دست داده‌اند. این گروه گفته است از مجروحین احتمالی خبری در دست ندارد.

این حادثه در حالی رخ داده که تنش‌ها در منطقه در ماه‌های اخیر به ویژه میان ایران و اسرائيل افزایش یافته است. هنوز جزئیات بیشتری در خصوص این حمله و اینکه از سوی چه گروه یا کشوری صورت گرفته منتشر نشده است.

خبر وقوع این حادثه ابتدا از سوی یک گروه نظامی انگلیسی به نام «عملیات‌های تجاری دریایی» منتشر شد. در بیانیه نخستین اعلام شده بود که تحقیقات تکمیلی در این رابطه در جریان است. چند ساعت بعد وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای رسما حمله به کشتی تجاری اسرائيلی را تایید کرد.

یک مقام آمریکایی به آسوشیتدپرس گفت که ظاهرا در این حمله از یک پهپاد انتحاری استفاده شده است. طبق گزارش آسوشیتدپرس حوثی‌های یمن در گذشته از پهپادهای بدون سرنشین برای حملات این چنینی استفاده کرده بود که این پهپادها مواد منفجره داشتند و در هنگام برخورد با هدف منفجر می‌شدند.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آمریکایی و اروپایی آشنا به گزارش‌های اطلاعاتی گفت که ایران مظنون اصلی حمله به این نفتکش است.

در شش ماه اخیر دو مورد دیگر از حمله به کشتی‌های مرتبط با اسرائيل مشاهده شده بود. حدود یک ماه قبل یک کشتی باربری که پیشتر مالکی اسرائيلی داشت در حوالی دریای عمان مورد حمله قرار گرفته بود. ۶ ماه قبل هم یک کشتی دیگر اسرائيلی در دریای عمان دچار حادثه انفجار شد که اسرائيل ایران را مسئول وقوع آن معرفی کرد.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اتفاق روز جمعه در شمال شرقی جزیره مصیره رخ داده است. آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود تاکید کرده هرچند هنوز جزئیات چندانی از وقوع این حادثه در دست نیست اما گفته می‌شود این اتفاق ربطی به دزدی دریایی نداشته باشد.

این اتفاق در حالی رخ داده که تردیدها در خصوص ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام افزایش یافته و چندین دور گفتگوهای میان ایران و کشورهای ۴+۱ به همراه آمریکا، در وین بدون حصول نتیجه، رها شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی نفتالی بنت از طرح حمله «تروریستی» ایران به یک بازرگان اسرائیلی در قبرس خبر داد

بلینکن: حمله ایران به نفتکش مرسر استریت بدون مجازات نخواهد ماند

تکرار «تجربه موفق» سوریه در لبنان؛ هزاران شبه‌نظامی نیابتی ایران برای جنگ با اسرائیل آماده‌اند